Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Otomotiv

Otomotivde İhracatın Şampiyonları ödül aldı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) düzenlediği “İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde otomotiv endüstrisinde 2023 yılında en fazla ihracat gerçekleştiren kuruluş Ford Otomotiv oldu. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in ev sahipliğinde düzenlenen otomotivin gurur gecesinde, 2023 yılında en fazla ihracat yapan ilk 129 firmaya Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde ödülleri dağıtıldı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Bu yıl ocak-nisanda yüzde 5,1 artışla yaklaşık 12 milyar dolar ihracata imza attık. Gidişata göre bu yıl hedeflediğimiz 39 milyar doların biraz altında kalacağız. Yine de bu yılı da lider sektör olarak ilk sırada kapatacağız” dedi.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından düzenlenen İhracatın Şampiyonları Ödül Töreninde 2023 yılının en başarılı kuruluşları ödüllendirildi. Geçen yılın ihracat şampiyonu olan Ford Otomotiv’in ödül aldığı gecede, son 18 yılın 17’sinde aralıksız Türkiye ihracatının lider sektörü olan otomotivde en fazla ihracat gerçekleştiren ilk 129 firmanın temsilcilerine de Platin, Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde olmak üzere ödülleri verildi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik’in ev sahipliğinde TİM Dış Ticaret Kompleksinde düzenlenen gurur gecesine, Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar, İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, TAYSAD Başkanı Albert Saydam, TİM Başkanı Vekili ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Adil Pelister, İTO Başkanı Şekip Avdagiç ve OİB Yönetim Kurulu ile birlikte otomotiv endüstrisinin lider firmalarının üst düzey yöneticileri katıldı. Ford Otomotiv’e birincilik ödülü OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik ve Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar tarafından Ford Otomotiv Satın Alma Genel Müdür Yardımcısı ve OİB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Senir’e takdim edildi.

Ödül töreni, Birleşmiş Milletler kayıtlarına göre dünyada yer alan yaklaşık 200 ülkenin tamamına ihracat yapan otomotiv sektörünün kısa tanıtım filmi ile başladı. Filmde, otomotiv endüstrisinin 200 Ar-Ge ve Tasarım Merkezi ve 50 bin mühendisi ile inovasyonda öncü olduğu, yılda yaklaşık 35 milyar dolar ihracat yapan, 550 bin kişiye istihdam sağlayan, her üç dakikada 9 araç üreten, 6’sını ihraç eden ve 200 bin dolar değer yaratan dev bir sektör olduğu vurgulandı.

Çelik: “Bu yılı da lider olarak kapatacağız”

Törende açılış konuşmasını yapan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Dünyanın 13’üncü, Avrupa’nın 4’üncü büyük araç üreticisiyiz. Son 18 yıldaki dış ticaret fazlamız yaklaşık 80 milyar dolar. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız geçen yıl da bir önceki seneye göre yüzde 13 artış ve 35 milyar dolar ile tüm zamanların ihracat rekorunu da kırdık. Bu yılın ilk dört aylık döneminde de yüzde 5,1 artışla yaklaşık 12 milyar dolarlık ihracata imza attık. Bu yıl en az yüzde 10 büyüme hedefi ve 39 milyar dolarlık ihracat hedefi ortaya koymuştuk. Gidişat 39 milyar doların biraz altında kalacağımız yönünde. Yine de bu yılı da lider sektör olarak ilk sırada kapatacağız” dedi.

Çelik, otomotiv sektörünün yüksek enflasyon ve dünya genelinde Merkez Bankalarının faiz artırımları ile finansmana erişimin zor olduğu, rekabetin daha da güç hale geldiği bir dönemde ülke ekonomisine değer katmaya devam ettiklerinin altını çizdi. Sektörün üm zamanların en yüksek değerlerine ulaşmasının kendilerini kamu teşvik taleplerinde zorladığını vurgulayan Çelik “Yapısal sorunlarımız için çözüm talep ederken, karşımıza rekorlar kırdığımız gerçeği çıkıyor. Burada asıl önemli olan, sorunlarımızın, rekorların derecesini azaltıyor olmasıdır. Çünkü Türkiye otomotiv sektörünün potansiyeli, kapasitesi ve kabiliyeti çok daha fazladır. Her daim bizleri destekleyen çok kıymetli ekonomi yönetimimizden küresel rekabet gücümüzü artıracak ileri adımlar için yardım talep ediyoruz. Hükümetimizin mevcut teşvik politikalarını da çok değerli buluyoruz” dedi.

Mobilite dönüşüme hazır olmalıyız

Çelik, dünyada “yıkıcı teknolojiler” olarak tanımlanan dönüşümün hızla devam ettiğini, araçların artık “cihaz” olarak tanımlandığı yeni mobilite ekosisteminde gerek ana gerekse tedarik sanayi olarak dönüşüme bir bütün halinde hazır olmak gerektiğinin altını çizdi. Çelik “Yıkıcı teknolojiler ve yeşil dönüşüm konusunda gerekli dönüşüm gerçekleştirilemezse, halen binek araçlarda yüzde 70, ticari araçlarda yüzde 80’i bulan yerlilik oranımız yüzde 20’lere kadar düşme riskiyle karşı karşıya kalacak. Bu nedenle günümüz araç maliyet yapısında önemli bir yere karşılık gelen alanlarda yenilikçi ve yüksek teknoloji ürün gruplarını en hızlı, en güvenilir ve en rekabetçi şekilde devreye alması gerekli. Gerek Ford Otosan ve Togg gerekse otobüs üretiminde yoğunlaşan elektrikli araç yatırımları, tedarik sanayicilerimizi bu dönüşümün güçlü bir parçası yapacaktır. OİB olarak Otomotivin Geleceği Tasarım Yarışmasından UR-GE projesine, Otomotiv Sektöründe Sürdürülebilirlik Eylem Planından Yeşil Dönüşüm eğitimlerine ve sektörel dış ticaret heyetlerine kadar tüm faaliyetlerimiz bu dönüşümü sağlamak yönündedir. Her soruna rağmen bu konumu daha da güçlendirerek gelecekte yeni başarı hikayeleri yazmaya devam edeceğimize ve hedeflerimizi aşacağımıza gönülden inanıyorum” dedi.

Törende konuşan Ticaret Bakan Yardımcısı Özgür Volkan Ağar da “Türkiye otomotiv sektörü, kabiliyetiyle küresel tedarikte kilit noktada bulunuyor. Gelişmiş insan kaynağı ve tedarik sanayi, sektörün en önemli güç kaynağı. Biz de otomotiv sektörümüzün yaşanmakta olan dönüşümü zamanında yakalaması için ve ihracatta itici güç olması için gerekli adımları attık, atmaya da devam ediyoruz. Elektrikli araçlar, bu dönüşümün merkezinde yer alıyor. Türkiye’nin otomobili Togg da yeni yatırımlarla bu konuda ivme kazanıyor. Ticaret Bakanlığı olarak yurt dışı dağıtım kanalları oluşturmaktan küresel marka oluşturmaya kadar ihracatın her adımına desteklerimiz artırıyoruz. Otomotiv sektörümüzü bugüne kadar hep destekledik, desteklemeye de devam ediyoruz” dedi.


OTOMOTİV İHRACAT ŞAMPİYONU ÖDÜLÜ – 2023

1-Ford Otomotiv San. A.Ş.

PLATİN İHRACATÇI ÖDÜLLERİ – 2023

2-Toyota Otomotiv San.Türkiye A.Ş.

3-Oyak Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş.

4-Kibar Dış Ticaret A.Ş.

5-Mercedes-Benz Türk A.Ş.

6-TGS Dış Ticaret A.Ş.

7-Bosch San.ve Tic.A.Ş.

8-Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

9-Man Truck&Bus Se Dar Mükellef Tem.Man. Türkiye A.Ş.

10-Toyota Motor Europe Adapazarı Şubesi

 

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hafif Ticari

Tatile çıkarken yollarda güvende olun

Bu sene okulların kapanması ve Kurban Bayramı tatilinin arka arkaya denk gelmesiyle yaz tatili için hazırlıklar hızlı bir şekilde başlıyor. Türkiye’nin ilk ve lider dijital sigorta platformu Sigortam.net, tatil için yola çıkacakları kasko yaptırmaları konusunda uyarıyor.

 

Yaz mevsimi yaklaşırken tatil planları hız kazanıyor ve yolculuk hazırlıkları başlıyor. Araçları ile seyahat edecekler için ise kasko poliçesinin önemi bir kez daha ön plana çıkıyor. Türkiye’nin öncü insurtech markası Sigortam.net, kaskonun sağlayacağı güvencenin altını çizerek tüm araç sahiplerini, tatile giderken kafalarının rahat olması adına uyarıyor.

Sigortam.net, yolculuk planları yapanlar için kasko poliçeleri konusunda önemli bilgiler de veriyor ve araç sahiplerinin kasko yaptırmaları ya da mevcut poliçelerinin yenileme tarihleri geldiyse bunu kontrol etmeleri konusuna dikkat çekiyor.

Kasko ile yolculuğunuz keyifle geçsin

Kaza durumlarında araçta ortaya çıkan hasarı poliçe limitleri kapsamında karşılayan kasko, bir başka araçla çarpışılması, üçüncü kişilerin veya doğal afetlerin araca zarar vermesi, aracın ve parçalarının çalınması, aracın yanması gibi durumları kapsıyor.

Standart kasko poliçelerinin yanı sıra ek teminatlar ile araçta meydana gelebilecek kırılmalar, lastik zararları ve buna benzer farklı sorunlara karşı da önlem alınabiliyor. Bu ek teminatlar, yolculuğun her anında güvende olunmasını sağlarken araçta oluşabilecek beklenmedik sorunlar karşısında seyahatin kesintiye uğramadan devam etmesine de yardımcı oluyor.

Güvenli yolculuk için hem trafik sigortası hem kasko yaptırılmalı

Sigortam.net olarak toplumda sigorta bilincini yükseltmek için çalışmalar gerçekleştirdiklerini vurgulayan Sigortam.net CEO’su Ataman Kalkan, trafik sigortası ve kasko ayrımının dikkatlice yapılması gerektiğinin altını bir kez daha çiziyor: “Zorunlu bir sigorta olan trafik sigortası yalnızca karşı tarafın hasarlarını karşılarken, isteğe bağlı yaptırılan kasko, hem kendi aracınızı hem de karşı tarafın hasarlarını poliçe limitleri kapsamında güvence altına alıyor. Bu nedenle, özellikle tatil dönemlerinde ve uzun yolculuklarda araç sahiplerinin kasko yaptırmaları ve mevcut poliçelerini kontrol ederek gerektiği takdirde yenilemeleri son derece önemli. Kasko güvencesiyle, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşıldığında hem maddi hem de manevi açıdan güvende olmak ve tatili de daha huzurla geçirmek mümkün.”

Continue Reading

Eğitim

Chery UNICEF ile Olan İş Birliğinde Yeni Bir Sayfa Açıyor!

Çin’in önde gelen otomotiv üreticisi Chery, yenilikçi modelleriyle yakaladığı satış performansını sosyal sorumluluk alanında yaptığı çalışmalar ve iş birlikleriyle desteklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Chery, Haziran ayında UNICEF eğitim programlarının çocukların yaşamları üzerinde bıraktığı olumlu etkiyi görmek üzere Türkiye’yi ziyaret edecek. Chery ve UNICEF, 2023 yılında dünya genelindeki eğitim programlarını desteklemek üzere iki yıl süreli ve 6 milyon dolarlık yeni bir ortaklık açıklamıştı. Chery’nin UNICEF ile iş birliği, Çin’deki ve dünyanın dört bir yanındaki hassas ve zor durumda olan çocuklara kaliteli eğitim sağlamaya yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu iş birliği, her iki kurumun çocuklar ve toplumlara daha iyi hizmet vermelerini destekleyerek ülkelerin eğitim sistemlerini güçlendirmeye destek olacak.  

Çin’in üst üste 21 yıldır binek otomobil ihracatının lider markası Chery, üst düzey teknolojiye sahip üretim gücü ve yüksek kalitesiyle büyümeye devam ediyor. Satış performansını her geçen gün artıran Chery, bir yandan da yeni projeler ve iş birlikleriyle sosyal sorumluluk alanında önemli çalışmalara imza atıyor.

250 milyon çocuk okul eğitiminden uzak!

Eğitimdeki küresel eşitsizlik 2024 yılında da insanlık için önemli bir zorluk olmaya devam ediyor. İstatistiklere göre, dünya genelinde yaklaşık 250 milyon çocuk ve ergen okula gidemiyor ve okul çağındaki çocukların üçte ikisi evde internet erişiminden yoksun. Haliyle bu da dijital uçurumu daha da derinleştiriyor. Zor durumda olan çocuklar, özellikle kız çocukları, göçmen çocuklar, engelli çocuklar ve yoksul çocuklar, eğitime erişme noktasında daha da büyük zorluklarla karşı karşıya. Chery, bu zorlukların üstesinden gelmeye yardımcı olmak için 2023 yılında UNICEF ile iki yıllık küresel bir ortaklık başlattı. Chery, söz konusu ortaklık kapsamında Çin, Meksika, Güney Afrika ve Türkiye’deki eğitim programları da dahil olmak üzere UNICEF’in Küresel Eğitim programlarını desteklemek için 6 milyon dolar sağlayacak. İş birliği, UNICEF’in hassas ve zor durumda olan çocuklara kaliteli eğitim sağlamak üzere çalışmalar yürüten küresel eğitim programlarını destekleyerek eğitim krizini çözmeyi amaçlıyor. Chery’nin UNICEF ile olan ortaklığı, küresel eğitimdeki temel sorunları ele almaya odaklanıyor. Okula gitmeyen, dijital öğrenme kanallarına erişimi sınırlı olan ve zor durumda olan çok sayıda çocuk için eğitim eksikliği bunlardan bazıları. Chery, UNICEF’in kaliteli öğrenim ve beceri eğitimi sağlamayı amaçlayan küresel eğitim projelerini destekliyor ve her çocuğun potansiyelini görme ve ortaya çıkarma fırsatına sahip olmasını sağlamak için Çin, Meksika, Güney Afrika ve Türkiye’de hedeflenen desteği sağlayarak kaliteli eğitim yoluyla daha adil bir gelecek oluşturuyor.

Chery diğer markalara ilham olacak!

2024 Chery Uluslararası İş Konferansı’nda değerlendirmeler yapan UNICEF Çin Temsilcisi Yardımcısı Amanda Bissex, “Zor durumda olan çocukların eğitimine yatırım yapmak, çocuklar, toplumlar ve ülkeler için parlak bir gelecek sağlamanın en uygun maliyetli yolu. Chery’nin çocukların eğitimine yaptığı hatırı sayılır yatırım, diğer şirketler için de bir kıstas oluşturuyor” dedi. Chery, UNICEF’in küresel eğitim projelerini destekleyerek çocukların kaliteli eğitim kaynaklarına erişimini artırmaya, eğitimde eşitliği teşvik etmeye ve eğitim kalitesini artırmaya kararlı. Eğitim Tematik Fonu, Çin’de önemli alanlarda bir dizi eğitim müdahalesi geliştirmek ve uygulamak, ulusal ve eyalet eğitim sistemlerini güçlendirmek ve Çinli çocuklara kaliteli ve kapsayıcı eğitim ortamları sağlamak için kullanılıyor. Ortaklık Meksika’da tüm çocukların, özellikle de hassas grupların kaliteli eğitim fırsatlarına daha adil ve kapsayıcı bir şekilde erişmelerine ve böylece gelişimlerini kapsamlı bir şekilde desteklemeye, öğrenme çıktılarını iyileştirmeye ve yaşam becerilerini geliştirmeye yardımcı olmaya odaklanıyor. Güney Afrika’da Chery’nin hayati desteği, UNICEF’in ulusal müfredatı geliştirme ve iyileştirme, okul güvenliği kapsamını güncelleme ve uygulama ve engelli çocuklar için aktif öğrenme fırsatları sağlama çalışmalarını daha da kolaylaştırıyor. Ayrıca UNICEF, Türkiye’deki depremde ciddi şekilde etkilenen ve hasar gören eğitim tesisleri, mülteci çocukların eğitimi gibi zorlukları ele alarak, eğitimdeki aksaklıkları azaltmak için güvenli eğitim ortamları sağlıyor.

Karşılıklı anlayış geliştirme fırsatı sağlayacak!

Chery, Haziran ayında UNICEF’in programlarını yerinde bizzat görmek üzere Türkiye’yi ziyaret edecek. Bu, Chery’nin Türkiye’deki ilk toplumsal yardım faaliyeti değil. 2023 yılındaki deprem felaketinden sonra Chery, şirketin sosyal sorumluluğunu ve derin insani endişesini göstererek acil yardım malzemeleri ulaştırmak için hızla harekete geçmiş ve bölgeye önemli bir destek sağlamıştı. UNICEF programlarına yapılan ziyaret, Chery çalışanlarına; çocuklar, eğitimciler ve UNICEF personeli ile bir araya gelme, karşılıklı anlayış geliştirme ve programların çocukların yaşamları üzerindeki olumlu etkisine tanıklık etme fırsatı sağlayacak. Chery’nin bu eylemleri, sadece kurumsal sosyal sorumluluğun sürekli uygulamasını yansıtmakla kalmıyor, aynı zamanda küresel eğitime katkı sağlamaya olan katılımını ve uzun vadeli bağlılığını da gözler önüne seriyor. Chery ve UNICEF arasındaki iş birliği, gelecekte dünya genelinde kaliteli eğitime erişimin artmasına katkıda bulunarak ilerideki yolu aydınlatmaya devam edecek. Chery, daha iyi bir gelecek inşa etmek üzere UNICEF’in yanında yer alıyor.

Continue Reading

Araba Bakımı

Araç Sahipleri: Tatile Çıkmadan Önce Bunlara Dikkat!

Asistans alanında ülkemizin önde gelen şirketlerinden RS Otomotiv Grubu çatısı altındaki Tur Assist, Kurban Bayramı tatili öncesinde yolculuğa çıkacak sürücüler için pratik tavsiyelerde bulundu. Gerek akraba ziyaretleri, gerekse tatil fırsatı için milyonlarca otomobilin şehir değiştireceği bu dönemde önemli tavsiye ve uyarılarda bulunan Tur Assist Genel Müdürü Timur Selçuk Turan “Arızalı bir araçla ya da muhtemel bir arıza şüphesi ile asla yolculuklarını riske atmasınlar. Ayrıca mutlaka sigorta poliçelerini kontrol etsinler ve kasko olmadan yola çıkmasınlar. Bugün sunduğumuz birçok hizmetin karşı riskini düşününce yol yardım teminatlara sahip olmak ile sigorta dışı ödeme yapma farkı yüksek rakamlara ulaştı. Aracın hasar alması durumunda yerine konamaz maliyetlerle karşılaşmamak için sigorta şart diye tekrar bir hatırlatma yapalım. Tur Assist olarak hem sigorta sektöründe hem otomotiv sektöründe önemli referanslara sahibiz ve tatil dönemi boyunca tüm sürücülerin 7/24 yanındayız. Müşteriye en kritik anlarda yardımcı olmak önemli. Bunun bilinci ve sorumluluğu ile çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

1996 yılından bu yana asistans sektöründe faaliyet gösteren Tur Assist, yaz tatili ve Kurban Bayramı ile birlikte yola çıkacaklara önerilerde bulunuyor. Araç bakımlarının sürüş konforu ve yolculuk güvenliği açısından kritik önem arz ettiği uzmanlar tarafından söylenirken, Tur Assist, sigorta konusunda da tekrar hatırlatma yaptı.

Sürücülerimiz mutlaka araçlarına sigorta yaptırsın

Otomobiliyle yola çıkacak sürücülerin, araçlarının periyodik bakımlarını ve güvenlik kontrollerini mutlaka yaptırmasını tavsiye eden ve motor yağı kontrolü, yağ-hava ve klima filtre değişimi, lastik-fren sistem kontrolü ve akü şarj kontrolünün önemine değinen Tur Assist Genel Müdürü Timur Selçuk Turan, sürücülere hatırlatmada bulunarak “Arızalı bir araçla ya da muhtemel bir arıza şüphesi ile asla yolculuklarını riske atmasınlar. Ayrıca mutlaka sigorta poliçelerini kontrol etsinler ve kasko olmadan yola çıkmasınlar. Bugün sunduğumuz birçok hizmetin karşı riskini düşününce yol yardım teminatlarına sahip olmak ile sigorta dışı ödeme yapmanın farkı yüksek rakamlara ulaştı. Bir de aracın hasar alması durumunda yerine konamaz maliyetlerle karşılaşmamak için sigorta şart diye tekrar bir hatırlatma yapalım. Tur Assist olarak hem sigorta sektöründe hem otomotiv sektöründe önemli referanslara sahibiz ve tatil dönemi boyunca tüm sürücülerin 7/24 yanındayız. Müşteriye en kritik anlarda yardımcı olmak önemli. Bunun bilinci ve sorumluluğu ile çalışıyoruz.” dedi.

Yolda kalırsanız vakit kaybetmeden bizi veya sigorta şirketinizi arayın

“Kaza ya da arıza durumunda sunulan yol yardım hizmetleri anlamında günümüzde müşteri beklentileri ve deneyimleri ile çok fazla çeşitlendi. Artık lastik patlamasından elektrikli araç şarjı bitmesine kadar farklı durumda 7/24 hizmet veren asistans şirketleri ile müşteriler de kendilerini yolda daha rahat hissediyorlar.” mesajlarını aktaran ve Türkiye’deki en yaygın çekici hizmeti ağına sahip olduklarını belirten Turan, herhangi bir arıza durumunda aracı ve yolcuları emniyete alıp, sigorta şirketlerine vakit kaybetmeden ulaşmalarını tavsiye ederken, 7/24 Tur Assist ile de tüm kanallar üzerinden iletişim sağlayabileceklerini söyledi: “Tur Assist olarak gerek çağrı merkezi müşteri temsilcisi çalışma kapasitemizi planlamamız gerek ise çekici yapılanmamızı, oto servis koordinasyonlarımızı ve kiralık araç tedarik kontenjanımızı hazırladık, planlamamızı yaptık.”

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023