Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Yük Taşıma

Trace Lojistik: Lojistikte Emin Adımlar

Lojistik sektörüne 8 ay önce kurularak hızlı bir giriş yapan “Trace Lojistik’’ kısa zamanda büyük bir ilerleme sağladı. Ortadoğu ve Doğu Avrupa hattında oldukça iddialı olan firma yakaladığı ivmeyle kısa sürede birçok anlaşmaya imza attı. Lojistik sektöründe köklü bir tecrübeye sahip Cem Güler, Yunus Emre Azkıran ve Kaan Karaca ortaklığında kurulan firma, ağırlıklı olarak Ortadoğu’ya yönelse de Avrupa’da da birçok firmanın çözüm ortağı konumunda. Önümüzdeki günlerde 300 m2’lik yeni ofisine taşınmayı planlayan Trace Lojistik, adını önümüzdeki süreçte sektörde oldukça duyuracak. En büyük sermayenin müşteri portföyü olduğunu belirten Cem Güler, firmalarını tamamen yerli sermaye ile kurduklarını vurguladı. Şimdi sizleri, kurucu ortaklarla yaptığımız röportajla baş başa bırakıyoruz.

Kendinizden ve ekibinizden bahseder misiniz?

Cem Güler: Yaklaşık 25 yılı aşkın süredir lojistik sektöründe faaliyet gösteriyorum. Bilgi ve deneyimlerimize güvenerek haziran ayında Trace Lojistiği kurma kararı aldım. Sektörde 15 yılı aşkın bir tecrübeye sahip olan Yunus Emre Azkıran ve Kaan Karaca’yla beraber hareket ediyoruz. Gelinen süreçte alanında uzman 14 kişilik güzel bir kadromuz var. İlerleyen günlerde bu sayımız daha da artacak.

“ORTADOĞU’DA KENDİ PARSİYELİMİZİ ÇIKARMAYA BAŞLADIK”

Geçtiğimiz hazirandan ayından yıl sonuna kadar nasıl bir dönem geçirdiniz?

Cem Güler: Güzel bir dönem geçirdik, depo anlaşması ve iç yatırımlar yaptık. Lojistik piyasasında girmekte tereddüt edilen Ortadoğu bölgesine, özellikle de komşu ülkelere kendi araçlarımız ile haftalık  parsiyel çıkış yapmaya başladık. İlk başlarda bir araçla hizmet veriyorduk, şimdi bu sayıyı üçe çıkardık. Bizim için en güzel sermaye biriktirdiğin müşteri portföyüdür. Bununla beraber müşterilerin bize verdiği güvenle biz bu seviyelere kadar geldik.

CEM GÜLER: GÜZEL BİR DÖNEM GEÇİRDİK, DEPO ANLAŞMASI VE İÇ YATIRIMLAR YAPTIK. LOJİSTİK  PİYASASINDA GİRMEKTE TEREDDÜT EDİLEN ORTADOĞU BÖLGESİNE, ÖZELLİKLE DE KOMŞU ÜLKELERE KENDİ ARAÇLARIMIZ İLE HAFTALIK PARSİYEL ÇIKIŞ YAPMAYA BAŞLADIK. İLK BAŞLARDA BİR ARAÇLA HİZMET VERİYORDUK, ŞİMDİ BU SAYIYI ÜÇE ÇIKARDIK. BİZİM İÇİN EN GÜZEL SERMAYE BİRİKTİRDİĞİN MÜŞTERİ PORTFÖYÜDÜR. BUNUNLA BERABER MÜŞTERİLERİN BİZE VERDİĞİ GÜVENLE BİZ BU SEVİYELERE KADAR GELDİK.

Firmanızın faaliyet alanları hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz? Hangi ülkelerde faaliyet gösteriyorsunuz?

Cem Güler: Avrupa’da belli destinasyonlar üzerinde çalışıyoruz. Almanya, İngiltere, İsveç, Polonya, Çekya ve Doğu Avrupa ülkelerindeki önemli firmalarla iş birliği yapıyoruz. Bizim göz bebeğimiz şu anda Orta Doğu bölgesidir.  Rusya ve Türkiye Cumhuriyetleri’nde de komple taşımacılık yapmaya başladık.

“300M2’LİK YENİ BİR OFİSE GEÇECEĞİZ’’

2023’te hedefler, planlar yatırımlarınız nelerdir?

Cem Güler: Şu anda 110m2’lik bir ofiste çalışmalarımızı yürütüyoruz ama  burası bize yetmiyor. Hızla büyüyen ve sorumluluk sahibi bir ekibimiz var. İlerleyen günlerde 300m2’lik yeni yerimize geçeceğiz. Aramıza alanında uzman yeni çalışma arkadaşları da eklenecek. Gelen yoğun talepler üstüne, ‘Deniz Yolu’ departmanımızı kurup, müşterilerimize bu alanda da hizmet vereceğiz. 2023, büyük yatırımlar yapıp önemli projelere imza atacağımız bir yıl olacak.

‘’YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA DEPO YATIRIMLARINA AĞIRLIK VERDİK’’

Bu yıl içinde yatırımlarınız neler olacak? Kaan Karaca: Firma olarak ilk yatırımımız depo oldu. Yurt içi yatırım olarak Arnavutköy’de bir depomuz ve bütün gümrük süreçlerine hakim gümrük müşavirimiz var. Yurt dışında depolama yatırımlarımız Polonya, Çekya ve Romanya’da olacak. Bu bölgede iç dağıtım ve gümrükleme gibi hizmetler vereceğiz; Romanya depomuz 3000m2 civarında, Polonya ve Çekya deposu 5000m2 serbest depo alanı bulunuyor.

‘’TARİHİ İPEK YOLUNU YENİDEN CANLANDIRABİLİRİZ’’

Firmanızın web sitesinde ‘’Yeni Nesil Lojistik Şirketi’’ vurgusu yer alıyor. Bu kavramı biraz daha açabilir misiniz?

Yunus Emre Azkıran: Firmamızın bu mottosu, yeni hamleler yapmak ve gidilmeyen yere gidip farklılık yaratmak anlamına geliyor. Biz yıllardır, Avrupa hattında belli bir tecrübe edindik, operasyon kısmındaki işe aldığımız arkadaşlar Avrupa,  Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetleri hattını yönetebilecek düzeydeler. Türkiye, coğrafi yapısı gereği Avrupa’yı Orta Asya’ya bağlayan tek ülke konumda. Buradaki en büyük avantajımız (tren yolu için konuşuyorum), tarihi İpek yolu hattını yeniden canlandırabilme fırsatına sahip olmamız. Bunun için biz yatırımlarımızı hep ileriyi düşünerek yapmaya çalışıyoruz. Genel olarak forwarder’ın mantığı belli hatlarda profesyonelleşmiş ve uzmanlaşmış oluyor ve o hatlarda hizmet veriyorlar. Şunu düşünüyoruz; cesaret edip de alamayacağınız riskleri alanlar, sizin istediğiniz hayatı yaşarlar. Biz bu riski alıp, bu cesareti gösterip o hatlarda özellikle parsiyel servis hizmeti vermeye başladık. Ortadoğu hattında haftalık bir araçla başladığımız süreçte artık 3 araçla parsiyel servis hizmeti vermeye başladık.

“SEKTÖRDE KALICI BİR İZ BIRAKMAK İSTİYORUZ’’

Ortadoğu pazarındaki eksikliği nasıl fark ettiniz? Oradaki eksikliği kim fark etti?

Yunus Emre Azkıran: Bence eksiklik olarak değil de, cesaretsizlik olarak görmek lazım bu durumu. Çünkü sigorta şirketlerine gittiğin zaman, Ortadoğu bölgesinde hep bir terör riski olduğu için malzemeleri risk kapsamına almıyorlar. Türkiye İhracatçılar Birliği’nin açıklamış olduğu bilgilere göre en çok ihracat, ticaret yapılan ülkeler arasında ilk olarak Almanya geliyor. İran ilk üçün içinde yer aldığı gerçeği, gelecekte yatırımları nereye yapağımız konusunda planlarımızı etkiliyor. Almanya’ya yaptığımız yatırım bizim için değerli ama oradaki öncü firmaların önüne geçebilmek içinde bizim ekstra yatırımlar yapmamız gerekiyor. Bizim rekabet edebileceğimiz alanda rekabeti en aza indirirsek maksimum kazanç sağlarız. Bu sebeple de biz yönümüzü tamamen Kuzey ve Güneye çevirmiş durumdayız.

Sağımızı ve solumuzu doğu ve batıya açarak ilerleme kaydetmek istiyoruz. Trace ingilizce ‘İz’ demek. Sektörde kalıcı bir iz bırakmak istiyoruz.

Ortadoğu tarafına yoğun bir talep var o zaman?

Cem Güler: Genelde Ortadoğu bölgesinde çalışan, hizmet veren firmalar “ben komple tırını yükleyeyim, herhangi bir sorun yaşamayayım” derdindeler. Burada parsiyeli kuruyor olmamızın en büyük sebebi, müşteri ihtiyaçlarını doğru şekilde karşılıyor olabilmek. Aslına bakarsan biz komple hizmet veririz demekten ziyade parsiyelde biz de varız, burada da izimizi bırakacağız demek istiyoruz. O sebeple de hacmimizi artırmaya yönelik yapacağımız bütün adımlarda reklamlarımıza da ihtiyacımız var.

“MÜŞTERİLERİMİZE 7/24 BUTİK HİZMET VERİYORUZ’’

Şu anda kimlerle çalışıyorsunuz?

Yunus Emre Azkıran: Piyasa da bilinir firma ve holdinglerle çalışıyoruz. 7/24 ulaşılabilir ve müşteri odaklı çalışıyor olmamız sebebi ile hizmet kalitemizi üst seviyede tutarak butik hizmet vermek müşteri memnuniyeti açısından ilk odaklandığımız nokta olmaktadır. Araç konumlarını gününde, saatinde bildirelim şeklinde çalıştığımız için hizmetle alakalı müşterinin bizden beklentisini en üst düzeyde tutmaya çalışıyoruz. Bunun için de çalıştığımız tedarikçilerimizin tamamen bize odaklı çalışması en büyük isteğimiz. Müşterilerimiz uzun yıllardır bizi tercih etmekte. Ben hem hizmet kalitemi artırmak zorundayım, hem de müşteriyi elimde tutmak zorundayım. Bunun içinde nasıl kendi bünyemizde doğru insanları çalıştırmaya özen gösteriyorsak dışarıdan alacağımız hizmetlerde de doğru firmaları belirleyemeye çalışıyoruz.

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yük Taşıma

Arkas, aldığı yeni 4 gemi ile filosunu 53’e yükseltti

Arkas, 240 milyon dolar yatırımla filosuna dört yeni nesil eco-dizayn konteyner gemisi daha ekleyerek gemi sayısını 53’e, TEU kapasitesini ise yüz binin üzerine çıkarıyor.

Türkiye’nin en büyük konteyner gemi filosuna sahip olan Arkas 240 milyon dolar yatırımla dört yeni nesil çevreci geminin daha siparişini verdi.

Çin’in üretim kalitesiyle öne çıkan Guangzhou Wenchong Tersanesi’nden (GWS) alınacak, her biri 4 bin 300 TEU olan gemiler, Arkas filosunda bulunan en yüksek kapasiteye sahip gemiler olacak. Arkas, bu yatırımla konteyner gemi filosundaki gemi sayısını 53’e, kapasitesini ise 103 bin 630 TEU’ya yükseltirken filosunu gençleştirecek ve büyütecek.

2028 yılının Şubat, Nisan, Haziran ve Ağustos aylarında teslim alınacak gemiler Arkas Line tarafından işletilecek. Eco- dizayn yeni nesil gemi olarak inşa edilen gemiler, kapasiteleriyle olduğu kadar yakıt performans ölçüm sistemi sayesinde karbon salınımını düşürerek Arkas’ın sürdürülebilirlik stratejini de destekleyecek.

Akdeniz, Karadeniz, Batı ve Kuzey Afrika, Kuzey Avrupa ve son olarak Amerika’nın Doğu Kıyıları’na haftalık düzenli hat taşımacılığı yapan Arkas Line, yeni gemiler ile Amerika ve Afrika gibi uzak rotalardaki düzenli servis ağını güçlendirecek.

Continue Reading

Yük Taşıma

Asset GLI; kurmay heyetini değiştirdi, yurtdışında büyüme kararı aldı

Gümrük sektöründeki 21. yılında işlem sayısı itibari ile ilk 5’e girmeyi başaran ve Lojistik sektöründeki yatırımlarını Türkiye ve yurtdışında da sürdüren Asset GLI, stratejik projelerin artmasıyla birlikte İcra Kurulunda yapılanmaya gitti.

Kurulduğu günden bu yana teknoloji alanında yaptığı atılımlar ile sektöründe öncü firmalar arasına giren Asset GLI, yeni dönemde de gerek yurtiçi gerekse yurtdışı yatırım planlarında yine teknolojiyi ön planda tutmaya ve bu alanda marka olma yolunda hızla ilerliyor.

Şirket hızla büyümeye devam ederken Yurtdışı Yatırımlar bölümü oluşturmuş olup bu göreve İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görev almakta olan Avşar Dada’yı, Yönetim Kurulu Üyesi ve Yurtdışı Yatırımlardan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atadı. Avşar Dada aynı zamanda İcra Kurulu Üyesi olarak Türkiye’deki görevine devam edecek.

İcra Kurulu Başkanlığı (CEO) görevini, şirketin kurucularından Uğur Tekin tarafından tekrardan yürütüleceği açıklandı.

İCRA KURULUNA KATILAN YENİ ÜYELER

Firma bünyesinde uzun yıllardır görev almakta olan Finans Müdürü Nilüfer Dikel, Genel Müdür Yardımcısı Mesut Temel, Ticaret Direktörü/Yönetim Kurulu Üyesi Can Kırcan, Yazılım ve İş Çözümleri Müdürü Muaz Gültekin ve Alparslan Çağlayan İcra Kurulu Üyesi olarak atanmasına karar verilmiştir.

Global İhaleler ve stratejik müşterilerden sorumlu yönetici olarak Perihan Moorcroft atanmış, organizasyonun daha verimli ve etkin olması adına Genel Sekreterlik birimi kurulmuş, bu pozisyona da Selin İnan’ın getirilmesi kararlaştırılmıştır.

E-Ticaret Lojistiğinde Almanya ve ABD ‘de Önemli Yatırımlar:

Asset Worldwide Express markasıyla havayolu ve karayolu BGB (Basitleştirilmiş Gümrük Beyan) yetkisi ve IATA lisansına sahip olan şirket, Yenibosna ve Tuzla depo ve operasyon merkezleri dışında Almanya’da da gümrük müşavirliği lisanslarını alarak bu çözümleri de sunmaya başladı.

2021 yılında Almanya Köln’de ofis ve deposunu açarak ilk yurtdışı yatırımına başlayan şirket, yurtdışı yatırımlarını arttırmaya karar verdi. Güçlü gümrük müşavirliği ekibi ve aynı zamanda AR-GE Merkezinde faaliyetlerini devam eden Asset Optimus çözümleriyle Almanya’da da fark yaratmaya devam ediyor.

Benzer bir depo ve ofis yatırımını ABD de gerçekleştirme kararı alan şirket, Asset Worldwide Express markasıyla e-ticaret lojistiğinde global oyuncu olmak istiyor.

Continue Reading

Yük Taşıma

Bursa Ağır Vasıta, Hicri Ercili’ye 25 adet DAF satışı yaptı

Bursa Ağır Vasıta, lojistik sektörünün öncülerinden Hicri Ercili’ye yıl sonuna kadar 100 adet teslim edilecek Yeni Nesil DAF XG 480 aracın 25 adetlik ilk teslimatını gerçekleştirdi.

Hicri Ercili’nin Balıkesir Bandırma’da yer alan merkez tesisinde gerçekleşen teslimat törenine Hicri Ercili Yönetim Kurulu Üyesi Yiğit Ercili, Lojistik Müdürü Şenol Durna; DAF Trucks Türkiye Genel Müdürü Atilla Kaya, Satış Müdürü Mert Ersoylu; Bursa Ağır Vasıta Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Koçaslan, Genel Müdür Ahmet Uğur ve Satış Müdürü Fahri Bayram katılım sağladı. Teslimat töreninde her iki taraf da iş birliğinin güçlenerek devam edeceğini vurguladı.

DAF’ın yeni jenerasyon XG 480 araçları son teknoloji ile donatılmış olup, yüksek performansı, güvenilirliği, verimliliği ve çevre dostu özellikleriyle dikkat çekiyor. Hicri Ercili’nin operasyonlarında önemli bir yer edinecek olan bu araçlar, şirketin lojistik kapasitesini daha da güçlendirecek.

bav-hicri-ercili-2.jpg“SEKTÖRDEKİ LİDERLİĞİMİZİ PEKİŞTİRECEK”

Törende konuşan Hicri Ercili’nin Lojistik Müdürü Şenol Durna, “Bugün, Hicri Ercili olarak, lojistik operasyonlarımızı daha da güçlendirecek önemli bir adım attığımız için gururluyuz. Bursa Ağır Vasıta’nın sağladığı yüksek performanslı DAF XG 480 araçları, sektörümüzdeki rekabet avantajımızı artıracak ve müşterilerimize daha kaliteli hizmet sunmamıza olanak tanıyacak. İş birliğimizin devamında, lojistik sektöründe liderliğimizi sürdürerek, müşteri memnuniyetini her zaman en üst seviyede tutmayı hedefliyoruz” dedi.

“ORTAKLIĞIMIZ DAHA DA GÜÇLENECEK”

Bursa Ağır Vasıta’nın Genel Müdürü Ahmet Uğur ise şunları söyledi: “Bugün burada, Hicri Ercili ile olan iş birliğimizin gücünü ve önemini bir kez daha vurgulamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu teslimatla birlikte, Hicri Ercili’nin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunarak, onların büyümesine destek olmayı amaçlıyoruz. Yüksek kalite, performans ve verimliliğe sahip DAF araçlarımızla birlikte, Hicri Ercili’nin operasyonel verimliliğini artırarak, sektördeki liderliğimizi daha da sağlamlaştırmayı hedefliyoruz. İş birliğimizin uzun vadeli ve karşılıklı fayda sağlayacağına ve gelecekte de bu ortaklığın daha da güçlenerek devam edeceğine inanıyoruz.”

Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023