Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Otomotiv Sektörü

Çip Krizi Bitti Gibi, Ama Aracı Getirecek Şoför Yok

Otomotiv sektöründe pandemiyle birlikte başlayan çip krizi birçok marka için ana gündem olmaktan çıktı. Hatta Opel gibi bazı markalarda bu sorun neredeyse tamamen ortadan kalktı. Ancak üretim kaynaklı sıkıntıları aşan otomotivciler, bu kez de lojistik engeller nedeniyle biriken talebi karşılamakta büyük güçlük yaşıyor.

Uzakdoğu’dan getirilen otomobiller için gemilerde yer sorunu yaşanırken, Avrupa’da üretilen araçlar ise yeterli sayıda TIR şoförü bulunamadığı için fabrikalardan zamanında çıkarılamıyor. Türkiye’deki talebin güçlü olması nedeniyle markalar ek maliyetlere katlanıp araçları farklı yollardan getirme savaşı veriyor. Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, “Çip krizi gündemimizden çıktı. 2023’te en çok lojistik toplantısı yapıyoruz” dedi.

Yeni Astra GSe ve yeni Grandland GSe’nin İspanya’da düzenlenen global lansmanında sorularımızı yanıtlayan Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, markanın agresif büyüme hedeflerini açıklarken, bu hedeflere ulaşma noktasında en büyük riskin lojistik tarafında yaşanan sıkıntılar olduğunu söyledi. Geçen yıl satışlarını yüzde 42 artırarak 36.7 bin araç satan Opel Türkiye ekibi, bu yıl 52 bin adetlik satış hedefi koydu. Bu hedefe ulaşmak için Almanya’daki merkezden de tedarik konusunda tam destek alındı. Geçtiğimiz yıl İstanbul’a gelen Opel CEO’su Florian Huettl, Türkiye’yi üçüncü ana pazar olarak konumlandırdıklarını açıklamış, tedarik konusunda da tam destek sözü vermişti. Türkiye artık global ürün toplantılarına da katılıyor. Emre Özocak, Türkiye’de talebin güçlü olduğunu, satış konusunda bir endişeleri olmadığını bu nedenle bütün odaklarının lojistik sorunlarını aşmak olduğunu söyledi.

Opel Türkiye, araçlarını ağırlıklı olarak Gecfo Lojistik ile Türkiye’ye getiriyor. Ancak TIR şoförü sıkıntısı yaşandığı için araçlar istenilen zamanda fabrikadan alınamıyor. Özocak, üretilen araçların limanlara indirilemediği için fabrikanın otoparklarının dolduğunu, banttan yeni inen araçlara da yer kalmadığını söyledi. Özocak, CEO Huettl’in ‘Gerekirse ek maliyete katlanın ama gelin araçlarınızı alın’ dediğini aktardı. Çünkü fabrikalarda yığılan araçlar, üretimi de etkilemeye başlamış. Emre Özocak, araçları Türkiye’ye getirmek için alternatif çözümlere odaklandıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Kontrat lojistiği yaptığımız lojistik firması dışında ek maliyete katlanarak spot nakliye piyasasına yöneldik. Kendimiz TIR bulmaya çalışıyoruz. Ayrıca demiryolu alternatifini kullanıyoruz. Aslında gemilerimiz de var, gemi planlarını da yakın takibe almış durumdayız ama Avrupa’da karasal lojistik problemi var. Ürünler çıkıyor, fabrikada yığılıyor ya da limanlar dolu. Limandaki ürünü gemiye yükleseniz bile karşıdaki ülke İtalya. Ürün indireceksiniz, limanlar dolu. Bazı durumlarda araçları farklı limanlara yönlendirdiğimiz de oluyor.”

Çin, rekor araç taşıyıcı siparişi verdi

Uzakdoğu’dan gelen araçlarda da gemilerde yer sorunu yaşanıyor. MG gibi bazı markalar, daha fazla navlun ödeyerek araçları konteyner gemisiyle getirmeye başlamıştı. Lojistik, markalar arasında yeni rekabet kozu olmuş görünüyor. Clarksons Research’in raporuna göre, Çin geçen yıl ülkedeki tersanelere yaklaşık 58 yeni araç taşıyıcı gemi siparişi verdi. Bu sayı, Çin’in mevcut filosunun tamamından daha fazla. Çin, bu yatırımlarla elektrikli araçlarla büyüyen otomobil ihracatında maliyetleri kontrol etmeyi ve daha rekabetçi fiyatlar sunmayı hedefliyor. Araba taşıyıcı gemilerde uzun yıllardır Japonya’nın hakimiyeti vardı. Çin bu dezavantajı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Diğer yandan Çin Türkiye Başkonsolosluğu Sözcüsü, sosyal medya hesabından 4 bin araçlık bir geminin Şangay’dan yola çıktığını gösteren bir görüntü yayınladı. Bu araçların bir kısmı Türkiye’deki Derince Limanı’na bir kısmı ise İtalya’ya gidecek. Araçların kaçının Türkiye’ye geleceği konusunda görüştüğümüz konsolosluk ve liman yetkilileri henüz net rakam veremeyeceklerini söyledi.

“Lojistik engeli aşarsak, Opel’in 3’üncü pazarı oluruz”

Opel Türkiye Genel Müdürü Emre Özocak, Türkiye’nin Opel dünyasında en fazla satış yapılan 5. pazar olduğunu ifade belirterek, hedeflerinin bu yıl Fransa ve İtalya’yı geçerek 3. sıraya yükselmek olduğunu söyledi. 2023’te yüzde 40 büyüme ile 52 bin adetlik satış hedefleri olduğunu belirten Özocak, “Lojistik engellere takılmazsak Almanya ve İngiltere’den sonra en çok satış yapılan Opel ülkesi olacağımıza inanıyoruz” dedi. Özocak, bu hedefi Avrupa’da resesyon nedeniyle satışların Türkiye kadar güçlü olmayacağı öngörüsü ile yaptıklarını söyledi.

“Ocak rekora koşuyor, şubat daha iyi olacak”

Otomotiv pazarına yönelik değerlendirme yapan Emre Özocak, “Ocak ayında satışlar çok hareketli. Geçen yılın aynı ayına göre hacimler üç kat arttı. 3 bin adet satışla kapatırız” dedi. Bu ay 50 bin adete yakın satış öngörülüyor. 2011’den bu yana en yüksek ocak satışı olacağı anlamına geliyor. Ocak 2022’de yaklaşık 38 bin adetlik otomobil ve hafi f ticari araç satışı gerçekleşmişti. Özocak, “Şubat ayında ise daha çok araç piyasaya gireceği için satışların daha yüksek olacağını öngörüyoruz. 5 bin araç getirip satma hedefimiz var” dedi. Özocak, yılsonunda toplam pazarın 800 bin adete ulaşmasını beklediklerini ifade etti.

Elektriklide hedef ilk 5

Yeni Astra GSe ve Grandland GSe’ni global lansmanını yapan Opel, plug in hibrit olan bu araçları yüksek vergilerden dolayı Türkiye’ye getirmeyecek. Ancak tam elektrikli modellerde Türkiye önemli bir pazar olacak. Emre Özocak, bu yıl 25-30 bin adet olmasını bekledikleri Türkiye elektrikli araç pazarında ilk 5 marka arasında yer almayı hedeflediklerini söyledi. Özocak, 5 bin adete kadar elektrikli araç getirmek istediklerini söyledi. Elektrikli Corsa ve Mokka modellerini geçen yıl pazara sunan marka bu yılın ikinci yarısında da elektrikli Astra’yı pazara sunacak.

Aysel YÜCEL – EKONOMİM.COM

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv Sektörü

Financial Times: Çinli markalar limanları otoparkları gibi kullanıyor

Gazete, limanlardaki yığılmanın sebebini Çin menşeli elektrikli otomobillerin yarattığı birikme olarak açıkladı. Antwerp-Bruges Limanı, otomobil distribütörlerinin, araçlarını bayilerinde saklamak yerine limanı otopark gibi kullanmalarından şikayetçi.

Otomobil üreticileri ve distribütörler, satışlardaki yavaşlama ve nakliye konusunda yaşanan aksaklıklar ile mücadele ederken ithal araçlar Avrupa limanlarını “otoparklara” dönüştürdü.

Financial Times’ta yer alan habere göre, liman ve otomobil endüstrisi yöneticileri, yaşanan yığılmanın nedenlerinden biri olarak Çin menşeli elektrikli otomobillerin yarattığı birikmeyi gösterdi. Limanlarda yaşanan yığılmanın nedenleri arasında bazı şirketlerin nakliye siparişi vermeden nakliye teslim yerlerini rezerve etmesi ve lojistik desteğin yetersizliği yer aldı.

Avrupa’nın en işlek limanı olan Antwerp-Bruges Limanı “Otomobil distribütörlerinin, araçlarını bayilerinde saklamak yerine limanı otopark olarak kullanması” sebebiyle “sıkışlıkla” mücadele ediyor.

Sektör yöneticilerine göre, bazı Çin markalı elektrikli araçlar 18 aya kadar Avrupa limanlarında bekletilirken, bazı limanlar ise ithalatçılardan ileriye dönük nakliye kanıtı sunmalarını istedi.

Çin Binek Otomobil Birliği Genel Sekreteri Cui Dongshu, “Avrupa pazarlarında iç nakliye [Çinli elektrikli araç markaları için] zor” açıklamasında bulundu.

Markaların “satış sonrası” hizmetlerini geliştirmeleri gerektiğini vurgulayan Dongshu, “Kendimizi olumsuz bir duruma sokacak olan gerilla savaşı benzeri otomobil ihracatını değiştirmemiz gerekiyor” dedi

Avrupa’nın ikinci en yoğun araç limanı olan Almanya’nın Bremerhaven limanında terminal işleten BLG Logistics, Almanya federal hükümetinin geçen yıl Aralık ayında elektrikli araç alımlarını sübvanse etmeyi durdurmasının ardından tesislerinde daha uzun bekleme süreleri yaşadıklarını söyledi.

Çin’in 2023 yılındaki otomobil ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 58 artarak araç pazarının önemli ölçüde yeniden şekillenmesine yol açtı.
Bu yılın ilk iki ayında Çin’in araçlarının en çok ihraç edildiği ülkeler arasında Belçika, İngiltere, Almanya ve Hollanda yer aldı.

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, “kapasite fazlası” suçlamalarına ilişkin “temelsiz” iddialar olduğunu söyledi.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Elektrikli araç pazarında Hozon Neta ve Eşarj işbirliği

Çinli elektrikli araç şirketi Hozon Neta’nın elektrikli Neta U modelini satın alanlar Eşarj istasyonlarında 20 bin TL değerinde Eşarj şarj kartı veya bireysel kullanıma uygun şarj istasyonu hediyesinden yararlanabilecekler.

Çin’nin en büyük elektrikli start-up otomobil markası Hozon Neta, Türkiye’nin ilk ve en fazla hızlı şarj istasyonuna sahip ve Enerjisa Enerji’nin markası Eşarj ile tüketicileri mutlu edecek önemli bir iş birliğine imza attı. Neta U satın alan tüm müşteriler 20 bin TL değerinde Eşarj şarj kartı veya Eşarj bireysel kullanıma uygun şarj istasyonu hediyesinden faydalanabiliyor. Eşarj, ayrıca ülke çapında en fazla DC (hızlı şarj) istasyon adediyle de yarattığı yaygın ağ ile müşterilerine hayatı kolaylaştırıyor.

KENDİ SINIFININ İDDİALI MODELLERİ ARASINDA

Geçtiğimiz günlerde GRS Automobility güvencesiyle ülkemizde satışa sunulan Hozon Neta U; zengin güvenlik, teknoloji ekipmanları, yüksek kalite ve işçilik seviyesi ile 420 kilometre menzile sahip CATL bataryasıyla kendi sınıfının iddialı modelleri arasında yerini alıyor. Yüzde yüz elektrikli kompakt SUV ayrıca üstün güvenlik donanımları ve sınıfının en geniş arka diz mesafesiyle adından söz ettiriyor. V2L fonksiyonu sayesinde tıpkı bir jeneratör gibi enerji kaynağı haline dönüşerek farklı elektronik cihazları şarj edebilen dinamik SUV modelde tek pedal sürüş modu, ileri düzey konfor ve teknoloji donanımları, her biri 8 inç olan iki ayrı dokunmatik ekran, premium materyallerle bezenmiş iç mekân öne çıkıyor. Birçok aktif ve pasif güvenlik ekipmanıyla donatılan Neta U’nun ayrıca C-NCAP testlerinden 5 yıldız aldığı belirtiliyor. Sadece 30 dakikada yüzde 30’dan yüzde 80’e hızlı şarj özelliğiyle donatılan kompakt SUV modelde, mevsimsel farklılıklarda sürüş menzilini koruma altına alan Hozon Neta’nın patentli batarya ısı yönetim sistemi de standart olarak sunuluyor.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Mercedes-Benz G: Off-road ikonu modernize edildi

2019 yılında Mercedes-Benz önemli ölçüde modernize edilmiş bir G-Serisi’ni tanıttı, hatta bu otomobilin temelleri 1979’dan bu yana pek değişmemiş olsa da yeni bir nesilden bile bahsedebiliriz.

Off-road simgesinin satışları yaşlandıkça artıyor. Eh, bu klasik bile zaman içinde dondurulamadığı için modernizasyonla birlikte beş yıl sonra geliyor. Yine evrimseldir çünkü bu durumda deneyler affedilmez. Bunu zaten tasarımda görebilirsiniz. Zarif bir şekilde yeniden tasarlanan radyatör ızgarasında artık üç yerine dört yatay çubuk bulunuyor. Yuvarlak tampon da yeni. Aerodinamik gürültüyü azaltması beklenen yeni ön sütun kaplamasının yakında çıkacak olan tamamen elektrikli EQG versiyonundan alındığı söyleniyor. Tavan spoyleri ile aynı şey.

Arkada ise daha az değişiklik oldu. Yeni tamponun dışında, tanımlayıcı tek unsur aracın plaka numarasının üzerinde bulunan ve yağmurlama sistemiyle desteklenen geri görüş kamerasıdır. Kabindeki akustik konforu artırmak için eklenen yalıtım malzemeleri gözle görülemez. Çift kollu 18 inç jantlar da aerodinamik olarak optimize edildi. Ancak çapı 20 inçe kadar olan tekerlekler mevcuttur. Makyaj, yeni sodalit mavisi boyayla sona eriyor. Off-road karakteri, G-Serisi’ne reflektörler için koruyucu bir ızgara, çamurluklar ve özel off-road lastikleri getiren Profesyonel paket ile geliştirilebilir. Gümüş ızgarası, yan basamakları ve paslanmaz çelik stepne kapağıyla Exclusive serisi, şıklığı tercih eden müşterileri hedefliyor. Ayrıca AMG Line spor paketi de var.

Arkada yeni bir tampon, tavan spoyleri ve...

Arkada yeni bir tampon, tavan spoyleri ve plaka numarasının üzerine taşınmış bir geri görüş kamerası yer alıyor.

Reflektörlerin dairesel şeklini çağrıştıran aydınlatmalı havalandırma delikleri kabinde ilk kez karşımıza çıkıyor. Panjurların yanı sıra off-road kokpitine hızlı erişim sağlayan “gösterge panelinin” ortasındaki yolcunun önündeki ön paneldeki tutamak veya off-road konsolu yeniden tasarlandı. Çok işlevli direksiyon simidi standart olarak kapasitif kontrollere ve Nappa deriye sahipti. İlk defa, Gecko’nun tüm versiyonları, artırılmış gerçeklik navigasyonu ve gelişmiş ses kontrolüne sahip MBUX bilgi-eğlence sistemi ile donatılacak. Burmester donanımı, temperli bardak tutucular veya arkadaki yolcular için sürüş bilgilerini de görüntüleyebilen iki ekrana sahip eğlence sistemi gibi lüks özellikler mevcuttur. Manufaktur programı, müşterilere bir milyondan fazla kaplama malzemesi, renk, dekorasyon veya donanım öğesi kombinasyonuyla aracın kapsamlı bir şekilde kişiselleştirilmesini sunuyor.

Kabin premium bir atmosfer yayıyor. Örneğin...

Kabin premium bir atmosfer yayıyor. Örneğin, yeni arkadan aydınlatmalı havalandırma delikleri sayesinde. Ancak en büyük haber, dokunmatik kontrollere sahip direksiyon simidi ve artırılmış gerçeklik, arazi ekranı ve gelişmiş ses kontrolü de dahil olmak üzere MBUX bilgi-eğlence sisteminin en son sürümü.

Sağlam bir arka aksa sahip dayanıklı şasi şasisi artık standart olarak uyarlanabilir sönümleme ile donatılmıştır; bu, önceden ekstra maliyetlerin yalnızca bir parçasıydı. Sadece daha fazla konfor sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda arazide avantaj sağlıyor ve gövdenin daha az eğilmesini sağlıyor. Ancak arazi sürüşü için en büyük yenilik, yapay ufuk, eğimler, pusula, yükseklik, tekerlek dönüş açısı, motor gibi ilgili arazi bilgilerini doğrudan sürücünün önünde veya merkezi ekranda görüntüleyen arazi kokpitidir. tork, anlık güç, lastik basıncı veya diferansiyel kilitlerinin durumu. Şeffaf kaput işlevi aracın ön kısmının altında bir görünüm sunar. Sürüş yolunun görselleştirilmesi, en uygun yörüngenin seçilmesine yardımcı olur. Her ne kadar tamamen elektrikli EQG sınıfını beklemek zorunda kalacak olsak da mevcut olanda bile elektrifikasyonun önüne geçilemedi.

Off-road, yenilenen G sınıfı adaptif özelliklerden yararlanıyor...Off-road’da yenilenen G sınıfı, şimdiye kadar yalnızca ekstralar listesinde yer alan uyarlanabilir sönümleme özelliğinden faydalanıyor.

Tüm motorlar 15 kilovatlık yarı hibrit marş jeneratörüne bağlı. Temel, sıralı üç litrelik 6 silindirli G 450d’nin (270 kW) dizel versiyonudur. Bununla birlikte, orijinal dört litrelik 8 silindirli motor artık G500 (330 kW) adı altında değil, üç litrelik sıralı 6 silindirli motor olarak gizleniyor. AMG G63’ün (430 kW) sportif 8 silindirli versiyonu zirvede yer alacak ve bu da 2.550 ila 2.640 kg ağırlığa sahip bu dev aracın 100 km/saat hıza 4,3 saniyede ulaşmasını sağlayacak. Tüm motorlar, 9 ileri otomatik şanzımana ve sürüş torkunu kalıcı olarak dört tekerleğe de ileten 4Matic sistemine bağlı. Arka aks lehine 40:60 oranında bölünmüştür. Elbette, 70 km/saat hıza kadar sürüş sırasında bile etkinleştirilebilen bir redüksiyon dişli kutusu da mevcuttur. Üç panjur da kontrol edilebilir. Sonuç olarak inanılmaz arazi yetenekleri elde edilir; örneğin %100 tırmanma yeteneği, maksimum 35 derecelik eğim veya 700 mm sudan geçme kapasitesi.

Ancak G-Serisi güvenlik açısından da gelişme kaydetti. Yardım sistemleri paketi, bir direksiyon asistanı, aktif bir acil durum durdurma asistanı ve hızı trafik işaretlerine ve rota profiline göre ayarlayan akıllı hız sabitleyiciyi içeriyor. Yeniliğin zaten bir Slovak fiyatı var. Temel versiyonun fiyatı 133.764 Euro’dan başlıyor.

Teknik özellikler

Sürüm G 450d G 500 AMG G63
Silindir/valf sayısı 6/24 6/24 8/32
Yer değiştirme (ccm) 2.989 2.999 3.982
Motor gücü (kW) 270 330 430
Tork (Nm) 750 560 585
Marş-jeneratör gücü (kW) 155 15 15
Marş-jeneratör torku (Nm) 200 200 200
Vites kutusu 9G-Tronik 9G-Tronik 9G-Tronik
Hızlanma 0 – 100 km/saat (s) 5.8 5.4 4.3
Maks. hız (km/saat) 210 210 220
Boş ağırlık (kg) 2.555 2.485 2.640
100 km başına tüketim (l) 8.7-10.0 10.9 – 12.3 14.7 – 15.7
Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023