Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Elektrikli Araçlar

YENİ CITROËN C3 AIRCROSS YIL SONUNDA TÜRKİYE’DE!

Otomotiv dünyasının ismi konforla özdeşleşen markası Citroën, yeni nesil C3 Aircross modelini 2024 yılı sonunda Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Tamamen yenilenen C3 Aircross, segmentindeki rekabetçi konumunu güçlendirmek üzere benzersiz bir tarz ile yeni bir döneme adım atıyor. Dışarıdan daha güçlü, aynı zamanda daha şık bir SUV silüetine kavuşan yeni C3 Aircross, artık daha iddialı, kaslı ve güçlü bir görünümle geliyor. 4,39 metre uzunluğa sahip yeni C3 Aircross, yine kompakt ve kullanışlı bir otomobil olmaya devam ederken, aynı zamanda daha geniş bir kabin sunuyor. Hibrit ve tamamen elektrikli güç üniteleri ile yollara çıkacak olan yeni C3 Aircross, Citroën’in B segmentindeki hamlesinin devamını temsil ediyor. C3 ile aynı tasarım dilini paylaşan yeni araç, benzersiz bir araç içi konfor deneyimi vadediyor.

Yenilikçi ve yüksek teknolojili modelleriyle otomotiv tarihinin en köklü üreticilerinden olan Citroën, B-SUV segmentindeki iddialı modeli yeni C3 Aircross’u yıl sonunda Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Hatchback segmentinin iddialı üyesi olacak yeni C3 ile aynı tasarım kimliğini paylaşan yeni C3 Aircross, aynı zamanda geniş iç hacim ve gelişmiş araç içi konfor özellikleri sunuyor.

Baştan aşağı radikal bir değişime uğrayan yeni C3 Aircross ile Citroën, ulaşılabilir elektrikli araç iddiasını sürdürüyor. Daha fazla iç hacim, zengin motor seçenekleri ve üst düzey araç içi konfor özellikleri yeni C3 Aircross ile segmentinde tamamen yeni bir dönem başlatıyor. Yeni Citroën logosunu taşıyan C3 Aircross’un dik tasarımlı ön bölümü, 3 farklı bölüme ayrılmış olan ön far tasarımı ile karakteristik bir ışık imzası  sunuyor. Oldukça modern bir görünüm ortaya koyan tasarım, aynı zamanda çift şeritli marka logosunu belirli unsurlara entegre ederek kaliteye ve ayrıntıya gösterilen özeni vurguluyor. Yandan bakıldığında SUV genlerini mükemmel bir dengeyle ortaya koyan Citroen C3 Aircross, düz tavan çizgisi ve 1,66 m tavan yüksekliği sayesinde tüm yolculara geniş bir yaşam alanı sağlıyor. Yerden yüksekliği 200 mm olan yeni C3 Aircross, yüksek ve daha güvenli bir sürüş pozisyonu dışında daha fazla gövde koruması ve daha kolay erişim sağlıyor. Geniş arka cam, iç mekana bol miktarda ışık sağlıyor ve daha ferah bir yolculuk imkanı sunuyor. Arka köşelerde yer alan ve tamponla aynı renkte kişiselleştirilebilir olan yeni klipsler, otomobilini daha özel hale getirmek isteyenlere hitap ediyor. Aracın arka köşe tasarımı ön cephenin kaslı hissini tamamlıyor ve bu bölümde imza niteliğindeki arka aydınlatmalara yer veriliyor. Max olarak isimlendirilen en üst seviye donanım paketinde beyaz veya siyah renkte standart olarak sunulan biton kaplama, kişiselleştirmeyi kolaylaştırıyor. Bunların yanı sıra yeni araçta Citroën algısını daha da arttırmak üzere çift renkli tavan gibi ek kişiselleştirme çözümleri de sunuluyor.

 

Yüksek donanımlı bir aile SUV’u

C3 Aircross’un Max donanımlı versiyonu, hafifçe sürücüye dönük 10,25 inçlik renkli bilgi-eğlence ekranına sahip. Bu ekran, akıllı telefonlardan esinlenen bir widget mimarisi kullanıyor. Bu sistem sanal kısayollar, navigasyon, telefon, radyo, uygulamalar ve medya işlevlerine erişim sağlıyor. Kablosuz WiFi işlevi, akıllı telefon yansıtma özelliği ile Apple CarPlay ve Android Auto ile uyumlu çalışıyor. Araç içi bağlantı özellikleri, ön tarafta yer alan iki adet USB-C girişi dışında arka koltukların önünde yer alan iki adet daha USB-C girişi ile daha da artırılıyor. 15W kablosuz şarj teknolojisi ise orta konsoldaki özel depolama alanına entegre ediliyor ve iç mekandaki pratik kullanım alanı ihtiyacına cevap veriyor.

 

Sınıfının en uzun aks mesafesiyle daha geniş iç hacim sunuyor!

Yeni C3 Aircross, 4,39 metre uzunluğa ulaşan yeni boyutlarıyla daha fazla iç hacim sağlıyor. Son derece dengeli oranlara sahip olan yeni C3 Aircross sınıfının en uzun aks mesafesiyle dikkat çekiyor. Yine bu uzun aks mesafesi arka yolcular için daha fazla diz mesafesi de sağlıyor. C3 Aircross’un boyut ve tasarımıyla ortaya koyduğu geniş yaşam alanı, tüm yolcular için sunulan konforlu seyahat özelliğini yeni bir seviyeye taşıyor. Ayrıca yeni C3 Aircross, mükemmel kullanım esnekliği sunarak aile hayatını kolaylaştıran çözümler barındırıyor. Yeni C3 Aircross, geniş ve işlevsel iç hacmine karşın park ve manevraları kolaylaştıran kompakt dış boyutlara sahip. Böylece C3 Aircross, pratik, çok yönlü, güven verici ve yaşamı kolaylaştıran bir SUV olarak öne çıkıyor.

Yeni C3 Aircross ayrıca yeni Advanced Comfort® koltuklarla da donatılıyor. Ekstra 10 ile 15 mm dolgu köpüğü içeren yeni bir oturma yüzeyi ile donatılan koltuklar, seyahat mesafesi ne olursa olsun yeniden tasarlanan yanal destekler sayesinde en üstün konforu sunuyor. Yeni C3 Aircross, geride konumlanan 40/60 oranında katlanan koltuklara sahip. Böylece arka bölümde  geniş bir alan sağlıyor ve sınıfının en iyi diz mesafesini (segment ortalamasına kıyasla +80 mm) sunuyor. Bununla birlikte arka koltuklarda seyahat eden yolcular pazardaki en iyi omuz mesafesinin de keyfini çıkarıyor (sınıf ortalamasına kıyasla +25 mm). Koltuğun 65 mm eğimli olması sınıfının en iyi değerlerinden biri olan 460 litrelik bagaj hacmine etki etmiyor. Erişimi kolaylaştıran eşiği ile bagaj, iki konumlu bir zemine sahip ve 40/60 oranında katlanan arka koltuk sırtlıkları yatırıldığında tamamen düz bir zemin sağlıyor. Böylece yükleme eşiği konusunda da segmentinin öncüsü olan C3 Aircross, 1600 litrelik bagaj hacmi ile etkileyici bir yükleme alanı sunuyor. Yeni C3 Aircross, günlük hayatı tüm aile için kolaylaştıracak esnekliğe sahip. Pratik, çok yönlü ve güven verici yapısıyla yeni model aynı zamanda şehir içi sürüşü stressiz hale getirecek kadar kompakt.

 

C-ZEN LOUNGE ile araç içinde daha fazla huzur!

Yeni C3 Aircross, yeni ë-C3 ve C3 modellerinde yapılan geliştirmelerden yararlanıyor. Citroën C-ZEN LOUNGE’un modern, ferah ve yüksek donanımlı kabini, yeni ve kaliteli malzemelere sahip yenilikçi bir iç mekan sunuyor. Karakteristik Citroën dikey havalandırma ızgaraları ile tamamlanan yatay ön konsol, üstte teknik ekipmanlar ve altta konfor özellikleri olmak üzere iki seviyeye ayrılıyor. Kanepe tasarımı olarak bilinen bu alan, özel bir kumaşla kaplanıyor. Üst kısımda herhangi bir unsurun olmaması, sürüş konforu ve gelişmiş güvenlik için temiz ve açık bir görüş sağlıyor. Temel sürüş bilgileri ise özel tasarlanmış yeni Head-Up Display’e yansıtılıyor. Yükseklik ve derinlik ayarları sunan küçük ve çok işlevli direksiyon, kullanım kolaylığı sağlıyor. Ön konsol ile ön camın alt kısmı arasındaki kesişme noktasındaki bilgi ekranı, bir aile SUV’si için bir ilk. Bu yenilikçi özellik, gözlerini yoldan ayırmadan sürücüye ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri vererek çift ekran ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

 

Elektriğe konforlu geçiş!

Yeni B-SUV, Citroën tarafından  elektrikli çözümlere en iyi şekilde uyuma sahip  olarak tasarlanan C3 hatchback ile aynı Akıllı Otomobil Platformu’nu paylaşıyor. Böylece C3 Aircross, ilk kez geleneksel içten yanmalı motor seçeneği dışında elektrikli sürüşe imkan sağlayan bir hibrit çözüm sunarak enerji geçişinin zorluklarına uyum sağlıyor. Ayrıca daha da ileri giderek, Avrupa’da üretilen uygun fiyatlı tamamen elektrikli güç-aktarma sistemiyle de satışa sunulacak. Yeni C3 Aircross 136 HP gücündeki 48V hibrit teknolojisine sahip güç-aktarma sistemi ve tamamen elektrikli olmak üzere iki farklı güç ünitesi ile sunuluyor. Tamamen elektrikli versiyon, 300 km’nin üzerindeki menzili (sertifikasyon onay aşamasında) ile günlük hayatı kolaylaştırıyor. Elektrikli seçenekte gelişmiş batarya sistemi yalnızca 26 dakikada yüze 20’den yüzde 80’e şarj olabiliyor.

Yeni C3 Aircross, e-DCT otomatik şanzımanla donatılan Hybrid 136 versiyonuyla yeni bir güç-aktarma organına sahip. 48V hibrit teknolojisiyle donatılan bu versiyon, hibrit uygulamalar için özel olarak geliştirilen ve yüzde 40’ı tamamen yeni bileşenlerden oluşan yeni nesil 1.2 PureTech motorla donatılıyor. 1.199 cc hacme sahip bu 3 silindirli motor, toplamda 136 HP güç üretiyor. Bu ünite, değişken geometrili bir turbo ve dayanıklılığı artırılan bir eksantrik zamanlama zincirine sahip. Miller döngüsü ile çalışan motor, zeminin altında bulunan 48 V lityum-iyon batarya ile çalışan 21 kW/28 HP elektromotor ve e-DCT elektrikli çift kavramalı otomatik şanzımanla birleştiriliyor.

Hibrit güç-aktarma sistemi, pratik bir kullanım sunarken şarj gerektirmiyor. Ayrıca aileler için ideal olup hem yakıt tüketimini hem de emisyonları azaltıyor. Bu da hem kullanıcının bütçesi hem de ekosistem için fayda sağlıyor. E-motor (sabit mıknatıslı senkron motor), şehir içi kullanımın neredeyse yüzde 50’sinde tamamen elektrikli sürüş sağlıyor ve yavaşlama sırasında bataryayı şarj ederken içten yanmalı motorun yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı oluyor. Yeni e-DCT şanzıman ise Fransa’da üretiliyor ve kompakt boyutları sayesinde maliyet açısından en iyi çözümü sunuyor. Böylece hibrit versiyonun karbon emisyonu sadece 121 gr/km’ye düşüyor.

 

Citroën’in ilk tamamen elektrikli B-SUV modeli

Citroën, B-SUV sınıfında ilk kez yeni C3 Aircross modelini elektrikli güç seçeneğiyle birlikte sunuyor. Bu sınıftaki müşterilerin sürüş alışkanlıklarına mükemmel uyum sağlayan elektrikli versiyon, 44 kWsa LFP (Lityum Demir Fosfat) batarya teknolojisi ile birlikte 83 kW/113 HP gücünde bir motora sahip. Bu teknoloji yeni C3 Aircross’un performanslı ve konforlu (300 km’nin üzerinde menzil onay aşamasında) bir deneyim sunmasının yanı sıra  son derece rekabetçi bir fiyat ile mükemmel bir dengeye sahip olmasını sağlıyor. Motor ve tam otomatik şanzıman, anlık olarak kullanıma hazır tork sayesinde doğrusal bir hızlanma performansı ve 145 km/s maksimum sürat imkanı veriyor. Tamamen elektrikli C3 Aircross, günlük trafiğe uyum sağlamak üzere gereken tüm performans ihtiyaçlarınızı hızlıca karşılıyor.

Tamamen elektrikli C3 Aircross, özellikle şarj konusunda kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor. Standart olarak sunulan Mod 3 kablo hem evde hem de halka açık noktalarda şarj kolaylığı sağlıyor:

  • Standart AC şarj ile %20-80 şarj 7 kW ile yaklaşık 4 saat 10 dakika sürerken,
  • Standart AC şarj ile %20-80 şarj 11 kW ile yaklaşık 2 saat 50 dakikada oluyor.

DC 100 kW hızlı şarj teknolojisi ile şarj edildiğinde ise %20-% 80 batarya doluluğu sadece 26 dakika sürüyor.

 

Üstün konfor standartları!

Yeni C3 Aircross, seyahat esnasında ister tek isterse de beş kişi olsun, konfor ve keyif arasındaki en iyi dengeyi sağlamak için tasarlandı. Bu sonucu sağlamak üzere özel Citroën Advanced Comfort® süspansiyon teknolojisi tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor. Bu yenilikçi ve patentli tasarım, yol koşulları ne olursa olsun araçtakiler için benzersiz bir konfor hissi sağlıyor ve yol yorgunluğunu hem sürücüler hem de yolcular için minimuma indiriyor. Yeni C3 Aircross’un SUV silüeti yerden yüksek bir yapı sunuyor. Bu yapı sürüşü daha güvenli bir hale getiriyor, araca erişimi kolaylaştırıyor ve daha iyi görüş alanı sağlayan yüksek bir sürüş pozisyonunu destekliyor. Ayrıca tüm bu unsurlar kabin içi rahatlık hissine katkıda bulunuyor. C3 hatchback gibi yeni C3 Aircross da konforu ön planda tutuyor ve bu pazardaki müşterilerin donanım ve teknoloji beklentilerini en iyi şekilde karşılıyor. Yeni C3 Aircross; güçlü ve iddialı tasarımı ve daha fazla yaşam alanı ile hibrit güç aktarma organlarından tamamen elektrikli güç aktarma organlarına kadar geniş bir yelpaze sunuyor ve kabindeki konfor ve bağlantı özellikleriyle tamamen yeni bir tarz ortaya koyuyor.

 

Günlük hayatı daha kolay ve güvenli hale getiriyor!

Yeni C3 Aircross’da yer alan gelişmiş sürüş destek teknolojileri sadece sürücünün konforunu ve güvenliğini artırmakla kalmıyor, yayaların da bu sistemin avantajlarından yararlanmasını sağlıyor. Bu sistemler arasında Aktif Güvenlik Freni, Aktif Şerit Takip Asistanı, Sürücü Uyarısı, Hız İşareti Tanımlama, Uzun Huzme Yardımcısı, Ön ve Arka Park Sensörleri, Kör Nokta Tespiti, Geri Vites Kamerası gibi gelişmiş sürüş destek sistemleri bulunuyor. Böylece Citroën C3 Aircross, çok yönlülüğü sadece pratiklikte değil, aynı zamanda üstün güvenlik donanımlarıyla da buluşturuyor.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Araçlar

RS Otomotiv Grubu ve Doğan Trend Otomotiv’den Önemli İş Birliği!

Yüzde 100 elektrikli araçlar dünyasında hafif ticari araçlar da hayatımızdaki yerini almaya başladı. Elektrikli ticari araçlar tasarruf, ekonomi ve verimlilik değerleriyle ticaret hayatına güç katıyor. Otomotiv pazarında güçlü bir konuma sahip olan MAXUS Türkiye Distribütörü Doğan Trend Otomotiv ile RS Otomotiv Grubu yeni bir iş birliğine imza attı.

 

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektörünün önde gelen şirketlerinden RS Otomotiv Grubu, RS Mobility şirketiyle, elektrikli araçlar dünyasındaki yerini aldı. RS Mobility, Maltepe’de bulunan showroomunda MAXUS’un Yetkili satış ve servis hizmetlerini vermeye başladı.

 

RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Otomotivdeki yeni teknolojileri ve dönüşümü bugünden yakalamayı hedefliyoruz. Elektrikli araçlar dünyasında baş döndürücü bir ivme yaşanırken, MAXUS ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğimiz sayesinde, bu sürece katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz.” açıklamasında bulundu. Haziran ayı itibarıyla RS Otomotiv Grubu’nun Maltepe Genel Müdürlük kompleksinde kapılarını açan yeni showroom; MAXUS e-Deliver 3 test sürüşü için tüm ticaret erbaplarını bekliyor.

 

Continue Reading

Elektrikli Araçlar

Chery TIGGO 8 PRO Kullanıcısına Arazide Konfor, Şehir İçinde Prestij Sunuyor!

Çin’in önde gelen otomotiv üreticisi Chery, yüksek teknolojiyle ürettiği inovatif ürünleriyle hızla büyümeye devam ediyor. Mart 2023’ten bu yana Türkiye pazarında faaliyet gösteren markanın iddialı D-SUV modeli TIGGO 8 PRO, kısa sürede segmentinin açık ara lideri oldu ve orta sınıf SUV pazarının büyümesine destek sağladı. Segmentinin en iyi fiyat fayda oranını sunan modeli olan Chery TIGGO 8 PRO’yu satın alan kullanıcılar, tercih sebeplerini ve memnuniyetlerini şöyle dile getiriyor: “Farklı kentsel arazilerde sıklıkla gezinen bir mimar olarak, özellikle Türkiye’nin kendine özgü coğrafi ortamında dayanıklılığın ve performansın önemine inanıyorum. Engebeli dağ yollarından geçerken veya zorlu fırtınalarına dayanırken, TIGGO 8 PRO uyumlu karakteri ve güvenilirliği ile beklentileri aşıyor. Üstün performansından aynı derecede etkilenen ve TIGGO 8 PRO ailemize katılmayı düşünen meslektaşlarıma tavsiye ettim.”

Çin’in 21 yıldır en büyük otomotiv ihracatçısı olan Chery, yeni nesil modelleriyle satış performansını artırmaya devam ediyor. Mart 2023’te Türkiye pazarına giriş yapan Chery, iddialı SUV modelleriyle Türk tüketicisinin kısa zamanda beğenisini kazanmayı başardı. Kısa sürede 7 coğrafi bölgeye yayılmış 47 bayiden oluşan satış ve satış sonrası hizmet ağıyla Türkiye pazarına yatırım yapmaya devam eden Chery, son yıllarda gözle görülür bir gelişim sergileyen SUV pazarında öne çıkıyor.

D-SUV segmentinin açık ara lideri!

Son yılların hızlı büyüyen segmenti olan SUV pazarında artan talebi gören markalar da en yeni modellerini pazara birer birer sunuyor. Pazarda çok sayıda iddialı SUV üreticisi olsa da Chery, yaklaşık 1.5 sene gibi kısa bir sürede ulaştığı 74 bin adeti aşan satış hacmiyle öne çıkmayı başardı. Markanın premium konforu ve donanımları sunan modeli TIGGO 8 PRO, bu yıl başından bu yana ulaştığı yaklaşık 14 bin adetlik satış rakamıyla orta segment SUV (D-SUV) pazarında açık ara liderliğini sürdürüyor. Çekici tasarımı ve üstün işçiliği ile Türk kullanıcıların beğenisini kazanan Chery TIGGO 8 PRO, üstün yol tutuşu, konforlu iç tasarımı ve üst düzey performansıyla sürüş deneyimini zirveye çıkarıyor. Türkiye’de hızla daralan D-SUV segmentinin de yeniden büyümesini sağlayan TIGGO 8 PRO, Chery Türkiye’nin sosyal medya platformlarında gördüğü büyük ilgi ve ulaştığı yorum sayısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Segmentinin fiyat fayda oranı en yüksek modelini satın alan TIGGO 8 PRO kullanıcıları, araçlarını tercih etme sebeplerini şöyle anlatıyor:

Zorlu arazide de dayanıklı ve yüksek performanslı!

  • Farklı kentsel arazilerde sıklıkla gezinen bir mimar olarak, özellikle Türkiye’nin kendine özgü coğrafi ortamında dayanıklılığın ve performansın önemine inanıyorum. TIGGO 8 PRO’yu güvenimi kazanan üstün kalitesi ve istikrarlı performansı için seçtim. Engebeli dağ yollarından geçerken veya zorlu fırtınalarına dayanırken, TIGGO 8 PRO uyumlu karakteri ve güvenilirliği ile beklentileri aşıyor. Üstün performansı, karmaşık çalışma ortamlarında istikrarlı bir sürüş sağlayarak çeşitli şantiyelere güvenli ve verimli bir şekilde seyahat etmeme yardımcı oluyor. Bundan sonraki çalışmalarımda da vazgeçilmez bir partner olmaya devam edecek. Üstün performansından aynı derecede etkilenen ve TIGGO 8 PRO ailemize katılmayı düşünen meslektaşlarıma tavsiye ettim.
  • Chery TIGGO 8 PRO’yu satın almaya karar verdiğimde, önemli bir faktör 5 yıl veya 150.000 kilometrelik uzatılmış garantisiydi. Bu yaklaşım, benzer modellerin endüstri standardını aşıyor ve Chery’nin ürün kalitesine ve tüketici güvenine bağlılığını yansıtıyor. Uzun mesafeli bir yolculuk sırasında araç beklenmedik bir sorun çıkardı. Chery’nin satış sonrası hizmetleriyle iletişime geçtiğimde, hemen aksiyon alan 7/24 yol yardımının yaklaşımı ve hızı beni şaşırttı. Sorunu hızlı bir şekilde teşhis edip çözdüler ve seyahatime minimum vakit kaybı ile kaldığım yerden devam ettim. Bu deneyim, markanın satış sonrası hizmetlerindeki profesyonelliğini ve verimliliğini gösteriyor. Kapsamlı ilgileri ve destekleri Chery markasına olan güvenimi derinleştirdi.
  • Bir Chery TIGGO 8 PRO sahibi olarak, en çok gelişmiş sürüş destek sistemlerinden (ADAS) memnunum. Günlük kullanımda, özellikle adaptif hız sabitleme sistemi çok pratik ve öndeki araçtan güvenli bir mesafeyi korurken farklı yol koşullarında rahat bir sürüş yapmamı sağlıyor. Otomatik acil durum fren sistemi, çarpışmaları önlemek için acil durumlarda otomatik olarak fren uygulayarak ek güvenlik sağlıyor. Bu özellikler, TIGGO 8 PRO’ma olan güvenimi ve hayranlığımı artırıyor.

Birçok Chery kullanıcısının deneyimleri, çok sayıda Chery meraklısının düşüncelerini yansıtıyor. Türkiye SUV pazarı açısından, Chery TIGGO 8 PRO’nun yükselişi pazara sadece yeni bir canlılık katmakla kalmıyor, aynı zamanda Çinli otomotiv markalarının uluslararası rekabet gücünü de gözler önüne seriyor. Chery TIGGO 8 PRO, üstün performansı, yüksek kalitesi ve üstün satış sonrası hizmetiyle Türk tüketicilerinin güvenini ve beğenisini kazanarak pazarda saygın bir model haline geldi. TIGGO 8 PRO’nun güçlü yönlerini daha da ileriye taşıyan marka, Türkiye SUV pazarına daha fazla yenilik ve sürprizler getirmeye hazırlanıyor.

Continue Reading

Blog

Ford’un İkonik Modeli Capri, 40 Yıl Sonra Elektrikli Olarak Geri Dönüyor

Avrupa’da tasarlanıp üretilen ve en ileri teknolojileri içeren Ford’un yeni crossover’ı elektrikli Capri sıradışı bir Ford yolculuğu sunarak geçmişten geleceğe adeta bir köprü kuruyor. Efsanevi Capri’nin ikonik ruhunu modern dokunuşlarla yeniden canlandıran bu şık ve yenilikçi araç, elektrikli araç dünyasına benzersiz bir soluk getiriyor. Şıklığı ve üstün aerodinamiği ile göz kamaştıran elektrikli Capri, performansı ile de heyecan verici bir sürüş deneyimi sunuyor. Ford’un bu sıra dışı aracında, geçmişin nostaljisi ile geleceğin teknolojisi mükemmel bir uyum içinde buluşuyor.

Ford’un ikonik kült klasiği Capri’nin hikayesi şimdi coupe SUV tasarımıyla devam ediyor. Minimalist ve lüks bir tasarıma sahip iç mekan, yumuşak dokunuşlu malzemeler ve tek parça ön koltuklarla tamamlanıyor. Ford Capri anahtarsız giriş ve çalıştırma, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon simidi, çift bölgeli klima, masaj ve hafıza fonksiyonlu sürücü koltuğu gibi özelliklerle üst düzey bir konfor sağlanıyor. Kuralları yeniden yazan Ford’un yeni nesil bilgi eğlence sistemi SYNC Move 1 teknolojisi, 14,6 inçlik orta ekranı ile en konforlu kullanım deneyimini sağlarken, akıllı telefonlar için kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantıları da kesintisiz entegrasyon sunuyor. Capri’de standart olarak sunulan kablosuz şarj bölmesi, günlük kullanımda ekstra bir kullanım kolaylığı sağlıyor.

Yaklaşık 572 litre hacimli bagaj alanı4 gerek şehir içi yolculuklar gerekse arazi maceraları için geniş depolama sunarken; katlanabilir bagaj zemini, ön kol dayanağının altında 17 litrelik dev konsol ve güvenli saklama için gizli kasa da Capri’yi yolculuklar için ideal bir otomobil yapıyor. 12 ultrasonik sensör, 5 kamera ve 3 radar Şerit Değiştirme Asistanı5 ve Çıkış Serbest Uyarısı5 dahil gelişmiş sürücü destek teknolojilerine yardımcı oluyor.

Üstün elektrikli performans

Kendine has tarzıyla geri dönen efsane Capri performans özellikleriyle de göz dolduruyor. Yeni Ford Capri genişletilmiş menzilli RWD standart paketinde 545 Nm arka tork sağlarken genişletilmiş menzilli AWD Premium paketinde 545 Nm arka tork ve 134 Nm ön tork sağlıyor.

Capri güçlü motoru sayesinde standart serisinde 627 km menzile sahip ve elektrik tüketimi 100 km’de 13,3/14,0 kWh olarak sunuluyor. Capri’nin Premium serisinde ise 100 km’de 15,0/15,8 kWh elektrik tüketimi performansına sahip. Lityum-ion NMC batarya tipine sahip olan Capri’nin kullanılabilir batarya kapasitesi 77 kWh olarak sunuluyor. Elektrikli Capri’nin DC şarj süresi ise %10-%80’e yaklaşık 28 dakika sürüyor.

Genişletilmiş menzilli Capri RWD tek şarjla 620 kilometreden6 uzun yol yapabilirken genişletilmiş menzilli Capri AWD 185 kW DC hızlı şarj kullanılarak 26 dakikada7 yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj edilebiliyor. Ayrıca Capri 340 PS’ye8 varan güçle sadece 5,3 saniyede 0’dan 100 km/saat hıza çıkma kabiliyetine sahip.

İşlevsel detaylar, gelişmiş sürücü destek özellikleri

Elektrikli araçlar dünyasına yeni bir tarz getirecek Ford’un yeni crossover’ı Capri, standart ve premium olmak üzere iki farklı seri seçeneğiyle ve renk alternatifleriyle satışa sunuluyor.

Capri’nin standart paketi 19 inç alaşım jantlar, 17 litrelik merkezi dev konsol saklama alanı, sesli komutla ayarlanabilir 14,6 inç SYNC Move 1 orta ekran ve güvenli My Private Locker (Özel Kasa), masaj fonksiyonlu sürücü koltuğu, ısıtmalı direksiyon simidi ve ön koltuklar, otomatik kararan dikiz aynası, bağlantılı navigasyon, kablosuz akıllı telefon entegrasyonu gibi çarpıcı detaylar içeriyor.

Capri’nin Premium paketinde standart pakete ek olarak 20 inç alaşım jantlar, ortam aydınlatması, B&O ses sistemi ve eller serbest bagaj açma gibi konfor özellikleri yer alıyor. Ford Capri’nin standart sürücü destek sistemleri arasında sunulan çıkış serbest uyarısı, Dur-Kalk özellikli IACC ve geri görüş kamerası gibi özelliklere ek olarak Premium pakette göz kamaştırmayan uzun huzmeli dinamik Matrix LED far donanımına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Capri’nin güvenlik özellikleri arasında Kör Nokta Uyarı Sistemi, Çıkış Serbest Uyarısı, Aktif Frenlemeli Çapraz Trafik Uyarısı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Kaçış Direksiyon Asistanı, Ön ve arka park sensörleri, Dur – Kalk özellikli Akıllı Adaptif Hız Kontrolü 12, Şerit Çıkış Uyarısı 13, Şeritte Kalma Yardımcısı13, Çarpışma Önleme Yardımcısı, Geri Görüş Kamerası, Geri Fren Asistanı, Seçilebilir Sürüş Modları, Trafik Levhası Tanıma ve Hatalı Yön Uyarısı özellikleri bulunuyor. İsteğe bağlı olarak ise Sanal gösterge paneli, Aktif Park Asistanı ve Şerit Ortalama gibi özellikler tercih edilebiliyor.

###

1 Sürüş esnasında dikkatin dağılmaması ve mobil cihazların kullanılmaması gerekir. Olabildiğince sesle kumanda edilen sistemler tercih edilmelidir. Bazı özellikler, araç vitesteyken devre dışı bırakılabilir. Her özellik, tüm cep telefonlarıyla uyumlu olmayabilir.

2 Aktif data servisi ve uyumlu yazılımı olan telefon gerektirir. SYNC Move kullanım sırasında üçüncü taraf ürünlerini kontrol etmez. Üçüncü taraf ürün ve yazılımlarının işlevlerinden sadece ilgili üçüncü taraflar sorumludur.

3 Sunulan Qi kablosuz şarj özelliği tüm cep telefonlarıyla uyumlu olmayabilir.

4 Yük ve taşıma kapasitesi ağırlık ve ağırlık dağılımıyla sınırlıdır.

5 Sürücü destek özellikleri takviye amaçlıdır ve sürücünün dikkatinin, muhakemesinin ve araca kumanda etme gerekliliğinin yerini almaz. Bu özellikler, güvenli sürüşün yerini tutmaz. Detaylı bilgi ve sınırlamalar için Kullanıcı Kılavuzuna bakınız.

6 Tam şarjlı Capri RWD’nin artırılmış menzili bazında. Dünya Harmonize Hafif Araç Test Prosedürüne (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure – WLTP) göre tahmin edilen menzil. Belirtilen değerler karşılaştırma amaçlıdır ve sadece aynı teknik prosedürlere göre test edilen diğer araçlarla kıyaslanmalıdır. Gerçekleşen menzil sıcaklık, sürüş davranışı, rota profili, aracın bakım durumu, lityum-ion bataryanın yaşı ve sağlık durumu gibi çeşitli koşullara göre değişebilmektedir.

7 Şarj süresi için üreticinin bilgisayar mühendislik simülasyonları esas alınmıştır. Batarya tam kapasiteye ulaşırken şarj hızı düşer. Sizin sonuçlarınız yoğun şarj saatlerine ve bataryanın şarj durumuna göre değişebilir.

8 Maksimum güç çıktısı ve tork çıktısı ayrı değerlerdir ve eş zamanlı olarak elde edilemeyebilir.

9 Tam şarjlı Capri AWD’nin artırılmış menzili bazında. Dünya Harmonize Hafif Araç Test Prosedürüne (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure – WLTP) göre tahmin edilen menzil. Belirtilen değerler karşılaştırma amaçlıdır ve sadece aynı teknik prosedürlere göre test edilen diğer araçlarla kıyaslanmalıdır. Gerçekleşen menzil sıcaklık, sürüş davranışı, rota profili, aracın bakım durumu, lityum-ion bataryanın yaşı ve sağlık durumu gibi çeşitli koşullara göre değişebilmektedir.

10 Üretim toleranslarına ve isteğe bağlı seçeneklere, vb. donanımlara göre tüm yağların ve sıvıların dolu ve sürücünün 75 kg olduğu varsayılarak en hafif boş ağırlığı temsil eder. Ağırlıklar, panoramik cam tavan içermeyen baz modelin teknik özelliklerini temsil eder.

11 Maksimum çekiş kapasitesi yüke, araç konfigürasyonuna, aksesuarlara ve yolcu sayısına göre değişebilir.

12 Üç saniyeden fazla durulması halinde sistemlerin yeniden devreye girmesi için sürücünün müdahale etmesi ve “RES” tuşuna veya gaz pedalına basması gerekir.

13 Şerit Koruma Sistemi direksiyon hareketlerini kontrol etmez. Sürücü destek özellikleri takviye amaçlıdır ve sürücünün dikkatinin, muhakemesinin ve araca kumanda etme gerekliliğinin yerini almaz. Bu özellikler, güvenli sürüşün yerini tutmaz. Detaylı bilgi ve sınırlamalar için Kullanıcı Kılavuzuna bakınız.

 

 

 

 

 

 

Continue Reading

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023