Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Mevzuat

Trafik cezaları da siliniyor

Borç yapılandırma yasasıyla birlikte trafik cezalarına da yapılandırma geliyor. Borçlarını yapılandıran yurttaşlar. peşin ödemelerle yüzde 25 indirim hakkı elde edecek. Enflasyon farkının da yüzde 90’ı silinecek.

Vergi ve prim borçları ile trafik cezalarının yapılandırılmasına ilişkin ayrıntılar belli oldu. Yapılandırılan trafik cezalarında peşin ödeme gerçekleştiren kişiye hem ana parada hem de enflasyon farkında indirim yapılacak. 4 bin 538 liralık borç bin 871 liraya kadar inecek.

Trafik cezası borcu bulunan vatandaşlara, borçlarını peşin ödenmeleri şartıyla anaparada yüzde 25 indirim yapılacak. Enflasyon farkının ise yüzde 90’ı silinmiş olacak.

SON GÜN 31 MAYIS

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre; vergi ve prim borçları ile trafik cezalarının yapılandırılması ile ilgili olarak gerçekleştirilirken başvurular 31 Mayıs tarihine kadar yapılabilecek.

Yapılandırmaya başvuranların borçlarındaki gecikme faizi silinerek bunun yerine Yİ-ÜFE hesaplanacak.

48 aya varan taksit imkanından yararlanılması halinde ana para ve Yİ-ÜFE’den oluşan borca belirlenen katsayı eklenecek. Peşin ödemeyi seçenler ise Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90’ını ödemeyecek.

PEŞiN ÖDEYENE YÜZDE 25 İNDİRİM

Yasa, trafik cezaları da dahil idari para cezalarında peşin ödemelerde bir imkan daha sunuyor. Eğer borç 30 Haziran’a kadar peşin ödenirse, para cezasının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak.

Yeni yapılandırma düzenlemesinde öncekilerden farklı olarak küçük borçların silinmesi olanağı da getirildi.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mevzuat

Ticari Araç Muayene Ücretlerine İndirim Talebi

TESK, yılbaşından itibaren araç muayene ücretlerinde yüzde 122,93 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artış yapılacağını anımsatarak, ticari araç muayene ücretine indirim talebinde bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yılbaşından itibaren araç muayene ücretlerinde yüzde 122,93 olarak belirlenen yeniden değerleme oranında artış yapılacağını anımsatarak, ticari araç muayene ücretine indirim talebinde bulundu.

Bu artıştan ulaşım sektöründe faaliyet gösteren esnafın etkileneceğine işaret eden Palandöken, ticari araçlar için her yıl zorunlu olan fenni muayene ücretlerine indirim yapılması gerektiğini savundu.

Eylül sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 26 milyon araçtan 10 milyonunun ticari araç olduğunu kaydeden Palandöken, “Ulaşım sektöründe faaliyet gösteren taksi, kamyon, otobüs gibi ticari araçlar ilk bir yıldan sonra her yıl araçlarını muayene ettirmekle yükümlü. Ancak pandemiden yeni çıkan esnafımız geçmişteki zararını karşılayamadı ve işleri henüz rayına oturmadı. Son bir yılda mazota gelen zamlarla birlikte belini doğrultamayan şoför esnafımız araç muayene ücretlerini, araç sigortasını, vergisini, Bağ-Kur ve SSK primlerini ödemekte güçlük çekiyor. Esnafımızın mağduriyetinin önlenmesi için her yıl zorunluluğu olan ticari araç muayenelerine özel bir indirim sağlanmalı.” diye konuştu.

Continue Reading

Mevzuat

Hafif Ticariye Kantar Şartı Bir Geldi, Bir Gitti

Plan program yapılmadan atılan ve sonra “pardon” denilen adımlara bir yenisi eklendi. Karayolları Genel Müdürlüğü, dün aldığı bir kararla 3.500 kg ve altındaki kamyonet cinsi araçlara da kantar şartı getirmişti. Sonra ne mi oldu?

Karayolları Genel Müdürlüğü, dün aldığı bir kararla 3.500 kg ve altındaki kamyonet cinsi araçların da (Doblo-Fiorino-Courier, Caddy vb ) kantara girmesini mecbur kılan bir karar aldı. Yani her hafif ticari araç şehir merkezi girişlerinde tartılacak. Girmezse 1800 TL ceza ödeyecekti.

Tıpkı vicdanı yaralayan hakim kararlarında olduğu gibi sosyal medyada inanılmaz hızlı bir şekilde tepki gösterildi. Bir anda kararı protesto eden hastag’ler top trend oldu veeee enikonu düşünmeden alınan bir karar daha doğmadan ölmüş oldu.

Continue Reading

Mevzuat

İstanbul’da Yediemin Otopark ve Araç Çekme Ücretlerine Zam Geldi

İstanbul’da araç çekme ve yediemin otopark ücretlerine zam geldi. Park yasağı ihlalinde araç çekme ücreti yüzde 35 zam ile 130 TL’den 175 TL’ye çıktı. Günlük yediemin otopark ücreti otomobiller için 17 TL’den 23 TL’ye yükseldi.

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) ocak ayı toplantısında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün talebiyle yediemin otopark ve çekici ücret tarifesine zam yapıldı. Park yasağı ihlalinde araç çekme ücretine yüzde 35 zam geldi. Ücret, 130 TL’den 175 TL’ye çıktı. Park yasağı dışında özel taşıma için 5 kilometreye kadar olan 140 TL’lik ücret, 190 TL’ye yükseltildi. Kilometre başına ücret de 7 TL’den 9.50 TL’ye çıktı.

Günlük yediemin otopark ücretlerinin zamlı tarifesinde de otomobil 17 TL’den 23 TL’ye, motosiklet 7 TL’den 10 TL’ye, kamyonet-minibüs-arazi taşıtı 17 TL’den 25 TL’ye, kamyon-otobüs-TIR- iş makinesi 30 TL’den 40 TL’ye, iş makineleri 45 TL’den 60 TL’ye çıktı.

ADALAR’DAKİ ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE İNDİRİM

Adalar’daki öğrenci ve öğretmenlerin Şehir Hatlarına ciddi abonman ücreti ödediği, Ada araçlarında da ciddi bir kredi harcandığı belirtilerek bir düzenleme yapıldı. Adalar’da görev yapan öğretmenler, öğrenciler için indirim teklifi sunuldu. Oybirliği ile alınan karar doğrultusunda öğretmen ve öğrenicilerden mevcut kartlarının abonmanlıklarından 1 kredi düşülecek yani 1 kredi ödeme yapılacak. Adalar’da yaşayan Adakart sahiplerinin iç hatlarda aktarma yapabilmesi için sunulan teklif de oybirliği ile kabul edildi.

SÖZCÜ

Ulaşım Gündemi

Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023