Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Otomotiv Sektörü

İçten yanmalı Citroën C4 X’in öncelikli pazarı Türkiye

Avrupalı markaların içten yanmalı araç satışında en önemli hedef pazarı Türkiye olmaya başladı. Global CEO Cobee, “Türkiye’nin içten yanmalı C4 X satışında birinci ülke olacağını öngörüyoruz” dedi.

Yeni regülasyonlar paralelinde elektrikli araçlara dönüşümün hızlanması ve savaşla birlikte gelen enerji krizi, Avrupa’da içten yanmalı motorlara sahip araçlara talebi hızla azaltıyor. Bu nedenle Avrupalı markalar ürettikleri elektrikli modellerde AB ülkelerine ağırlık verirken, içten yanmalı araçları ise Türkiye, İsrail, Fas gibi ülkelere gönderecek. Bu durum, ülkemize gelen elektrikli araçlarda tedarik sorununu artırırken, Avrupalı markalar için Türkiye’yi içten yanmalı satışlarında en öncelikli pazarlardan biri yapıyor. Bu markalardan biri de Fransız Citroën oldu.

Stellantis bünyesindeki 14 markadan biri olan PSA şirketi Citroën, yeni C4 X ve elektrikli C4 X’in lansmanını geçen hafta bu araçların üretildiği İspanya’nın Madrid şehrinde yaptı. Araçların global tanıtım lansmanı geçen yıl İstanbul’da gerçekleşmişti. Yeni modellerin satışa sunulması paralelinde Madrid’de geçen hafta yapılan lansmanda da ilk ağırlanan Türkiye’deki basın mensupları oldu. Çünkü Türkiye, Citroën için giderek daha önemli bir pazar haline geliyor.

Citroën Global CEO’su Vincent Cobee, Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım lansman kapsamında sorularımızı yanıtladı. CEO Vincent Cobee, Avrupa pazarında C4 X’in yüzde 60’ının elektrikli olacağını açıkladı. Citroën 14 Avrupa ülkesine sadece elektrikli C4 X satacak. İçten motorlu araçlar ise henüz elektrikli araç dönüşümü konusunda sert regülasyonların olmadığı ülkelere gönderilecek. Vincent Cobee, içten yanmalı motorların satışında Türkiye’nin birinci olacağına inandıklarını belirterek, “Avrupa’da içten yanmalı motorlar daralacak. AB’de çok ciddi bir ekonomik kriz beklentisi var. Elektrikli araçlara geçileceği aşikar. Dolayısıyla içten yanmalı motorlardaki kapasiteyi Türkiye ve İsrail gibi Akdeniz ülkelerine vermeyi planlıyoruz. Fas ve Japonya da buna dahil olacak ” dedi. Cobee, 5 yıldır büyüdükleri Türkiye’nin marka için önemli bir pazar olduğunu vurgularken, pazarı yöneten genç ekibin başarılarından çok memnun olduklarının altını çizdi.

Cobee, “Batı Avrupa’da genellikle 50 yaşındaki ortalamalarda erkek yöneticilerimiz var. Türkiye’de yarısı kadın, yarısı erkek, genç, dinamik, açık fikirli ve rasyonel kararlar verebilen bir yönetim söz konusu. Bir ülkenin temsiliyeti için de oldukça kıymetli bir durum bu. Bu sayede Türkiye’nin yaşlı değil, genç bir imajı oluyor. Bu açıdan çok şanslıyız” dedi. Cobee, “Mesela Ami’yi Türkiye pazarında satışa sunmak istediğimizde; müşterilerden hiç tepki alamayacağımızı tahmin ediyorduk. Benim yanlış olduğum ortaya çıktı ve çok iyi bir iş başardılar” dedi. 2025’te Top 5 hedefi var Citroën, 2022’de Türkiye’de yaklaşık 29 bin adet araç satarak rekor kırdı. Bu yıl Türkiye’de 49 bin 250 adet araç satarak rekor tazeleme hedefi var.

2025’te 80 bin adetle Citroën dünyasında Türkiye’nin 5. büyük pazar yapılması hedefleniyor. 80 bin adetlik satış ile Citroën Türkiye’de %8’lik pazar payına ulaşacağını öngörüyor. Şu anda markanın Türkiye’deki pazar payı yaklaşık %6.3. Citroën, hafif ticari araç ve karavan sektöründe de büyüme hedefliyor. Ayrıca, Geçen yıl tamamen online olarak 1.000 adet satılan Ami’de bu yıl satış rakamının 3 bin adet olması hedefleniyor.

Elektrikli modeli %10 ÖTV’de tutma mücadelesi verecek

Citroën’in yeni kompakt sınıf temsilcisi C4 X ve elektrikli e-C4 X model ailesi, Ocak 2023 itibarıyla Türkiye’de satışa sunuldu. C4 X, Türkiye’ye benzinli, dizel ve elektrikli seçenekleriyle gelecek. Yeni modeller 722 bin TL’den başlayan lansmana özel fiyatıyla satışa çıktı. Şu anda yüzde 10 ÖTV dilimine giren 350 km menzile sahip e-C4’ün fiyatı 909 bin TL olarak açıklandı. Segmentine göre iddialı olan bu fiyatın ne kadar kalıcı olacağı ise merak konusu çünkü gelecek en ufak bir zam bile aracın bir üst vergi dilimine girmesine neden olacağından fiyatı bir anda en az 250 bin TL artabilecek. Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “Biz mümkün mertebe e-C4 X’i yüzde 10’luk barajda tutmaya çalışacağız” dedi. Bir yandan yeni zamlar gelmeden daha fazla elektrikli versiyonun pazara sunulması için çalışılacak, diğer yandan fiyatların artması halinde, mesela aracın yanında hediye edilen Wallbox avantajlardan vazgeçilip bir miktar da karlılıktan feragat ederek aracın yüzde 10 ÖTV’de kalması mücadelesi verilecek. Araç tedariki sağlanırsa bu yıl için hedeflenen 1.000-1.500 adetlik elektrikli C4 X’in ilk iki ayda satılmasına çalışılacak. Citroën Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, markanın bu yıl en iyi senaryoda 15 bin adete yakın C4 X satış hedefi olduğunu söyledi. Minimum ise bu modelden 10 bin satış hedefi var. Bu satışın yüzde 10’unun elektrikli versiyondan gelmesi planlanıyor. Alkım C4 X’lere talebin yüksek olduğunu belirterek, “Yaklaşık 1.000 adet C4 X araç piyasaya çıkmadan ve fiyatı belli olmadan ön siparişle satıldı” dedi.

“80 bin adete ulaşırsak üretimi gündeme alırız”

Türkiye’de bir üretim planı olup olmadığına yönelik soruya Vincent Cobee, şöyle cevap verdi: “Citroën’in Türkiye’de üretim yapmasını çok isterim. Şu an için bu yönde bir planımız yok. Potansiyeli görünce Türkiye’nin büyümesini arzuluyorum. Bu yolda da gidiliyor. Fransa halen 300 bin adet satışla en büyük pazarımız. İtalya ve İspanya arasında ikincilik çekişmesi 100 bin adetler seviyesinde devam ediyor. Dördüncülük olarak da İngiltere ve Almanya’nın volumleri 80 bin seviyelerinde yarışıyor. Türkiye’nin yıllık 80 bin seviyesinde, ilk 5 pazar arasında Citroën satması halinde ülkede üretim yapabilme ihtimalini konuşabiliriz. Bu bir hayal değil, zaman içerisinde gerçekleşebilecek bir süreç olacak” diye konuştu.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otomotiv Sektörü

Financial Times: Çinli markalar limanları otoparkları gibi kullanıyor

Gazete, limanlardaki yığılmanın sebebini Çin menşeli elektrikli otomobillerin yarattığı birikme olarak açıkladı. Antwerp-Bruges Limanı, otomobil distribütörlerinin, araçlarını bayilerinde saklamak yerine limanı otopark gibi kullanmalarından şikayetçi.

Otomobil üreticileri ve distribütörler, satışlardaki yavaşlama ve nakliye konusunda yaşanan aksaklıklar ile mücadele ederken ithal araçlar Avrupa limanlarını “otoparklara” dönüştürdü.

Financial Times’ta yer alan habere göre, liman ve otomobil endüstrisi yöneticileri, yaşanan yığılmanın nedenlerinden biri olarak Çin menşeli elektrikli otomobillerin yarattığı birikmeyi gösterdi. Limanlarda yaşanan yığılmanın nedenleri arasında bazı şirketlerin nakliye siparişi vermeden nakliye teslim yerlerini rezerve etmesi ve lojistik desteğin yetersizliği yer aldı.

Avrupa’nın en işlek limanı olan Antwerp-Bruges Limanı “Otomobil distribütörlerinin, araçlarını bayilerinde saklamak yerine limanı otopark olarak kullanması” sebebiyle “sıkışlıkla” mücadele ediyor.

Sektör yöneticilerine göre, bazı Çin markalı elektrikli araçlar 18 aya kadar Avrupa limanlarında bekletilirken, bazı limanlar ise ithalatçılardan ileriye dönük nakliye kanıtı sunmalarını istedi.

Çin Binek Otomobil Birliği Genel Sekreteri Cui Dongshu, “Avrupa pazarlarında iç nakliye [Çinli elektrikli araç markaları için] zor” açıklamasında bulundu.

Markaların “satış sonrası” hizmetlerini geliştirmeleri gerektiğini vurgulayan Dongshu, “Kendimizi olumsuz bir duruma sokacak olan gerilla savaşı benzeri otomobil ihracatını değiştirmemiz gerekiyor” dedi

Avrupa’nın ikinci en yoğun araç limanı olan Almanya’nın Bremerhaven limanında terminal işleten BLG Logistics, Almanya federal hükümetinin geçen yıl Aralık ayında elektrikli araç alımlarını sübvanse etmeyi durdurmasının ardından tesislerinde daha uzun bekleme süreleri yaşadıklarını söyledi.

Çin’in 2023 yılındaki otomobil ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 58 artarak araç pazarının önemli ölçüde yeniden şekillenmesine yol açtı.
Bu yılın ilk iki ayında Çin’in araçlarının en çok ihraç edildiği ülkeler arasında Belçika, İngiltere, Almanya ve Hollanda yer aldı.

Çin Ticaret Bakanı Wang Wentao, “kapasite fazlası” suçlamalarına ilişkin “temelsiz” iddialar olduğunu söyledi.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Elektrikli araç pazarında Hozon Neta ve Eşarj işbirliği

Çinli elektrikli araç şirketi Hozon Neta’nın elektrikli Neta U modelini satın alanlar Eşarj istasyonlarında 20 bin TL değerinde Eşarj şarj kartı veya bireysel kullanıma uygun şarj istasyonu hediyesinden yararlanabilecekler.

Çin’nin en büyük elektrikli start-up otomobil markası Hozon Neta, Türkiye’nin ilk ve en fazla hızlı şarj istasyonuna sahip ve Enerjisa Enerji’nin markası Eşarj ile tüketicileri mutlu edecek önemli bir iş birliğine imza attı. Neta U satın alan tüm müşteriler 20 bin TL değerinde Eşarj şarj kartı veya Eşarj bireysel kullanıma uygun şarj istasyonu hediyesinden faydalanabiliyor. Eşarj, ayrıca ülke çapında en fazla DC (hızlı şarj) istasyon adediyle de yarattığı yaygın ağ ile müşterilerine hayatı kolaylaştırıyor.

KENDİ SINIFININ İDDİALI MODELLERİ ARASINDA

Geçtiğimiz günlerde GRS Automobility güvencesiyle ülkemizde satışa sunulan Hozon Neta U; zengin güvenlik, teknoloji ekipmanları, yüksek kalite ve işçilik seviyesi ile 420 kilometre menzile sahip CATL bataryasıyla kendi sınıfının iddialı modelleri arasında yerini alıyor. Yüzde yüz elektrikli kompakt SUV ayrıca üstün güvenlik donanımları ve sınıfının en geniş arka diz mesafesiyle adından söz ettiriyor. V2L fonksiyonu sayesinde tıpkı bir jeneratör gibi enerji kaynağı haline dönüşerek farklı elektronik cihazları şarj edebilen dinamik SUV modelde tek pedal sürüş modu, ileri düzey konfor ve teknoloji donanımları, her biri 8 inç olan iki ayrı dokunmatik ekran, premium materyallerle bezenmiş iç mekân öne çıkıyor. Birçok aktif ve pasif güvenlik ekipmanıyla donatılan Neta U’nun ayrıca C-NCAP testlerinden 5 yıldız aldığı belirtiliyor. Sadece 30 dakikada yüzde 30’dan yüzde 80’e hızlı şarj özelliğiyle donatılan kompakt SUV modelde, mevsimsel farklılıklarda sürüş menzilini koruma altına alan Hozon Neta’nın patentli batarya ısı yönetim sistemi de standart olarak sunuluyor.

Continue Reading

Otomotiv Sektörü

Mercedes-Benz G: Off-road ikonu modernize edildi

2019 yılında Mercedes-Benz önemli ölçüde modernize edilmiş bir G-Serisi’ni tanıttı, hatta bu otomobilin temelleri 1979’dan bu yana pek değişmemiş olsa da yeni bir nesilden bile bahsedebiliriz.

Off-road simgesinin satışları yaşlandıkça artıyor. Eh, bu klasik bile zaman içinde dondurulamadığı için modernizasyonla birlikte beş yıl sonra geliyor. Yine evrimseldir çünkü bu durumda deneyler affedilmez. Bunu zaten tasarımda görebilirsiniz. Zarif bir şekilde yeniden tasarlanan radyatör ızgarasında artık üç yerine dört yatay çubuk bulunuyor. Yuvarlak tampon da yeni. Aerodinamik gürültüyü azaltması beklenen yeni ön sütun kaplamasının yakında çıkacak olan tamamen elektrikli EQG versiyonundan alındığı söyleniyor. Tavan spoyleri ile aynı şey.

Arkada ise daha az değişiklik oldu. Yeni tamponun dışında, tanımlayıcı tek unsur aracın plaka numarasının üzerinde bulunan ve yağmurlama sistemiyle desteklenen geri görüş kamerasıdır. Kabindeki akustik konforu artırmak için eklenen yalıtım malzemeleri gözle görülemez. Çift kollu 18 inç jantlar da aerodinamik olarak optimize edildi. Ancak çapı 20 inçe kadar olan tekerlekler mevcuttur. Makyaj, yeni sodalit mavisi boyayla sona eriyor. Off-road karakteri, G-Serisi’ne reflektörler için koruyucu bir ızgara, çamurluklar ve özel off-road lastikleri getiren Profesyonel paket ile geliştirilebilir. Gümüş ızgarası, yan basamakları ve paslanmaz çelik stepne kapağıyla Exclusive serisi, şıklığı tercih eden müşterileri hedefliyor. Ayrıca AMG Line spor paketi de var.

Arkada yeni bir tampon, tavan spoyleri ve...

Arkada yeni bir tampon, tavan spoyleri ve plaka numarasının üzerine taşınmış bir geri görüş kamerası yer alıyor.

Reflektörlerin dairesel şeklini çağrıştıran aydınlatmalı havalandırma delikleri kabinde ilk kez karşımıza çıkıyor. Panjurların yanı sıra off-road kokpitine hızlı erişim sağlayan “gösterge panelinin” ortasındaki yolcunun önündeki ön paneldeki tutamak veya off-road konsolu yeniden tasarlandı. Çok işlevli direksiyon simidi standart olarak kapasitif kontrollere ve Nappa deriye sahipti. İlk defa, Gecko’nun tüm versiyonları, artırılmış gerçeklik navigasyonu ve gelişmiş ses kontrolüne sahip MBUX bilgi-eğlence sistemi ile donatılacak. Burmester donanımı, temperli bardak tutucular veya arkadaki yolcular için sürüş bilgilerini de görüntüleyebilen iki ekrana sahip eğlence sistemi gibi lüks özellikler mevcuttur. Manufaktur programı, müşterilere bir milyondan fazla kaplama malzemesi, renk, dekorasyon veya donanım öğesi kombinasyonuyla aracın kapsamlı bir şekilde kişiselleştirilmesini sunuyor.

Kabin premium bir atmosfer yayıyor. Örneğin...

Kabin premium bir atmosfer yayıyor. Örneğin, yeni arkadan aydınlatmalı havalandırma delikleri sayesinde. Ancak en büyük haber, dokunmatik kontrollere sahip direksiyon simidi ve artırılmış gerçeklik, arazi ekranı ve gelişmiş ses kontrolü de dahil olmak üzere MBUX bilgi-eğlence sisteminin en son sürümü.

Sağlam bir arka aksa sahip dayanıklı şasi şasisi artık standart olarak uyarlanabilir sönümleme ile donatılmıştır; bu, önceden ekstra maliyetlerin yalnızca bir parçasıydı. Sadece daha fazla konfor sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda arazide avantaj sağlıyor ve gövdenin daha az eğilmesini sağlıyor. Ancak arazi sürüşü için en büyük yenilik, yapay ufuk, eğimler, pusula, yükseklik, tekerlek dönüş açısı, motor gibi ilgili arazi bilgilerini doğrudan sürücünün önünde veya merkezi ekranda görüntüleyen arazi kokpitidir. tork, anlık güç, lastik basıncı veya diferansiyel kilitlerinin durumu. Şeffaf kaput işlevi aracın ön kısmının altında bir görünüm sunar. Sürüş yolunun görselleştirilmesi, en uygun yörüngenin seçilmesine yardımcı olur. Her ne kadar tamamen elektrikli EQG sınıfını beklemek zorunda kalacak olsak da mevcut olanda bile elektrifikasyonun önüne geçilemedi.

Off-road, yenilenen G sınıfı adaptif özelliklerden yararlanıyor...Off-road’da yenilenen G sınıfı, şimdiye kadar yalnızca ekstralar listesinde yer alan uyarlanabilir sönümleme özelliğinden faydalanıyor.

Tüm motorlar 15 kilovatlık yarı hibrit marş jeneratörüne bağlı. Temel, sıralı üç litrelik 6 silindirli G 450d’nin (270 kW) dizel versiyonudur. Bununla birlikte, orijinal dört litrelik 8 silindirli motor artık G500 (330 kW) adı altında değil, üç litrelik sıralı 6 silindirli motor olarak gizleniyor. AMG G63’ün (430 kW) sportif 8 silindirli versiyonu zirvede yer alacak ve bu da 2.550 ila 2.640 kg ağırlığa sahip bu dev aracın 100 km/saat hıza 4,3 saniyede ulaşmasını sağlayacak. Tüm motorlar, 9 ileri otomatik şanzımana ve sürüş torkunu kalıcı olarak dört tekerleğe de ileten 4Matic sistemine bağlı. Arka aks lehine 40:60 oranında bölünmüştür. Elbette, 70 km/saat hıza kadar sürüş sırasında bile etkinleştirilebilen bir redüksiyon dişli kutusu da mevcuttur. Üç panjur da kontrol edilebilir. Sonuç olarak inanılmaz arazi yetenekleri elde edilir; örneğin %100 tırmanma yeteneği, maksimum 35 derecelik eğim veya 700 mm sudan geçme kapasitesi.

Ancak G-Serisi güvenlik açısından da gelişme kaydetti. Yardım sistemleri paketi, bir direksiyon asistanı, aktif bir acil durum durdurma asistanı ve hızı trafik işaretlerine ve rota profiline göre ayarlayan akıllı hız sabitleyiciyi içeriyor. Yeniliğin zaten bir Slovak fiyatı var. Temel versiyonun fiyatı 133.764 Euro’dan başlıyor.

Teknik özellikler

Sürüm G 450d G 500 AMG G63
Silindir/valf sayısı 6/24 6/24 8/32
Yer değiştirme (ccm) 2.989 2.999 3.982
Motor gücü (kW) 270 330 430
Tork (Nm) 750 560 585
Marş-jeneratör gücü (kW) 155 15 15
Marş-jeneratör torku (Nm) 200 200 200
Vites kutusu 9G-Tronik 9G-Tronik 9G-Tronik
Hızlanma 0 – 100 km/saat (s) 5.8 5.4 4.3
Maks. hız (km/saat) 210 210 220
Boş ağırlık (kg) 2.555 2.485 2.640
100 km başına tüketim (l) 8.7-10.0 10.9 – 12.3 14.7 – 15.7
Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023