Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Lojistik

“Lojistik süreçleri yönetemeyecek küçük firmalar aramızdan ayrılabilir”

UTİKAD Başkanı Ayşem Ulusoy, “Maliyetlerimiz inanılmaz arttı. 1.5 yıl önce 2 bin liraya aldığımız bir çekicinin lastiği şu anda 12 bin lira. Ayrıca, şoförlerimizin büyük kısmı EYT’li bu büyük firmalar için büyük sorun olacak” dedi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy, bu yıl için bütçe plan yapmakta zorlandıklarına işaret ederek, “Küçük firmalar aramızdan ayrılabilir. Bu süreci iyi yönetemeyecek firmalar olacak. Şu anda şoförlerimizin büyük kısmı EYT’li bu büyük firmalar için büyük sorun olacak” dedi.

Ayşem Ulusoy ile lojistik sektörünü ve sorunları konuştuk.

– 2022 sektörünüz açısından nasıl geçti?

Bizde kötü süreç aslında 2019’da başladı. Yaşanan kaotik süreç ve belirsizliği yönetirken konteyner krizi ve navlun artışları geldi. Devamında yakıt zamları ve maliyet artışları kaynaklı rotalarımız tamamen değişti. Sonra da Rusya-Ukrayna savaşı… Üst üste birçok olumsuz durum yaşandı. Bugün dünyanın en iyi ürününü üretin eğer lojistik gücünüz güçlü değilse küresel rekabetteki gücünüz ciddi anlamda azalıyor. Yeni dönemde lojistiğini yönetemeyen bir ülke dış ticaretini de yönetemeyecek.

MİLLİ FİLO OLUŞTURALIM

– Lojistiğe yön vermek için nasıl bir sistem kurulmalı?

Bizim bundan sonraki hedefimiz milli filo kurmak olmalı. Milli gemilerimiz olmalı. Yakıt fiyatları artsa bile milli bir filonuz olduğunda güç de bizde olacak.

Şu anda Ro-Ro gemilerin tamamı yabancı sermayeli. Pandemide lojistiğin kıymeti anlaşıldı. Gümrük mevzuatlarında eğer gerekli düzenlemeleri zamanında yapabilirsek iş yapışımız daha kolay olacak. Türkiye’yi transit cennetine çevirmemiz lazım. Singapur Dubai bunun güzel örneklerini yaptılar. Mevzuatlarda sadeleşme gerekiyor. Yük buradan çıktı tamam Almanya’ya Japonya’ya satalım ama burada pembe bir tablo çizemeyeceğim. Eğer lojistiğimizi iyi kurgulayamazsak bu pazarı kaybedeceğiz.

sehriban-kirac-aysem-ulusoy.webpKAPILARDA ÇOK BEKLİYORUZ

– Bu alanda somut olarak neler bekliyorsunuz?

Çin’in Bir Kuşak Bir Yol Projesi kapsamındaki orta koridor güzergâhında hedeflenen kapasiteye ulaşılması için öncelikle Türkiye’nin ardından komşu ülkelerin altyapı, gümrük ve mevzuat iyileştirilmelerini yapması gerekiyor. Altyapı problemleri var. Raylar birbirine uymuyor. Orta koridorda limanlarla demiryolu bağlantılarının yapılması gerekiyor. Bakû-Tiflis-Kars demiryolu hattı, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Marmaray ve liman yatırımları daha işlevsel hale getirilmeli. Mevzuat ve gümrük süreçleri daha sadeleştirilmeli. Karayolu sınır kapılarında bekleme süreleri kuyruklar çok fazla. Her sorunu lojistikçi çözemez, ülkeler arası sorunların çözülmesi gerekiyor. Bu problem sadece lojistikçinin problemi değil ihracatçının da problemi. Günlerce onun malı sınırda bekliyor. Bekleme uzun olunca hem Türk nakliyecisi hem ihracatçısı para kaybediyor. Yeşil lojistik deniyor ama orada arabalar sürekli bir karbon salıyor. Biz Türkiye’yi lojistik cazibe merkezi yapmak zorundayız. 27 Ocak’ta yuvarlak masa toplantılarına başlayacağız. İlki transit taşımacılıkla ilgili olacak.

KREDİYE İHTİYAÇ VAR

– Navlun fiyatlarında bir gerileme var, nereye kadar düşer?

Bu yıl sonunda sulara çok gemi inecek. Eylül sonunda navlun fiyatları 4 bin dolara kadar inmişti, bu düşüş devam edecek.

– Milli filo oluşturmak için bir kaynak var mı?

Şu anda derdimiz o. Firmalar krediye bile ulaşamıyor. Lojistik bu ülke için önemliyse artık hak ettiği değeri bulması gerekiyor. Sanayiciye turizme ciddi krediler çıkıyor. Biz hizmet ihracatçısıyız. Hak ettiğimiz değeri
de görmek
istiyoruz.

ŞOFÖR SIKINTISI BÜYÜYECEK

– Bir ara sektörde ciddi şoför sorunu vardı, aşıldı mı?

Maalesef ciddi insan kaynağı ihtiyacımız var. Yeni nesil şoförlük yapmak istemiyor. Bu mesleği teşvik etmeliyiz. Bunun için dernekte yeni çalışmalar başlatacağız. Sektörde şu anda 90 bin kişi çalışıyor.

– 2023 seçim yılı, tüm sektörler yılı zor geçecek diye öngörüyor sizin öngörünüz nedir?

Avrupa’da ciddi resesyon var. Firmalar yatırım yapma konusunda kararsız, hizmet ihracatında 84 milyar doların üzerinden bir rakamdan söz ediliyor. Bizim hedefimiz 45 milyar dolar. O yüzden farklı pazarlar bulmaya çalışıyoruz.

En zor bütçeyi bu yıl yaptık. Aslında bu yıl bütçe yapamadık daha. Normalinde aralık ayında bütçeleri planları yapardık. Öngöremediğimiz bir tablo var. Bütçelerimizi senelik yapıyorduk, bu yıl belli ki üç aylık yapacağız. Belirsizlikten korkar olduk. Eskiden daha atik davranıyorduk. Çalışan maliyetlerimiz, lojistik depo kiraları çok arttı. EYT çıkacak orada hem çalışan kaybı olacak hem firmalara ciddi maliyet binecek. Doluya koyuyoruz almıyor, boşa koyuyoruz dolmuyor. Bu yatırımımızı da etkiliyor.

– Bu dönemde sektörde batan firma olur mu?

Küçük firmalar aramızdan ayrılabilir. Bu süreci iyi yönetemeyecek firmalar olacak. Şu anda şoförlerimizin büyük kısmı EYT’li, bu büyük firmalar için büyük sorun olacak. Bu süreç şirketleri zorlayacak. Lojistiği yönetemezsek dış ticareti yönetemeyeceğiz. Lojistikçi çok ekstrem bir durum olmadığı sürece bu yılı ortalamada götürecek. Önümüzde seçim dönemi, Avrupa’daki resesyon, Rusya-Ukrayna savaşı… O yüzden bu yıl nasıl geçecek öngöremiyoruz.

DEVLET DESTEĞİ ŞART

– Bu dönemde kamudan beklentileriniz neler?

Yeşil lojistikle, sınırda sıfır karbon düzenlemesiyle bizim maliyetler zaten ciddi şekilde aratacak. Eğer devlet tarafından hem satın alma, hem insan kaynakları tarafından doğru ve net desteklenmezsek çok büyük sıkıntı olacak. O yüzden pembe bir tablo yok bu tarafta. 1 Ekim 2023’te sınırda sıfır karbon düzenlemesi yürürlüğe girecek. Artık şapkayı önümüze koymamız gerekiyor. Biz bu süreçten kan kaybederek değil güçlenerek çıkmak istiyoruz. Lojistik köy mü kasaba mı kuracağız artık bunun kurulması gerekiyor. Yatırım desteğine ihtiyacımız var. Dijitalleşmeyen firmalar ayakta kalamayacak.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lojistik

Gemi kazası otomotiv sektörünü teyakkuza geçirdi

ABD’de gemi kazasında yıkılan köprü nedeniyle otomotiv limanı kapandı! Otomobil sevkiyatının en yoğun olduğu Baltimore limanının kapanması ithalatı ve ihracatı nasıl etkileyecek? İşte otomotiv devlerinin açıklamaları…

Singapur bandıralı bir konteyner gemisi, Baltimore Limanı’nın dışındaki Francis Scott Key Köprüsü’ne çarparak köprünün çökmesine yol açtı. Yetkililer, arama kurtarma ekiplerinin suya düştüğü tahmin edilen 6 kişiyi kurtarma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Kazanın ardından Baltimore Limanı’nda trafik bir sonraki duyuruya kadar askıya alındı.

ABD’nin Doğu Yakası’nın en büyük limanlarından birinin kapatılması, otomobilden kömüre ve şeker gibi diğer emtialara kadar mal tedarikinin kesintiye uğraması anlamına geliyor.

Liman 2023 yılında 847 bin 158 otomobil ve hafif ticari araç nakledildi. Bu da ABD’de otomotiv alanında en yoğun olan liman olduğunu gösteriyor. Motorlu taşıtlar ve parçaları tüm liman ithalatının yüzde 42’sini oluşturuyor. Limanda, Audi, Lamborghini ve Bentley gibi lüks markalarla birlikte, Nissan, Toyota, General Motors, Volvo, Jaguar Land Rover ve Volkswagen Grubu gibi büyük otomobil üreticilerinin ithalat ve ihracatını gerçekleştiriyor.

“KESİNLİKLE BİR AKSAMA OLACAK”

Otomobil ticaret grubu Alliance for Automotive Innovation’ın CEO’su John Bozzella, “Kesinlikle bir aksama olacak. Baltimore, ABD’nin 1 numaralı otomobil limanıdır ve oradaki otomotiv operasyonlarının ölçeğini anlamalarına yardımcı olmak için federal yetkililerle temas halindeyiz.” açıklamasını yaptı.

Ford CFO’su John Lawler, kazanın otomobil üreticisini parçaları diğer limanlara yönlendirmeye zorlayacağını ve tedarik zincirini etkileyeceğini söyledi. Bir başka ABD’li üretici GM ise yaptığı açıklamada, “Durumun operasyonlarımız üzerinde minimum düzeyde etki yaratmasını bekliyoruz. Araç sevkiyatlarını diğer limanlara yeniden yönlendirmek için çalışıyoruz” dedi. Stellantis ise, kesintisiz araç akışı için acil durum planları konusunda görüşmeler başlattıklarını duyurdu.

Toyota’dan yapılan açıklamada, “Baltimore, Kuzey Amerika operasyonlarımız için birincil liman olmasa da, öncelikle araç ihracatı üzerinde bir miktar etki olacak. Şu anda önemli bir aksama beklemiyoruz ancak uzun vadeli etkiyi ve karşı önlemleri belirlemek için durumu yakından değerlendiriyoruz.” denildi. Volkswagen Grubu kazadan etkilenmediğini belirtirken, Nissan ise şu anda önemli bir etki beklemediğini söyledi. BMW tarafından, araç iskelelerinin limanın okyanus tarafında bulunduğunu, dolayısıyla köprünün çökmesinin gemileri etkilemeyeceği belirtildi. Mercedes‘ten yapılan açıklamada, olayın araç ihracatı veya şirketin fabrikasına parça tedariği üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı ve durumun izlediği söylendi.

Continue Reading

Lojistik

LOGİSTA GLOBAL LOGISTICS GENEL MÜDÜRÜ ZEYNEP AKMAN: LOJİSTİK MERKEZLER CUMHURİYETİMİZİN İKİNCİ YÜZYILINDA GELECEĞİMİZİ DİREKT ETKİLEYECEK!

Sayıları giderek artan, fiziksel koşulları iyileştirilen ve teknolojik imkanlarla güçlendirilen lojistik merkezler, cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında Türkiye ekonomisini atağa geçirecek. 2002’den bu yana 13 lojistik merkezinin işletmeye açıldığını söyleyen Logista Global Logistics Genel Müdürü Zeynep Akman, “Şu an 7 lojistik merkezimizin etüt proje ve planlama çalışmaları sürüyor. 2053 yılına kadar ülkemizdeki lojistik merkez sayısının 13’ten 26’ya çıkarılması planlanıyor. Lojistik merkezler ülkemizin geleceğini doğrudan etkileyecektir” dedi.

İhracat odaklı büyüyen Türkiye’nin en önemli sektörlerinin başında lojistik geliyor.  Bu kadar kritik bir sektörde yatırımlar, hem kamu hem de özel sektör tarafından sürdürülüyor. Buna en güzel örneklerden birini Türkiye’de lojistik merkezi sayısının iki katına çıkarılması gösterilebilir.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’de lojistik merkezi sayısının 13’ten 26’ya çıkarılacağı belirtildi. Logista Global Logistics Genel Müdürü Zeynep Akman, “Türkiye, son yıllarda ihracat odaklı büyümeyi kendine stratejik hedef edinmiştir. İhracatta başarının altın anahtarı lojistikten geçiyor. Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’mızın yatırımları olmak üzere; özel sektörden çok önemli yatırımlar gerçekleştiğini görüyoruz. Bu yatırımlar sektörümüz adına son derece sevindiricidir” yorumunda bulundu.

8 TRİLYON 600 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ BULUNAN 67 ÜLKEYE 4 SATTE ULAŞABİLİYORUZ

Türkiye’nin Asya-Avrupa-Afrika gibi kıtaların kesişim alanında bulunduğunu, Çin, Hindistan, Rusya, BDT ve Ortadoğu ülkelerinin tam ortasında bulunduğunun özenle altını çizen Logista Global Logistics’in Genel Müdürü Zeynep Akman,” Ülke olarak çok özel bir lokasyonda bulunuyoruz. Türkiye’den 4 saatlik uçuş süresiyle yaklaşık 1,4 milyar insanın yaşadığı ve 8 trilyon 600 milyar dolar ticaret hacmi bulunan 67 ülkeye ulaşılabiliyoruz. Dünya ticaretinin merkezindeyiz dersek abartmamış oluruz” dedi.

LOJİSTİK MERKEZLERLE TÜRKİYE’NİN TİCARETİ İVMELENECEK!

Lojistik sektörünün artık bir bilim dalı haline geldiğini ifade eden Akman son olarak şu bilgileri verdi: “Ülkemizde lojistik sektörü hake ettiği konuma günden güne erişiyor. Sektör olarak birbirinden bağımsız sektörleri kendi içimizde harmanlamak ve iş yaptığımız sektörlere uyum sağlamak durumundayız. Bu da biz lojistikçilerin çok esnek olmasını, hızlı düşünmesini ve partner hizmeti vererek çözümün bir parçası olmasını beraberinde getirmektedir. Lojistik merkezlerin sayısının artması, lojistik merkezlerdeki altyapıların iyileştirilmesi, teknolojik imkanların lojistik sektörünün içinde yer alması ile kazanan Türkiye olacaktır. Tüm bu saydığımız etkenlerle Türkiye’nin ticaretinin ivmeleneceğini ve cumhuriyetimizin ikinci yüzyılından lojistik sektörünün en önemli sektör olacağını öngörüyorum. 2002’den bu yana 13 lojistik merkezimiz işletmeye açılmıştı. Sivas, Kayseri Boğazköprü ve Rize İyidere lojistik merkezlerinin yapımına devam ediliyor. Bilecik-Bozüyük, Mardin, Ovaköy, İstanbul Avrupa Yakası, Çerkezköy, Çandarlı İzmir ve Filyos olmak üzere 7 lojistik merkezinin ise etüt proje ve planlama çalışmaları sürüyor. 2053 yılına kadar ülkemizdeki lojistik merkez sayısının 13’ten 26’ya çıkarılması planlanıyor. Bu, sadece sektörümüz adına değil ülkemiz ekonomisi adına sevindirici bir gelişmedir. Lojistik merkezleri önemsiyoruz ve bu merkezlerdeki

gelişmeleri tüm sektör oyuncuları olarak yakından takip ediyoruz.”

Continue Reading

Lojistik

EDS-LOG GLOBAL LOGISTICS KURUCU ORTAĞI GÖKHAN EDİS: LOJİSTİK YATIRIMLARIMIZ SÜRECEK, 2024’TE YÜZDE 100 BÜYÜYECEĞİZ!

Lojistiğin 7 doğrusunu misyon edinen EDS-LOG Global Logistics, bütün olumsuzluklara rağmen 2023’te %125 büyümeyi ve 120 milyon TL değerinde ciro yapmayı başarmıştı. 2024 yılında da yatırım odaklı olacaklarını ifade eden EDS-LOG Global Logistics Kurucu Ortağı Gökhan Edis, “Bu yıl, %100 büyümeyi hedefliyoruz. Avrupa’da depo ve dağıtım ağını genişletecek, nitelikli insan kaynağımıza yatırım yapacağız” dedi.

İzmir’de 2 ortak tarafından 2022 yılında kurulan EDS-LOG Global Logistics, lojistiğin 7 doğrusunu misyon edindi ve bunu firma sloganı haline getirdi. Lojistiğin 7 Doğrusu ile 7 Kıtayı birleştiren EDS-LOG Global Logistics, denizyolu, karayolu ve havayolu konularında hizmet sağlıyor.

2023’te bütün olumsuzluklara rağmen %125 büyümeyi başaran EDS-LOG Global Logistics, 2024 yılında standart taşımacılığın yanında proje taşımalarına önem verecek. EDS-LOG Global Logistics Kurucu Ortağı Gökhan Edis, “Avrupa’dan dünyanın ücra köşelerine kadar olan acente ağımızı genişleteceğiz. Ayrıca bu yıl en büyük yatırımımız nitelikli personellere olacaktır. Kadromuzu büyüteceğiz. Ek olarak güncel hizmetlerimizin yanında, uzun vadeli, kontratlı taşımacılıklara ağırlık vereceğiz. Kontratlı müşteri portföyümüzü arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

2023’TE % 125 BÜYÜMÜŞTÜ, 2024 SONUNDA % 100 BÜYÜYECEK

İçinde bulunduğumuz 2024 yılının EDS-LOG Global Logistics’in atak yıllarından biri olacağını planladıklarını ifade eden Edis, “Eğer 2024’te yeni bir küresel kriz oluşmazsa büyüme oranımızı %100’ün üstünde tutmayı hedefliyoruz” dedi. Akaryakıta gelen zamları olabildiğince navlun fiyatlarına yansıtmamaya çalıştıklarını vurgulayan Edis, “Ancak işin armatör ve denizyolu kısmında fiyatlara müdahale şansımız pek olamıyor. Bunun için armatörler ile daha iyi kontratlar yapıp müşterilerimize navlun açısından daha uygun fiyatlar sağlamayı hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

AVRUPA’DA DEPO VE DAĞITIM AĞINI GENİŞLETECEK

“2024 yılı tahminimizden daha durağan başladı ve bu şekilde seyrediyor. İhracatçılar ve ithalatçılar zor durumdalar. Maliyetleri çok yüksek. Biz de güncel duruma göre yatırım stratejimizi değiştiriyoruz. 2024 yaz aylarında piyasaların hareketlenmesini ümit ediyoruz” diyen Edis, “Yurtdışında özellikle Avrupa’da depo ve dağıtım ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz. Bu konu üzerine çalışmalarımız sürmektedir. Bunun yanı sıra ekibimizin var olan niteliklerini artırmak ve ekibimize yeni nitelikli insanlar kazandırmak için çalışmalarımız devam etmektedir” bilgisini verdi. Son olarak Edis, şu açıklamalarda bulundu: “Şu an piyasada bir durgunluk var. Temennimiz önümüzdeki aylarda piyasaların açılmasıdır. Umarız 2024 yılı 2023 yılı gibi geçmez. Çünkü yine aynı şekilde geçerse sektörde birçok firma kepenk kapatacaktır. Sürdürülebilir yatırım yapmayı kendimize hedef edindik. Bu çerçevede yatırımlarımızı Süveyş Kanalı gibi global krizlerin gidişatına göre şekillendireceğiz.  Lojistik sektörü ülkemiz ekonomisi açısından itici bir güçtür. Ülke ekonomimiz lojistikçiler olmazsa çıkmaza girecektir. İthalat ihracat maliyetleri artacak ve dış ticaret açığı büyüyecektir. Bu bağlamda devletimizin lojistikçileri koruyan ve lojistik sektörünün

Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023