Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Hafif Ticari

Citroën’in hafif ticarileri, en güncel teknolojilerle yenilendi

Berlingo, Jumpy ve Jumper’dan oluşan yeni modellerin tasarımları, özellikle ön cephe ve ön konsolda geliştirildi. Her biri de hala orijinal niteliklerini korurken aynı zamanda konfor, sürüş yardımcıları ve güç-aktarma sistemleri açısından iyileştirildi.

Citroën, hafif ticari araç modelleri Berlingo, Jumpy ve Jumper’ı, eş zamanlı olarak yenileyerek pazardaki konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Markanın zengin ürün çeşitliliği ile yeni ürün yelpazesi, ticari araç sürücülerinin sürdürülebilir ulaşıma yönelik artan ihtiyaçlarını, güçlü ve verimli, tamamen elektrikli ürün yelpazesiyle karşılıyor. Citroën, her zaman günlük yaşamlarında ticari araç sürücülerinin yanında oldu. Citroën’in değerlerini yansıtan ürün yelpazesi, üstün konfor ve her santimetreküpten en iyi şekilde faydalanan, ustaca tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Citroën, yüksek performanslı ürün gamı ve Avrupa’daki hafif ticari araçlar konusunda uzmanlaşmış ekibiyle birlikte, profesyonel müşterileriyle yakın ve güvene dayalı bir ilişki kurdu. Citroën, hafif ticari araç pazarında önemli bir oyuncu. 2022 yılı itibarıyla bu pazarın %8,3’ü Avrupa Birliği’nde yer alıyor. Berlingo, Jumpy ve Jumper, markanın toplam satışlarının yaklaşık %30’unu oluşturuyor.

berlingo.webpYENİ CITROËN BERLINGO: Yenilenen Dış ve İç Tasarıma Eşlik Eden En Güncel Citroën Teknolojisi!

Yeni Berlingo, dış tasarım açısından radyatör ızgarasından tampon ve farlarına kadar tamamen yeni. Daha dik bir ön cephe, markanın en güncel tasarımını taşıyor. Böylece Berlingo daha karakteristik, dinamik ve güçlü bir görünüm sergiliyor. Yandan bakıldığında yeni jantlar dikkat çekiyor. Ayrıca Kiama Mavisi ile yeni bir gövde rengine de sahip oldu. Yolcu bölümü de yeniden tasarlandı ve daha ergonomik ve kaliteli yeni bir ön konsola kavuştu. Yeni ön konsolu, yeni bir 10 inçlik, yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekran süslüyor. Direksiyon da yeni, hız sabitleme ve ses sistemi için kumandalara sahip.

İster binek otomobil ister ticari araç olsun, Citroën için konfor her zaman bir önceliktir. Yeni Berlingo, her gün araçlarında saatler geçiren tüm profesyonellerin rahat etmesini sağlayan, Citroën’in yeni Advanced Comfort® Koltukları ile donatılıyor. Citroën’e özel, yeni Berlingo’daki Advanced Comfort® Koltuklar detaylı bir tasarıma dayanıyor, özel yan destekler, yüksek kaliteli köpük ve kumaşla ek konfor sağlıyor.

Kullanıcı konforu, optimum profesyonel performansın anahtarı. Böylece yeni Berlingo, vites yükseltiyor ve kullanıcılara günlük yaşamı kolaylaştıracak en ileri teknolojileri sunuyor. Bilgi-eğlence konusunda da neredeyse her donanım değiştirildi.

Yeni Berlingo’nun ön konsolu 10 inç ekranla donatılabiliyor. Bu dokunmatik ekran, Citroën’in yeni multimedya sistemlerini kontrol ediyor:

 • Yeni My Citroën Play bilgi-eğlence sistemi, 10 inç ekranla donatılıyor ve radyo dinlemek için kullanılabiliyor. Ayrıca Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu, kablosuz akıllı telefon yansıtma işlevini de içeriyor. Ergonomik tasarımlı olup geri görüş kamerasını da gösteriyor.

Kapsamlı Sürüş Destek Sistemleri, konforun artması, aynı zamanda sürücünün iş yükünün de azalması anlamına geliyor. Bu amaçla yeni Berlingo, bir dizi yeni sürüş yardımcısıyla donatıldı:

 • Geliştirilmiş bir versiyon: Doğrudan iç dikiz aynasında görüntülenen Dinamik Çevre Görüş, sürüş güvenliğini destekliyor. Panelvan kullanırken çevreye tam olarak hakim olmak zor. Bu nedenle yeni Berlingo; biri arka kapıların üstünde, diğeri yolcu tarafındaki yan dikiz aynasının altında olmak üzere iki kamerayla donatıldı. Doğrudan geniş dijital iç dikiz aynasına yansıtılan görüntü, görüşü engelleyen metal levhaya rağmen, normal bir otomobilde olduğu gibi, aracın arkasını görme olanağı sağlıyor. Park ederken yansıtılan görüntü, olası kör noktaları ortadan kaldırıyor.
 • Geliştirilmiş park yardımları: Yeni Berlingo, önde ve arkada olmak üzere 12 engel sensörüyle donatıldı.
 • Otoyol Sürüş Asistanı, otonom sürüşe doğru ilk adım. Sistem, uyarlanabilir hız sabitleyiciyi dur-kalk, şerit ortalama yardımcısı ve trafik sıkışıklığı yardımcısıyla birleştiriyor. Örneğin trafik sıkışıklığında 30 km/s’e kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor.

Her zamankinden daha verimli; tüm profesyonellerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere yeni Berlingo, yüksek verimliliğe sahip BlueHDi 100 HP ve 130 HP dizel motor seçeneklerini müşterilerin beğenisine sunuyor.

citroen-jumpy.jpgYENİ CITROËN JUMPY: Daha Şık, Daha Modern!

Yeni Citroën Jumpy, kompakt boyutu, rakipsiz konfor ve güvenlik özellikleri sayesinde çok yönlülük açısından bir referans noktası olmayı sürdürüyor. Yeni Jumpy, 6,6 m3’e varan yükleme hacmi, kompakt boyutlarıyla şehir için kullanım kolaylığı (11,3 m dönüş çapı ve 1,90 m yükseklik) ve güçlü motorlarıyla her türlü kullanıma uygun. Ayrıca yeni görünümü, onu daha da çekici kılıyor.

Yeni Jumpy; gelişmiş tasarım ve aerodinami için optimize edilen tampon, yeni LED farlar ve markanın yeni imzasını taşıyan, tamamen yeni bir radyatör ızgarası ile yeni bir ön cepheyle dikkat çekiyor. Yeni jant renkleri ve yeni Titanyum Gri gövde rengi, bu yeni tasarımı tamamlıyor. Yeni zarif ön konsol, yeni bir tasarıma ve eklere sahip. Ayrıca daha pratik. Özellikle, akıllı telefon ve tablet taşıyabilecek şekilde tasarlanan bardak tutucular, kullanım kolaylığı sağlıyor. Ayrıca mevcut saklama alanları büyütüldü ve yenileri eklendi. Jumpy, konforuyla ofisin gerçek bir uzantısı. Direksiyon yeni ve sürüş yardımcıları, telefon, radyo gibi farklı işlevlere ve ısıtma özelliğine de sahip.

Yeni Jumpy’de tamamen dijital 10 inçlik gösterge paneli bulunuyor. Renkli (İsteğe bağlı) veya siyah-beyaz (Standart) seçenekleri bulunuyor. Ayrıca sürücü, önemli bilgilerin görüntülenme biçimini kişiselleştirebiliyor.

 • Büyük 10 inçlik HD merkezi ekranda ileri teknoloji ürünü bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Yeni Jumpy, standart olarak ses ve telefon işlevlerini kontrol eden, yenilikçi 5 inçlik merkezi dokunmatik ekranla donatılıyor. Donanım seviyesine göre, yeni My Citroën Play bilgi-eğlence sistemiyle ön konsolun ortası, yeni 10 inçlik HD dokunmatik ekranla donatılabiliyor. Akıllı telefon benzeri bir kullanıcı ara yüzüne sahip olan dokunmatik ekran, aracın konfigürasyon işlevlerine ek olarak müzik veya telefon gibi multimedya ortamını da kontrol etmek için kullanılabiliyor.
 • 10 inçlik dokunmatik ekran, kablosuz olarak Apple CarPlay ve Android Auto’ya bağlantı özelliğine sahip.

Gelişmiş çevresel görüş ve sürüş destek sistemleriyle yeni Jumpy, trafik içerisinde çok daha kolay bir sürüş tecrübesi yaşatabiliyor.

 • Gelişmiş bir işlev: Dinamik Çevresel Görüş, görülemeyenleri görebiliyor. Panelvan kullanırken çevre görüş kısıtlı olduğundan, manevra yapmak ciddi bir zorluk olabiliyor. Bu nedenle yeni Jumpy’de iki kamera bulunuyor. Biri arka kapıların üstünde ve diğeri yolcu tarafındaki yan dikiz aynasının altındaki kameraların her ikisi de yeni dijital iç dikiz aynasına ve ön konsoldaki merkezi ekrana bağlı. Bu da sürücüye, hem sürüş sırasında hem de manevra yaparken, aracın arkasını ve yolcu tarafını net bir şekilde görme olanağı sağlıyor.
 • Sürüş Yardımı Paketi, sürücüsüz sürüşe doğru atılan ilk adımlar arasında yer alıyor. Sürüş Yardım Paketi, uyarlanabilir hız sabitleme işlevini, dur-kalk, şerit ortalama yardımcısı ve trafik sıkışıklığı yardımcısıyla birleştiriyor. Trafik sıkışıklığında, örneğin 30 km/s’ye kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor.
 • Daha az efor harcamak ve manevra kabiliyetini artırmak için hidrolik direksiyon artık elektro-hidrolik yerine tamamen elektrikli oldu.

Yeni Jumpy’de, farklı güç alternatiflerine sahip BlueHDi dizel motorlar yüksek yakıt ekonomisi sağlıyor. 6 ileri manuel şanzımanla birlikte 140 HP sunulurken, 8 kademeli otomatik şanzımanla 180 HP sunuluyor.

Farklı gövde tipleriyle seçme özgürlüğü sağlayan yeni Jumpy, 5,30 metre uzunluğa sahip. Ayrıca van, 5 veya 6 koltuklu uzatılmış kabin, taban kabini ve 9 koltuklu “Kombi” olmak üzere gövde tipleriyle de sunuluyor. Versiyona bağlı olarak, 6,6 m3’e kadar hacim ve 1275 kg’a kadar taşıma kapasitesi sunuyor.

citroen-jumper.jpgYENİ CITROËN JUMPER: İddialı Tasarım!

Yeni Jumper, kendi segmentindeki benzersiz özelliklere, sürüş yardımcıları ve bağlanılabilirlik yenilikleriyle, konforu tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. motor yelpazesi de kapsamlı bir şekilde elden geçirildi. Böylece ticari araç sürücülerine daha fazla verimlilik ve daha düşük işletme maliyetleri sağlıyor. Yeni Jumper, 2 tona kadar taşıma kapasitesiyle Citroën’in en güçlü hafif ticari aracı olmayı sürdürüyor. Her gün optimum çalışma koşullarını sağlayan, binek otomobil seviyesinde bir dizi yenilikçi donanıma sahip.

Yeni Jumper’ın ön cephesi, modelin karakterini daha da güçlendirmek ve aerodinamik özelliklerini geliştirmek için yeniden tasarlandı. Tampon, artık gövde rengindeki radyatör ızgarası ve yan aynalar, bu düşünceyle yeniden şekillendirildi. Darbe korumasını daha da artırmak için siyah alt bölüm güçlendirildi. Daha zarif olan yeni LED farlar, önceki halojen farlara göre %30 daha verimli oldu. Bunlara ek olarak, arka aydınlatma grubunun tasarımı da yenilendi. Yeni Jumper’ın yolcu kabini de yenilendi. Ön konsol, yeni bir dijital gösterge paneli ve geniş merkezi ekranla, gelişmiş ergonomi ve daha zarif bir tasarım sunmak üzere yeniden tasarlandı. Direksiyon, şanzıman kumandası ve kapı panelleri de güncellendi.

Gelişmiş sürüş konforu ve güvenlik sunan yeni Jumper’ın, orta donanım seviyelerinde, kullanılan medya bilgilerini gösteren (Radyo, telefon vb.) 5 inçlik bir ekran bulunuyor. Ses, Bluetooth aracılığıyla aktarılabiliyor ve sürücü, ses tanımayı kullanarak akıllı telefonuyla güvenli ve kolay bir şekilde etkileşime geçebiliyor.

 • Yeni Jumper’da 10 inçlik dokunmatik ekran sunulması planlanıyor. Bu ekran, radyo veya navigasyon gibi işlevleri içeriyor. Akıllı telefon benzeri, ergonomik tasarımlı ve kısayol işlevi gören widgetlar ile kolay ve akıcı bir kullanım sunuyor. Bluetooth eller serbest işlevi, akıllı telefon için kablosuz ekran yansıtma ve 3D navigasyon özelliklerine de sahip.
 • 7 inçlik tamamen dijital gösterge paneli güncellendi ve artık daha net gösteriyor. Sürücü, bilgi ekranındaki verileri, ihtiyacına uygun olarak kişiselleştirebiliyor. Bu ekran aynı zamanda araç içi navigasyon bilgilerini görüntülemek için de kullanılabiliyor. Yeni Jumper’da standart olarak, analog hız ve devir göstergeleri ile dijital yakıt ve motor sıcaklığı göstergelerini, kaliteli 3,5 inç TFT ekranla birleştiren yeni bir gösterge paneli bulunuyor.
 • Kablosuz akıllı telefon şarjı, her defasında telefonu kabloyla şarj etme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.
 • Dijital iç dikiz aynası, yeni Jumper’ın arkasındaki kamerayla harika bir görüş sağlıyor.
 • Elektrikli hidrolik direksiyon, yüksek hızlarda daha fazla hassasiyet ve şehir içinde daha fazla akıcılık sağlamak için destek seviyesini aracın hızına göre otomatik olarak uyarlıyor.
 • Elektrikli park freninin kullanımı, geleneksel el freninden daha kolay hale gelmesini sağlıyor.
 • Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi, anahtarı cebinden çıkarmadan aracı kilitleme, kilitleri açma ve aracı çalıştırma olanağı sağlıyor. Gün içinde sık sık duraklayan profesyoneller için gerçek bir avantaj sağlıyor.
 • 360° park radarı, yeni Jumper’ın etrafına dağılan, aracın uzunluğuna bağlı olarak 14 veya 16 sensörden oluşuyor ve çevredeki engellerin yakınlığını merkezi ekranda gösteriyor.
 • Aktif Park Yardımcısı, yeni Jumper’ın boyutlarına uygun bir park alanı belirliyor ve aracı otomatik olarak oraya yönlendiriyor. Sürücünün yine hızlanma ve fren pedalını kontrol etmesi gerekiyor.
 • Yeni sürüş yardımları, Sürücü Yorgunluk Uyarısı, Trafik İşareti Okuma, Şeritte Kalma Asistanı, yaya ve bisikletli algılamalı Otomatik Acil Durum Freni ve Akıllı Hız Sınırlayıcı gibi işlevleri içeriyor.
 • Sürüş Yardımı Paketi, otonom sürüşe doğru atılan ilk adım. Sürüş Yardım Paketi, dur-kalk özellikli Uyarlanabilir Hız Sabitleme işlevini, Şerit Ortalama Yardımcısı ve Trafik Sıkışıklığı Yardımcısı ile birleştiriyor. Trafik sıkışıklığında, örneğin 30 km/s’ye kadar hızlarda sistem, direksiyon, fren ve hızlanma pedalını kontrol edebiliyor.

Yeniden tasarlanan ve üstün kullanım kolaylığı sağlayan yeni Jumper, performans ve verimliliği birleştiren motorlarla donatılıyor. Yeni 2.2 dizel motor 140 HP ve 180 HP olmak üzere iki güç seçeneği ve yeni 6 ileri manuel şanzımanla sunuluyor. 180 HP versiyonunda ilk kez 8 kademeli otomatik şanzıman opsiyonel olarak sunuluyor..

Farklı gövde tipleriyle seçme özgürlüğü sağlayan yeni Jumper, profesyonellerin tüm gereksinimlerini karşılayan zengin bir gövde tipi çeşitliliğine sahip. İki farklı aks mesafesi (3,45 metre ve 4,04 metre) ile panelvanlar, 11ile 15m3 hacimli toplam 3 farklı gövde tipiyle, üç uzunlukta (L2, L3 ve L4) sunuluyor.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Araçlar

RS Otomotiv Grubu ve Doğan Trend Otomotiv’den Önemli İş Birliği!

Yüzde 100 elektrikli araçlar dünyasında hafif ticari araçlar da hayatımızdaki yerini almaya başladı. Elektrikli ticari araçlar tasarruf, ekonomi ve verimlilik değerleriyle ticaret hayatına güç katıyor. Otomotiv pazarında güçlü bir konuma sahip olan MAXUS Türkiye Distribütörü Doğan Trend Otomotiv ile RS Otomotiv Grubu yeni bir iş birliğine imza attı.

 

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektörünün önde gelen şirketlerinden RS Otomotiv Grubu, RS Mobility şirketiyle, elektrikli araçlar dünyasındaki yerini aldı. RS Mobility, Maltepe’de bulunan showroomunda MAXUS’un Yetkili satış ve servis hizmetlerini vermeye başladı.

 

RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Otomotivdeki yeni teknolojileri ve dönüşümü bugünden yakalamayı hedefliyoruz. Elektrikli araçlar dünyasında baş döndürücü bir ivme yaşanırken, MAXUS ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğimiz sayesinde, bu sürece katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz.” açıklamasında bulundu. Haziran ayı itibarıyla RS Otomotiv Grubu’nun Maltepe Genel Müdürlük kompleksinde kapılarını açan yeni showroom; MAXUS e-Deliver 3 test sürüşü için tüm ticaret erbaplarını bekliyor.

 

Continue Reading

Araba Bakımı

OSS Derneği İlk Kez Satış Sonrası Pazarının Büyüklüğünü Ortaya Çıkardı!

Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS), sektörde bir ilk olarak satış sonrası yenileme pazarı için özel bir çalışma gerçekleştirdi. Frost & Sullivan’ın, OSS Derneği için hazırladığı Türkiye Otomotiv Satış Sonrası Yenileme Pazarının Stratejik Analizi, binek araç ve hafif ticari araç kapsamında sektörü mercek altına aldı. Rapora göre, araçları daha uzun süre tutma eğilimi, parktaki hafif taşıtlarda artış, finansal dalgalanma ve fiyat enflasyonu, özel nitelikli işgücünde düşük elde tutma oranı, kentten kırsala araç göçü ve iş çeşitlendirme (e-ticaret, elektrifikasyon ve düzenli bakım) gibi konuların Türkiye satış sonrası yenileme pazarını etkileyen başlıca trendleri olarak öne çıkıyor. Türkiye araç parkının, 2018 yılında 4,24 milyon hafif ticari araç, 12,4 milyon da binek araçtan oluştuğunu belirleyen raporda, 2024 yılı itibarıyla bu rakamların 5,13 milyon hafif ticari araç ve 15,53 milyon binek araç olacak şekilde yükseldiği belirtiliyor. Satış sonrası yenileme pazarının binek araç ve hafif ticari araç kapsamında 2023 yılı geliri, 6,466 milyar dolar olarak kayda geçti. Rapora göre 2028 yılında bu büyüklüğün 7,877 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ağır ticari araç grubu da eklendiğinde 2023 yılı sonu itibarıyla satış sonrası yenileme pazarının geliri 8,85 milyar dolara ulaşıyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan OSS Derneği Başkanı Ali Özçete, “Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden biri olan, aynı zamanda ihracatta yadsınamaz bir paya sahip otomotiv satış sonrası sektörünün, bugüne kadar yurt içi pazar büyüklüğünün ve pazardaki ürünlerin grup kırılımlarının resmi verilere dayandırılamıyor olması sektörümüzün en büyük eksikliği idi. OSS Derneği olarak nihai sonucuna ulaştırdığımız bu pazar büyüklüğü analizi sayesinde gerek yerli yatırımcıların sektörel kararlarına gerçek verilere dayanarak yön verebilmesini, gerekse de ülkemize yatırım yapmayı planlayan yabancı yatırımcının Türkiye pazarının gerçek potansiyeline vakıf olmasını ve bir anlamda yatırım için motive olmasını sağlamayı hedefledik” açıklamasında bulundu.  

Türkiye otomotiv sektörü, 1950’li yıllarda başladığı yolculuğunda büyük bir mesafeyi geride bıraktı. Türkiye’nin başta Avrupa olmak üzere geniş bir coğrafyanın merkezinde olmasının desteğiyle hızlı bir büyüme sağlayan yerli otomotiv sanayi, çalışanların kusursuz üretim yeteneğiyle kısa sürede Türkiye’yi dünyanın önde gelen üretim merkezlerinden biri haline getirdi. Ana sanayinin tamamlayıcısı olan satış sonrası sektörü de bu süreçte büyük bir ivmeyle büyümeye devam etti.

Pazarı etkileyen mega trendler belirlendi!

Dünyanın en büyük otomotiv markalarına birinci sınıf üretim yapma gücüne sahip satış sonrası sektörünün, sektörel bilgi eksikliği sebebiyle büyüklüğü tam olarak belirlenemiyor. Bu sorunu ortadan kaldırmak için harekete geçen Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS), sektörde bir ilk olarak satış sonrası yenileme pazarı için özel bir çalışma için kolları sıvadı. Pazar araştırma ve analizi konusunda dünyanın en büyük firmalarından Frost & Sullivan’ın OSS Derneği’nin talebiyle özel olarak hazırladığı Türkiye Otomotiv Satış Sonrası Yenileme Pazarının Stratejik Analizi, binek araç ve hafif ticari araç kapsımanda sektörü mercek altına aldı. Küresel trendler ve zorluklardan etkilenen Türkiye satış sonrası yenileme pazarının kapsamlı bir görünümünü ortaya koyan rapor, mevcut pazar büyüklüğünden büyüme tahminlerine, pazar dinamikleri ve eğilimlerinden pazarı etkileyen mega trendlere kadar pek çok konuyu masaya yatırıyor. Rapor sayesinde satış sonrası yenileme pazarının büyüklüğü ilk defa ölçülmüş oldu.

Türkiye’nin araç parkının yüzde 53’ü binek araç!

Türkiye Otomotiv Satış Sonrası Yenileme Pazarının Stratejik Analizi’ne göre, araçları daha uzun süre tutma eğilimi, parktaki hafif taşıtlarda artış, finansal dalgalanma ve fiyat enflasyonu, özel nitelikli işgücünde düşük elde tutma oranı, kentten kırsala araç göçü ve iş çeşitlendirme (e-ticaret, elektrifikasyon ve düzenli bakım) gibi konuların Türkiye satış sonrası yenileme pazarını etkileyen başlıca trendleri olarak öne çıkıyor. Türkiye araç parkının, 2018 yılında 4,24 milyon hafif ticari araç, 12,4 milyon da binek araçtan oluştuğunu belirleyen raporda, 2024 yılı itibarıyla bu rakamların 5,13 milyon hafif ticari araç ve 15,53 milyon binek araç olacak şekilde yükseldiği belirtiliyor. Ağır ticari araçlar dahil toplam parkı ise 2023 sonu itibarıyla 28 milyon 740 bin 492 adedi buluyor. Bunun yüzde 53’ü binek, yüzde 15,6’sı pikap/kamyonet, yüzde 17,7’si motosiklet, yüzde 7,6’sı traktör, yüzde 3,3’ü kamyon, yüzde 1,7’si minibüs, yüzde 0,7’si otobüs, yüzde 0,3’ü de özel amaçlı araçlar. Binek araç parkının yüzde 15’i Renault, yüzde 10’u Fiat ve yüzde 10’u da Volkswagen markalarından oluşuyor. Hafif ticari araç tarafındaysa parkın yüzde 31’i Ford, yüzde 28’i Fiat ve yüzde 7’si de Renault modelleri olarak öne çıkıyor. Rapor, araç parkının ortalama yaşını da ortaya koydu. Buna göre parkın yüzde 24’ü 21 yaş ve üzeri, yüzde 22’si 0-5 yaş, yüzde 22’si 6-10 yaş, yüzde 19’u 11-15 yaş ve yüzde 13’ü de 16-20 yaş aracı araçlardan oluşuyor. 2020 yılında binek araçların ortalama yaşı 13,2, hafif ticari araçların ise 12,3 olarak kayda geçerken ağır ticariler dahil ortalama yaş 13 olarak belirlenmiş. 2023 sonu itibarıyla ise bu ortalamalar binek araçta 14,1, hafif ticari araçta 13,6 ve ağır ticari dahil toplam araç parkında ise 14’e yükselmiş durumda.

Binek araçlar yılda ortalama 18 bin 655 kilometre yapıyor!

Türkiye araç parkının 2023 sonuna göre yüzde 31,7’si Marmara Bölgesi’nde yer alıyor. Diğer bölgeler ise sırasıyla şöyle: İç Anadolu yüzde 18,4, Ege yüzde 17,1, Akdeniz yüzde 15,7, Karadeniz yüzde 8,8, Güneydoğu Anadolu yüzde 5,2 ve Doğu Anadolu yüzde 3,1. Türkiye Otomotiv Satış Sonrası Yenileme Pazarının Stratejik Analizi, araç başına katedilen ortalama kilometreleri de ortaya çıkardı. 2024 itibarıyla binek araç başına yapılan yıllık kilometre 18 bin 665 olarak dikkat çekerken hafif ticari araçlarda bu mesafe 13 bin 438 olarak belirlendi.

Rapor ile OSS Derneği, Türkiye’de ilk kez satış sonrası yenileme pazarının büyüklüğünü ortaya koymuş oldu. Buna göre satış sonrası yenileme pazarının binek araç ve hafif ticari araç kapsamında 2023 yılı geliri, 6,466 milyar dolar olarak belirlendi. Ağır ticari araç grubu da eklendiğinde 2023 yılı sonu itibarıyla satış sonrası yenileme pazarının geliri 8,85 milyar dolara ulaşıyor. Raporda, Covid öncesi yıllarda azalan satışların, ikinci el araç bakım ve servis hizmetlerine olan ihtiyacın artmasına ve ortalama yaşın 14’ün üzerine çıkmasına neden olduğu belirtiliyor. Rapora göre 2023 yılında lastik satışından 1,59 milyar dolar, aküden 373,4 milyon dolar, yağ değişiminden 602 milyon dolar, frenden 535 milyon dolar, çarpışma elemanlarından 555 milyon dolar, şanzımandan 255 milyon dolar, filtrelerden 261 milyon dolar, soğutma sisteminden 120 milyon dolar ve aydınlatma ürünlerinden de 178 milyon dolarlık gelir elde edildi. Bu da satış sonrası yenileme pazarı cirosunun yaklaşık yüzde 25’inin lastik satışından elde edildiğini ortaya koyuyor. Bu rakamların 2028 yılında lastik satışında 2,03 milyar dolara, aküde 465 milyon dolara, yağ değişiminde 746 milyon dolara, frende 660 milyon dolara, çarpışma elemanlarında 620 milyon dolara, şanzımanda 286 milyon dolara, filtrelerde 318 milyon dolara, soğutma sisteminde 135 milyon dolara ve aydınlatma ürünlerinde de 206 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Böylece 2028 yılında binek ve hafif ticari araç grubunda satış sonrası yenileme pazarının 7,8 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması öngörülüyor.

20 yeni bayi zorunluluğu ile servis sayısı artacak!

Türkiye Otomotiv Satış Sonrası Yenileme Pazarının Stratejik Analizi’ne göre 2023 yılında 1510 adedi yetkili servis, 25 bin adedi bağımsız servis, 1480 adedi franchise ve zincir hizmetler, 12 bin 210 adedi de yetkili hasar onarım merkezleri olmak üzere toplam 40 bin 200 servis bulunuyor. 2028 yılı için beklenti ise toplam servis sayısında 44 bin 390 adede ulaşılması. Raporda, servis sayısının azalması beklenirken Asyalı elektrikli araç markalarına getirilen 20 yeni bayi zorunluğunun sayı olarak artışı teşvik edeceği belirtiliyor. Türkiye Otomotiv Satış Sonrası Yenileme Pazarının Stratejik Analizi aynı zamanda araç kullanıcılarının servis alışkanlıklarını da ortaya çıkardı. 0-3 yaş arası aracı olan kullanıcıların yüzde 97’sinin yetkili servisleri tercih ettiği belirlenirken bu oranın 3-5 yaşta yüzde 45’e 6-10 yaşta ise yüzde 5’e kadar gerilediği, 10 yaştan büyük araçların tamamımın servis ihtiyacını bağımsız garaj ve atölyelerde giderdiği ortaya çıktı.

Raporla ilgili değerlendirmelerde bulunan OSS Derneği Başkanı Ali Özçete, “Türkiye’nin önde gelen sektörlerinden biri olan, aynı zamanda ihracatta yadsınamaz bir paya sahip otomotiv satış sonrası sektörünün, bugüne kadar yurt içi pazar büyüklüğünün ve pazardaki ürünlerin grup kırılımlarının resmi verilere dayandırılamıyor olması sektörümüzün en büyük eksikliği idi. OSS Derneği olarak nihai sonucuna ulaştırdığımız bu pazar büyüklüğü analizi sayesinde gerek yerli yatırımcıların sektörel kararlarına gerçek verilere dayanarak yön verebilmesini, gerekse de ülkemize yatırım yapmayı planlayan yabancı yatırımcının Türkiye pazarının gerçek potansiyeline vakıf olmasını ve bir anlamda yatırım için motive olmasını sağlamayı hedefledik. Bu hedeflerle OSS Derneği olarak, Türkiye’de ilk defa satış sonrası pazar büyüklüğünün ölçülmesinde öncülük yapmaktan büyük gurur ve kıvanç duyuyoruz. Bugüne kadar tüm paydaşlarımız yurt içi sektör büyüklüğü için, elindeki bireysel verilerle ortalama bir değer hesaplamakta idi. Bugünden itibaren OSS Derneği’nin önderliği ve veri desteğiyle nihai sonuca ulaştırdığımız sektörel analiz sayesinde ülkemizi ulusal ve uluslararası platformda resmi verilerle dayandırarak tanıtma fırsatını tüm sektör paydaşlarımıza armağan ederken, ülkemiz ve otomotiv satış sonrası üretim ve dağıtım sektörü için hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.

 

Continue Reading

Hafif Ticari

“Otomotivde Yılın İkinci Yarısı Kampanya Dönemi Olacak”

Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Yılın ilk 5 aylık döneminde 480 bin adet seviyesinden kapanan sıfır kilometre otomotiv satışlarının haziran ayıyla birlikte 600 bin adet seviyesine çıkacağını söyleyen Hüsamettin Yalçın, “Haziran ayında pazarın bayram tatiline rağmen 100-120 bin adet seviyesinde kapanacağını öngörüyoruz. Sene başından beri devam eden kampanyalar özellikle haziran ayında çok daha iddialı bir boyuta çıktı. Şöyle ki haziran ayında pazarda satılan araçların yüzde 26’sı yani her 4 araçtan biri indirime girdi. Ayrıca 7 Temmuz’a kadar stoklardaki bazı araçların markalar tarafından eritilmesi için hazırlanan kampanyalar ve Çinli markaların 8 Temmuz sonrası fiyatlarını artıracağı gerçeği haziran satışlarını ciddi boyutta artırdı. Tüm bunlar düşünüldüğünde pazarın yıl sonunda 1 milyon adedin üzerinde kapanacağını düşünüyoruz. Sene başından bu yana yapılan kimi analiz ve yorumlardaki gibi pazarın yüzde 30-35 düşmesi söz konusu olmayacaktır. İkinci el pazarı ise yılı yaklaşık 5 milyon adetle kapatacaktır” dedi. 2024’ün ikinci yarısının yoğunlukla sıfır kilometre araçlar için kampanyalar dönemi olacağını vurgulayan Hüsamettin Yalçın, “İç pazarda düşüşe geçen yerli payı ve Türkiye’ye yatırımın teşvik edilmesi hedeflenerek yapıldığı açıklanan ek vergi kararı bugüne kadar Avrupalı rakiplerine göre daha düşük fiyattan araç satan Çinli markaların fiyatlarının yükselmesine sebep olacak. Çinli markalar, fiyat stratejileriyle diğer markaların da fiyatlarını baskılıyordu. Fakat bu sefer Avrupalı markalar da fiyat artıracak; rekabette fiyat, satış gibi stratejiler ve dinamikler değişecek. Büyük ve sağlam Çinli markalar bu düzenleme sebebiyle Türkiye’den çıkmazlar; farklı satış, pazarlama ve fiyat stratejileri deneyeceklerdir” diye konuştu.

Türkiye otomotiv sektörü, 9 günlük bayram tatiline rağmen hızlı bir haziran ayını geride bırakmaya hazırlanıyor. Bir yandan Çin menşeli otomobiller için hazırlanan yüzde 40’lık ek Gümrük Vergisi düzenlemesi diğer taraftan da Avrupa’nın yeni GSR II standartlarının temmuz ayının hemen başında devreye girecek olması, haziran ayında pazarın hiç olmadığı kadar yoğun geçmesine neden oldu.

 

Haziranda pazar 100 bin adedi aşacak!

Güncel veriler ışığında pazarı değerlendiren, otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yılın ilk 5 aylık döneminde 480 bin adet seviyesinden kapanan sıfır kilometre otomotiv satışlarının haziran ayıyla birlikte 600 bin adet seviyesine çıkacağını söyledi. Haziran ayında pazarın 100-120 bin adet seviyesinde kapanacağını ifade eden Hüsamettin Yalçın, “Sene başından beri devam eden kampanyalar özellikle haziran ayında çok daha iddialı bir boyuta çıktı. Şöyle ki haziran ayında pazarda satılan araçların yüzde 26’sı yani her 4 araçtan biri indirime girerken ortalama indirim oranı da yüzde 6 seviyesine ulaştı” dedi. 7 Temmuz’a kadar stoklardaki bazı araçların markalar tarafından eritilmesi için hazırlanan kampanyaların da haziran satışlarını ciddi boyutta artırdığını vurgulayan Hüsamettin Yalçın, şöyle devam etti: “Markaların stokları eritmek için 200-300 bin TL’ye varan indirimleri devreye alması, tüketicileri showroomlara çekti. Bunun yanında 8 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan Çinli markalara yönelik yüzde 40 ek Gümrük Vergisi’nin etkileri haziran ayında belirgin bir şekilde hissedildi. Çinli markaların 8 Temmuz sonrası fiyatları artacağı için tüketici nezdinde önemli bir yoğunluk oluştu. Ayrıca Çinli markalar da gelecek ek vergiye rağmen fiyatlarında damping yaptılar ve uygun fiyatlı otomobiller sundular. Tüm bunlar düşünüldüğünde pazarın yıl sonunda 1 milyon adedin üzerinde kapanacağını düşünüyoruz. Sene başından bu yana yapılan kimi analiz ve yorumlardaki gibi pazarın yüzde 30-35 düşmesi söz konusu olmayacaktır.”

 

Haziranın son haftasında teslimat savaşları görülecek!

Bu vergi dezavantajının temmuz sonundan sonra Çinli markaları etkileyeceğini söyleyen Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “Ancak Avrupalı markalar o kayıpları dolduracaklardır. Bu durum pazarın yıl sonunda 1 milyon adedin üstünde olmasına engel değil. Ayrıca önemle belirtmekte fayda var, haziran ayında Tesla etkisi olacak. Sektörden aldığımız bilgiye göre Tesla haziran ayında önemli teslimatlar yapacak. Bu da haziran ayında pazarın 100 bin adedin üstünde gelmesine önemli bir etken. Haziranın son haftası markaların teslimat savaşları olacağı bir hafta olacak. Ayın son haftası yoğun bir mesai olacak” diye konuştu. İkinci el tarafında ise fiyatlardaki köpüğün artık gittiğine işaret eden ve ikinci el otomotiv pazarının 2024 yılını yaklaşık 5 milyon adetlik bir büyüklükle kapatacağını belirten Hüsamettin Yalçın, şunları söyledi: “Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kredi musluklarını kısması ve Ticaret Bakanlığı’nın otomobil fiyatlarına müdahale etmesiyle birlikte, sıfır araçların tedarikinin artması, kurdaki hareketliliği bahane ederek stokçuluk yapan satıcıların artık ortadan kalkması nedeniyle ikinci el fiyatları da yüzde 30 geri geldi. Bu düşüş geçen yıl yaz başı başlamıştı. İkinci el pazarında, krediye ulaşım zorlukları ve yüksek faiz oranları, talebi şu an düşürmüş durumda. Yılın ikinci yarısında ikinci el otomobil pazarında bazı değişiklikler bekliyoruz. Yılın son çeyreğinde, özellikle de eylül ayı sonrası ikinci elde bir toparlanma öngörüyoruz. Neden yılın son çeyreği? Çünkü sıfır kilometrede önemli satış kampanyaları var ve bu da ikinci el araç fiyatlarıyla aradaki makası daraltıyor. O yüzden ikinci el araç fiyatlarındaki düşüş yılın son çeyreğine kadar devam eder. Böylece yılın son çeyreği itibarıyla fiyatları daha da düşen ikinci el araçlar bir cazibe noktası olabilir. Öte yandan ek vergi sebebiyle sıfır kilometre fiyatları artan Çinli modellerin ikinci el değeri de artacaktır.”

 

Yılını ikinci yarısında kampanyalar dönemi yaşanacak!

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, “2024’ün ikinci yarısı yoğunlukla sıfır kilometre araçlar için kampanyalar dönemi olacak. İç pazarda düşüşe geçen yerli payı ve Türkiye’ye yatırımın teşvik edilmesi hedeflenerek yapıldığı açıklanan ek vergi kararı bugüne kadar Avrupalı rakiplerine göre daha düşük fiyattan araç satan Çinli markaların fiyatlarının yükselmesine sebep olacak. Çinli markalar, fiyat stratejileriyle diğer markaların da fiyatlarını baskılıyordu. Fakat bu sefer Avrupalı markalar da fiyat artıracak; rekabette fiyat, satış gibi stratejiler ve dinamikler değişecek. Büyük ve sağlam Çinli markalar bu düzenleme sebebiyle Türkiye’den çıkmaz; farklı satış, pazarlama ve fiyat stratejileri deneyeceklerdir. Ancak yatırım/fabrika/üretim gibi konular bugünden yarına olacak işler değil. Sonuç olarak yılın ikinci yarısında Türkiye’de otomotiv sektöründe rekabetin yeniden şekillenmesi ve pazar dinamiklerinin yeniden değişmesini bekleyebiliriz” diye konuştu.

Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023