Connect with us
https://www.peugeot.com.tr/peugeot-modelleri/208.html?utm_source=direct&utm_medium=DIS-RES&utm_campaign=peugeot208_sektorel_mart23_TR_AP_VN_2008-P24_OnGoing_DIS-RES_A_BRD_CLICKS_NA_ICE_&utm_content=direct_display&partner_uid=HashedMail

Elektrikli Araçlar

Opel, Gelişmiş Sürüş Destek Sistemleriyle Avrupa Standartlarına Hazır!

Alman otomotiv üreticisi Opel, ürün gamında sunduğu gelişmiş sürüş destek sistemleri ile Avrupa Birliği standartlarını hali hazırda karşılıyor. Temmuz ayından itibaren Avrupa’da ruhsat alacak yeni araçlarda ek destek sistemleri bulunması zorunlu hale geldi. Zorunlu sürüş destek sistemleri arasında Gelişmiş Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Asistanı, Şerit Takip Asistanı, Arka Park Sensörü ve Sürücü Dikkat Uyarısı gibi sistemler yer alıyor. Bu zorunluluk yollardaki kaza sayısını azaltmayı ve dolayısıyla hayat kurtarmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Opel, binek otomobiller sınıfında Corsa’dan Mokka’ya ve Astra’dan Grandland’e, hafif ticari araçlar sınıfında ise yeni Opel Combo’dan Vivaro ve Movano’ya kadar sürücülerin ve yolcuların yanı sıra yoldaki diğer kullanıcılar için de trafiğin daha güvenli olmasına yönelik çeşitli elektronik destek fonksiyonları sunuyor. Sözü edilen sistemlerin birçoğu yıllardır Opel modellerinde yer alıyordu. Ayrıca Opel tarafından sunulan en yeni aydınlatma inovasyonu olan sektörün öncüsü Intelli-Lux Pixel Matrix HD Light yeni Opel Grandland modeli ile yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği Temmuz 2024’ten itibaren yeni ruhsat verilecek binek otomobillerde ve hafif ticari araçlarda ilave sürüş destek sistemlerinin bulunmasını zorunlu kılıyor. Bu zorunluluk yollardaki kaza sayısını azaltmak ve dolayısıyla hayat kurtarmayı amaçlıyor. Alman otomotiv üreticisi Opel ise bu konuda oldukça iyi bir pozisyona sahip olmasıyla öne çıkıyor. Opel, binek otomobiller sınıfında Corsa’dan Mokka’ya ve Astra’dan Grandland’e, hafif ticari araçlar sınıfında ise yeni Opel Combo’dan Vivaro ve Movano’ya kadar sürücülerin ve yolcuların yanı sıra yoldaki diğer kullanıcılar için de trafiğin daha güvenli olmasına yönelik çeşitli elektronik destek fonksiyonları sunuyor. B-HB segmentinin en çok satan otomobili Corsa da dahil olmak üzere her Opel modelinde birçok sistem yasal zorunluluktan çok daha önce standart olarak sunuluyordu. Yeni otomobilleri geliştirirken Opel’in sloganı “önce güvenlik” oldu. Bu slogana örnek olan modellerden biri de, bir kez daha sektörün öncüsü Intelli-Lux Pixel HD Light aydınlatma sistemi ile tasarlanan yeni Opel Grandland modeli. Güvenlik, 125 yıldır Rüsselheim’da otomobil üretimi gerçekleştiren Opel markasında bir gelenek olmayı sürdürüyor.

Opel’de güvenlik sistemleri şimdiden standart

Uzun süredir yasanın gerektirdiği güvenlik sistemlerine ek olarak temmuz ayından itibaren ruhsat alacak yeni araçlarda ek destek sistemleri bulunması gerekiyor. Bunlar arasında Gelişmiş Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Asistanı, Şerit Takip Sistemi, Arka Park Sensörü ve Sürücü Dikkat Uyarısı yer alıyor. Acil Durum Freni Işığı ve “Kara Kutu” veri kaydedici de gelecekte zorunlu hale gelecek özellikler arasında bulunuyor.

Opel sözü edilen sistemlerin birçoğunu yıllardır modellerinde sunuyor. “Şimşek” logosunu taşıyan araçlar için güvenlik özellikleri araç sınıfıyla sınırlı değil. Opel’in ürün gamında yer alan ve birkaç yıldır Almanya’da sınıfının en çok satan otomobili olan Opel Corsa da dahil olmak üzere her Opel modelinde çeşitli destek sistemleri standart olarak bulunuyor. Modern elektronik yardımcıların kapsamlı yelpazesi şimdiden şunları içeriyor:

  • Yaya algılama özelliğiyle aktif acil fren sistemi ve ön çarpışma ikazı: Bu sistem öndeki araçla aradaki mesafeyi takip ediyor. Corsa önde ilerleyen araca veya bir yayaya çok hızlı yaklaşırsa sürücü bir uyarı sinyali ve sürücü bilgi ekranında yer alan bir görüntüyle uyarılıyor. Bir çarpışma riski varsa sistem acil durum frenini etkinleştiriyor ve 30 km/sa altındaki hızlarda aracı tamamen durduruyor.
  • Hız sabitleyici ve sınırlayıcı: Sistem hızın seri olarak ayarlanmasını sağlıyor.
  • Şerit koruma özellikli aktif şerit takip sistemi: Sürücü istem dışı olarak şeridinden ayrılırsa (65 ve 180 km/sa arasındaki hızlar için) sürücü bilgi ekranında bir işaret ışığı yanıyor. Şeritte tutma yardımı aynı zamanda geçici olarak direksiyona hafifçe karşı kuvvet uygulayarak tehlikeye dikkat çekiyor. Bu özellik sürekli hafifçe karşıt direksiyon kuvveti uygulayarak (iki elin de direksiyonda tutulması zorunludur) aracı aktif olarak şerit içindeki daha önce seçilmiş pozisyonunda tutuyor.
  • Sürücü dikkat uyarı sistemi: Sistem direksiyon davranışını ve yolculuğun uzunluğunu temel alarak sürücünün yorgunluk belirtilerini tespit eder ve kademeli olarak artan şekilde üç görsel ve işitsel uyarıda bulunur.

Opel’in sunduğu ek sistemler arasında, sesli/görsel uyarı ile ön/arka park sensörü, 180o geri görüş kamerası (aynı zamanda Astra ve Grandland modellerindeki 360o çevre görüş kamerası) ve düşük hızlardaki dönüşler sırasında aracın etrafındaki engelleri gösteren yan kameralar dahil olmak üzere manevra sırasında çok daha kapsamlı bir genel görüş sunuyor. Ek olarak donanım seviyesine bağlı olarak olarak sunulan yan kör nokta uyarısı, ilgili dış aynada yaklaşan kör noktadaki araçlar hakkında sürücüye uyarıda bulunmak için kullandığı sembol sayesinde güvenliği daha da artırıyor. Aynı zamanda dur-kalk fonksiyonuna sahip adaptif hız sabitleyici de önde ilerleyen araca göre belirlenen hız ve mesafenin trafik durumuna göre korunmasını sağlıyor. Otomobil gerektiğinde otomatik fren yapıyor ve önde seyreden araçla aradaki mesafe artar artmaz yeniden hızlanıyor. Astra Elektrik ve Mokka Elektrik modellerinde sistem aynı zamanda bir tehlike durumunda otomobil hareketsiz hale gelene kadar otomatik fren yaptıran ve trafik sıkışıklıkları sırasında öndeki aracı bağımsız olarak takip edebilen bir fonksiyona sahip.

Kompakt sınıfın en çok satan modeli Opel Astra ise Intelli-Drive sistemi dahilinde yukarıda sözü edilen destek sistemlerinin birçoğunu bir araya getiriyor ve arka çapraz trafik uyarı sistemini de kapsayacak şekilde güvenlik yelpazesini genişletiyor. Bu sistem geri manevra sırasında hareket eden nesneleri (yaya, bisiklet, motosiklet, otomobil, kamyon vb.) tespit etmek üzere radar sensörlerini kullanıyor, ayrıca görsel ve işitsel sinyallerle sürücüyü uyarıyor.

Aracın önündeki yolun uygun şekilde aydınlatılması görüşün zayıf olduğu durumlarda güvenli ve rahat bir yolculuk için büyük önem taşıyor. Opel, yeni Combo modelinde de kullanılmaya başlanan adaptif Intelli-Lux LED Matrix aydınlatma teknolojisiyle bu alanda yıllardır öncülük yapıyor. Opel tarafından sunulan en yeni aydınlatma inovasyonu ise sektörün öncüsü Intelli-Lux Pixel Matrix HD Light yeni Opel Grandland modeli ile prömiyerini gerçekleştiriyor. Sistem ilk kez 50.000’in üzerinde LED hücreden oluşuyor ve ışığın yüksek çözünürlüklü olarak dağıtılmasını mümkün kılıyor. Trafik durumuna bağlı olarak kamera yoldaki kullanıcıları ve karşıdan gelen trafiği algılıyor ve Intelli-Lux Pixel Matrix HD Light daha önceki matris ışık teknolojisine göre bu nesneleri daha hassas bir şekilde dışarıda bırakıyor. Sistem diğer sürücülerin gözlerinin kamaşmasına neden olmadan çok daha parlak ve eşit bir ışık dağıtımı sunuyor.

Yeni Opel Grandland’de; Astra, Corsa ve diğer modellerde sürdürülen güvenlik geleneği devam ediyor

Opel markası her zaman “herkes için en yüksek güvenlik standartlarını sunmak” vizyonunu temsil ediyor. Bu gelenek 125 yıl önce kesintisiz, hassas bir kullanım için zincir kontrolüne sahip Opel Patentmotorwagen “System Lutzmann” ile başladı. İzleyen yıllarda dört tekerlekten frenli Opel 10 PS ve yekpare tamamen çelik gövdeli Opel Olympia 1935 gibi modellerdeki gelişmeler bunu takip etti.

Opel Rekord C modeli de arka aks üzerinde yer alan helezonik yayları, önde disk frenleri, fren takviyesi ve ciddi yaralanmalara karşı koruma sağlayan “Opel güvenli direksiyon” gibi özellikleriyle 1967 yılı için önemli yeniliklere sahipti. 1973 gibi erken bir yılda üretici standart olarak tüm modellerine emniyet kemeri taktı. Opel Astra F modelinde yer alan emniyet kemeri gergileri, kemerin bir çarpışma anında milisaniyede yaklaşık 16 santimetre çekilmesini sağladı ve böylece yolcunun güvenli bir şekilde koltuğunda kalmasını mümkün kıldı.

1993 yılında Corsa B, kapılarda yandan çarpmalara karşı koruma sağlayan çift çelik kiriş takviyesi ve yaralanma riskini daha da azaltan tam boy sürücü hava yastığı ile güvenlik açısından çifte inovasyon geçekleştirdi. 1995 yılında Opel tüm yeni modellerinde sürücü ve ön yolcu için tam boy hava yastığı sunan ilk Alman üretici oldu.

 

Tıkla Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elektrikli Araçlar

RS Otomotiv Grubu ve Doğan Trend Otomotiv’den Önemli İş Birliği!

Yüzde 100 elektrikli araçlar dünyasında hafif ticari araçlar da hayatımızdaki yerini almaya başladı. Elektrikli ticari araçlar tasarruf, ekonomi ve verimlilik değerleriyle ticaret hayatına güç katıyor. Otomotiv pazarında güçlü bir konuma sahip olan MAXUS Türkiye Distribütörü Doğan Trend Otomotiv ile RS Otomotiv Grubu yeni bir iş birliğine imza attı.

 

Otomotiv satış sonrası hizmetler sektörünün önde gelen şirketlerinden RS Otomotiv Grubu, RS Mobility şirketiyle, elektrikli araçlar dünyasındaki yerini aldı. RS Mobility, Maltepe’de bulunan showroomunda MAXUS’un Yetkili satış ve servis hizmetlerini vermeye başladı.

 

RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, “Otomotivdeki yeni teknolojileri ve dönüşümü bugünden yakalamayı hedefliyoruz. Elektrikli araçlar dünyasında baş döndürücü bir ivme yaşanırken, MAXUS ile gerçekleştirdiğimiz iş birliğimiz sayesinde, bu sürece katma değer sağlayacağımıza inanıyoruz.” açıklamasında bulundu. Haziran ayı itibarıyla RS Otomotiv Grubu’nun Maltepe Genel Müdürlük kompleksinde kapılarını açan yeni showroom; MAXUS e-Deliver 3 test sürüşü için tüm ticaret erbaplarını bekliyor.

 

Continue Reading

Elektrikli Araçlar

Chery TIGGO 8 PRO Kullanıcısına Arazide Konfor, Şehir İçinde Prestij Sunuyor!

Çin’in önde gelen otomotiv üreticisi Chery, yüksek teknolojiyle ürettiği inovatif ürünleriyle hızla büyümeye devam ediyor. Mart 2023’ten bu yana Türkiye pazarında faaliyet gösteren markanın iddialı D-SUV modeli TIGGO 8 PRO, kısa sürede segmentinin açık ara lideri oldu ve orta sınıf SUV pazarının büyümesine destek sağladı. Segmentinin en iyi fiyat fayda oranını sunan modeli olan Chery TIGGO 8 PRO’yu satın alan kullanıcılar, tercih sebeplerini ve memnuniyetlerini şöyle dile getiriyor: “Farklı kentsel arazilerde sıklıkla gezinen bir mimar olarak, özellikle Türkiye’nin kendine özgü coğrafi ortamında dayanıklılığın ve performansın önemine inanıyorum. Engebeli dağ yollarından geçerken veya zorlu fırtınalarına dayanırken, TIGGO 8 PRO uyumlu karakteri ve güvenilirliği ile beklentileri aşıyor. Üstün performansından aynı derecede etkilenen ve TIGGO 8 PRO ailemize katılmayı düşünen meslektaşlarıma tavsiye ettim.”

Çin’in 21 yıldır en büyük otomotiv ihracatçısı olan Chery, yeni nesil modelleriyle satış performansını artırmaya devam ediyor. Mart 2023’te Türkiye pazarına giriş yapan Chery, iddialı SUV modelleriyle Türk tüketicisinin kısa zamanda beğenisini kazanmayı başardı. Kısa sürede 7 coğrafi bölgeye yayılmış 47 bayiden oluşan satış ve satış sonrası hizmet ağıyla Türkiye pazarına yatırım yapmaya devam eden Chery, son yıllarda gözle görülür bir gelişim sergileyen SUV pazarında öne çıkıyor.

D-SUV segmentinin açık ara lideri!

Son yılların hızlı büyüyen segmenti olan SUV pazarında artan talebi gören markalar da en yeni modellerini pazara birer birer sunuyor. Pazarda çok sayıda iddialı SUV üreticisi olsa da Chery, yaklaşık 1.5 sene gibi kısa bir sürede ulaştığı 74 bin adeti aşan satış hacmiyle öne çıkmayı başardı. Markanın premium konforu ve donanımları sunan modeli TIGGO 8 PRO, bu yıl başından bu yana ulaştığı yaklaşık 14 bin adetlik satış rakamıyla orta segment SUV (D-SUV) pazarında açık ara liderliğini sürdürüyor. Çekici tasarımı ve üstün işçiliği ile Türk kullanıcıların beğenisini kazanan Chery TIGGO 8 PRO, üstün yol tutuşu, konforlu iç tasarımı ve üst düzey performansıyla sürüş deneyimini zirveye çıkarıyor. Türkiye’de hızla daralan D-SUV segmentinin de yeniden büyümesini sağlayan TIGGO 8 PRO, Chery Türkiye’nin sosyal medya platformlarında gördüğü büyük ilgi ve ulaştığı yorum sayısıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Segmentinin fiyat fayda oranı en yüksek modelini satın alan TIGGO 8 PRO kullanıcıları, araçlarını tercih etme sebeplerini şöyle anlatıyor:

Zorlu arazide de dayanıklı ve yüksek performanslı!

  • Farklı kentsel arazilerde sıklıkla gezinen bir mimar olarak, özellikle Türkiye’nin kendine özgü coğrafi ortamında dayanıklılığın ve performansın önemine inanıyorum. TIGGO 8 PRO’yu güvenimi kazanan üstün kalitesi ve istikrarlı performansı için seçtim. Engebeli dağ yollarından geçerken veya zorlu fırtınalarına dayanırken, TIGGO 8 PRO uyumlu karakteri ve güvenilirliği ile beklentileri aşıyor. Üstün performansı, karmaşık çalışma ortamlarında istikrarlı bir sürüş sağlayarak çeşitli şantiyelere güvenli ve verimli bir şekilde seyahat etmeme yardımcı oluyor. Bundan sonraki çalışmalarımda da vazgeçilmez bir partner olmaya devam edecek. Üstün performansından aynı derecede etkilenen ve TIGGO 8 PRO ailemize katılmayı düşünen meslektaşlarıma tavsiye ettim.
  • Chery TIGGO 8 PRO’yu satın almaya karar verdiğimde, önemli bir faktör 5 yıl veya 150.000 kilometrelik uzatılmış garantisiydi. Bu yaklaşım, benzer modellerin endüstri standardını aşıyor ve Chery’nin ürün kalitesine ve tüketici güvenine bağlılığını yansıtıyor. Uzun mesafeli bir yolculuk sırasında araç beklenmedik bir sorun çıkardı. Chery’nin satış sonrası hizmetleriyle iletişime geçtiğimde, hemen aksiyon alan 7/24 yol yardımının yaklaşımı ve hızı beni şaşırttı. Sorunu hızlı bir şekilde teşhis edip çözdüler ve seyahatime minimum vakit kaybı ile kaldığım yerden devam ettim. Bu deneyim, markanın satış sonrası hizmetlerindeki profesyonelliğini ve verimliliğini gösteriyor. Kapsamlı ilgileri ve destekleri Chery markasına olan güvenimi derinleştirdi.
  • Bir Chery TIGGO 8 PRO sahibi olarak, en çok gelişmiş sürüş destek sistemlerinden (ADAS) memnunum. Günlük kullanımda, özellikle adaptif hız sabitleme sistemi çok pratik ve öndeki araçtan güvenli bir mesafeyi korurken farklı yol koşullarında rahat bir sürüş yapmamı sağlıyor. Otomatik acil durum fren sistemi, çarpışmaları önlemek için acil durumlarda otomatik olarak fren uygulayarak ek güvenlik sağlıyor. Bu özellikler, TIGGO 8 PRO’ma olan güvenimi ve hayranlığımı artırıyor.

Birçok Chery kullanıcısının deneyimleri, çok sayıda Chery meraklısının düşüncelerini yansıtıyor. Türkiye SUV pazarı açısından, Chery TIGGO 8 PRO’nun yükselişi pazara sadece yeni bir canlılık katmakla kalmıyor, aynı zamanda Çinli otomotiv markalarının uluslararası rekabet gücünü de gözler önüne seriyor. Chery TIGGO 8 PRO, üstün performansı, yüksek kalitesi ve üstün satış sonrası hizmetiyle Türk tüketicilerinin güvenini ve beğenisini kazanarak pazarda saygın bir model haline geldi. TIGGO 8 PRO’nun güçlü yönlerini daha da ileriye taşıyan marka, Türkiye SUV pazarına daha fazla yenilik ve sürprizler getirmeye hazırlanıyor.

Continue Reading

Blog

Ford’un İkonik Modeli Capri, 40 Yıl Sonra Elektrikli Olarak Geri Dönüyor

Avrupa’da tasarlanıp üretilen ve en ileri teknolojileri içeren Ford’un yeni crossover’ı elektrikli Capri sıradışı bir Ford yolculuğu sunarak geçmişten geleceğe adeta bir köprü kuruyor. Efsanevi Capri’nin ikonik ruhunu modern dokunuşlarla yeniden canlandıran bu şık ve yenilikçi araç, elektrikli araç dünyasına benzersiz bir soluk getiriyor. Şıklığı ve üstün aerodinamiği ile göz kamaştıran elektrikli Capri, performansı ile de heyecan verici bir sürüş deneyimi sunuyor. Ford’un bu sıra dışı aracında, geçmişin nostaljisi ile geleceğin teknolojisi mükemmel bir uyum içinde buluşuyor.

Ford’un ikonik kült klasiği Capri’nin hikayesi şimdi coupe SUV tasarımıyla devam ediyor. Minimalist ve lüks bir tasarıma sahip iç mekan, yumuşak dokunuşlu malzemeler ve tek parça ön koltuklarla tamamlanıyor. Ford Capri anahtarsız giriş ve çalıştırma, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon simidi, çift bölgeli klima, masaj ve hafıza fonksiyonlu sürücü koltuğu gibi özelliklerle üst düzey bir konfor sağlanıyor. Kuralları yeniden yazan Ford’un yeni nesil bilgi eğlence sistemi SYNC Move 1 teknolojisi, 14,6 inçlik orta ekranı ile en konforlu kullanım deneyimini sağlarken, akıllı telefonlar için kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay bağlantıları da kesintisiz entegrasyon sunuyor. Capri’de standart olarak sunulan kablosuz şarj bölmesi, günlük kullanımda ekstra bir kullanım kolaylığı sağlıyor.

Yaklaşık 572 litre hacimli bagaj alanı4 gerek şehir içi yolculuklar gerekse arazi maceraları için geniş depolama sunarken; katlanabilir bagaj zemini, ön kol dayanağının altında 17 litrelik dev konsol ve güvenli saklama için gizli kasa da Capri’yi yolculuklar için ideal bir otomobil yapıyor. 12 ultrasonik sensör, 5 kamera ve 3 radar Şerit Değiştirme Asistanı5 ve Çıkış Serbest Uyarısı5 dahil gelişmiş sürücü destek teknolojilerine yardımcı oluyor.

Üstün elektrikli performans

Kendine has tarzıyla geri dönen efsane Capri performans özellikleriyle de göz dolduruyor. Yeni Ford Capri genişletilmiş menzilli RWD standart paketinde 545 Nm arka tork sağlarken genişletilmiş menzilli AWD Premium paketinde 545 Nm arka tork ve 134 Nm ön tork sağlıyor.

Capri güçlü motoru sayesinde standart serisinde 627 km menzile sahip ve elektrik tüketimi 100 km’de 13,3/14,0 kWh olarak sunuluyor. Capri’nin Premium serisinde ise 100 km’de 15,0/15,8 kWh elektrik tüketimi performansına sahip. Lityum-ion NMC batarya tipine sahip olan Capri’nin kullanılabilir batarya kapasitesi 77 kWh olarak sunuluyor. Elektrikli Capri’nin DC şarj süresi ise %10-%80’e yaklaşık 28 dakika sürüyor.

Genişletilmiş menzilli Capri RWD tek şarjla 620 kilometreden6 uzun yol yapabilirken genişletilmiş menzilli Capri AWD 185 kW DC hızlı şarj kullanılarak 26 dakikada7 yüzde 10’dan yüzde 80’e şarj edilebiliyor. Ayrıca Capri 340 PS’ye8 varan güçle sadece 5,3 saniyede 0’dan 100 km/saat hıza çıkma kabiliyetine sahip.

İşlevsel detaylar, gelişmiş sürücü destek özellikleri

Elektrikli araçlar dünyasına yeni bir tarz getirecek Ford’un yeni crossover’ı Capri, standart ve premium olmak üzere iki farklı seri seçeneğiyle ve renk alternatifleriyle satışa sunuluyor.

Capri’nin standart paketi 19 inç alaşım jantlar, 17 litrelik merkezi dev konsol saklama alanı, sesli komutla ayarlanabilir 14,6 inç SYNC Move 1 orta ekran ve güvenli My Private Locker (Özel Kasa), masaj fonksiyonlu sürücü koltuğu, ısıtmalı direksiyon simidi ve ön koltuklar, otomatik kararan dikiz aynası, bağlantılı navigasyon, kablosuz akıllı telefon entegrasyonu gibi çarpıcı detaylar içeriyor.

Capri’nin Premium paketinde standart pakete ek olarak 20 inç alaşım jantlar, ortam aydınlatması, B&O ses sistemi ve eller serbest bagaj açma gibi konfor özellikleri yer alıyor. Ford Capri’nin standart sürücü destek sistemleri arasında sunulan çıkış serbest uyarısı, Dur-Kalk özellikli IACC ve geri görüş kamerası gibi özelliklere ek olarak Premium pakette göz kamaştırmayan uzun huzmeli dinamik Matrix LED far donanımına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Capri’nin güvenlik özellikleri arasında Kör Nokta Uyarı Sistemi, Çıkış Serbest Uyarısı, Aktif Frenlemeli Çapraz Trafik Uyarısı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Kaçış Direksiyon Asistanı, Ön ve arka park sensörleri, Dur – Kalk özellikli Akıllı Adaptif Hız Kontrolü 12, Şerit Çıkış Uyarısı 13, Şeritte Kalma Yardımcısı13, Çarpışma Önleme Yardımcısı, Geri Görüş Kamerası, Geri Fren Asistanı, Seçilebilir Sürüş Modları, Trafik Levhası Tanıma ve Hatalı Yön Uyarısı özellikleri bulunuyor. İsteğe bağlı olarak ise Sanal gösterge paneli, Aktif Park Asistanı ve Şerit Ortalama gibi özellikler tercih edilebiliyor.

###

1 Sürüş esnasında dikkatin dağılmaması ve mobil cihazların kullanılmaması gerekir. Olabildiğince sesle kumanda edilen sistemler tercih edilmelidir. Bazı özellikler, araç vitesteyken devre dışı bırakılabilir. Her özellik, tüm cep telefonlarıyla uyumlu olmayabilir.

2 Aktif data servisi ve uyumlu yazılımı olan telefon gerektirir. SYNC Move kullanım sırasında üçüncü taraf ürünlerini kontrol etmez. Üçüncü taraf ürün ve yazılımlarının işlevlerinden sadece ilgili üçüncü taraflar sorumludur.

3 Sunulan Qi kablosuz şarj özelliği tüm cep telefonlarıyla uyumlu olmayabilir.

4 Yük ve taşıma kapasitesi ağırlık ve ağırlık dağılımıyla sınırlıdır.

5 Sürücü destek özellikleri takviye amaçlıdır ve sürücünün dikkatinin, muhakemesinin ve araca kumanda etme gerekliliğinin yerini almaz. Bu özellikler, güvenli sürüşün yerini tutmaz. Detaylı bilgi ve sınırlamalar için Kullanıcı Kılavuzuna bakınız.

6 Tam şarjlı Capri RWD’nin artırılmış menzili bazında. Dünya Harmonize Hafif Araç Test Prosedürüne (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure – WLTP) göre tahmin edilen menzil. Belirtilen değerler karşılaştırma amaçlıdır ve sadece aynı teknik prosedürlere göre test edilen diğer araçlarla kıyaslanmalıdır. Gerçekleşen menzil sıcaklık, sürüş davranışı, rota profili, aracın bakım durumu, lityum-ion bataryanın yaşı ve sağlık durumu gibi çeşitli koşullara göre değişebilmektedir.

7 Şarj süresi için üreticinin bilgisayar mühendislik simülasyonları esas alınmıştır. Batarya tam kapasiteye ulaşırken şarj hızı düşer. Sizin sonuçlarınız yoğun şarj saatlerine ve bataryanın şarj durumuna göre değişebilir.

8 Maksimum güç çıktısı ve tork çıktısı ayrı değerlerdir ve eş zamanlı olarak elde edilemeyebilir.

9 Tam şarjlı Capri AWD’nin artırılmış menzili bazında. Dünya Harmonize Hafif Araç Test Prosedürüne (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure – WLTP) göre tahmin edilen menzil. Belirtilen değerler karşılaştırma amaçlıdır ve sadece aynı teknik prosedürlere göre test edilen diğer araçlarla kıyaslanmalıdır. Gerçekleşen menzil sıcaklık, sürüş davranışı, rota profili, aracın bakım durumu, lityum-ion bataryanın yaşı ve sağlık durumu gibi çeşitli koşullara göre değişebilmektedir.

10 Üretim toleranslarına ve isteğe bağlı seçeneklere, vb. donanımlara göre tüm yağların ve sıvıların dolu ve sürücünün 75 kg olduğu varsayılarak en hafif boş ağırlığı temsil eder. Ağırlıklar, panoramik cam tavan içermeyen baz modelin teknik özelliklerini temsil eder.

11 Maksimum çekiş kapasitesi yüke, araç konfigürasyonuna, aksesuarlara ve yolcu sayısına göre değişebilir.

12 Üç saniyeden fazla durulması halinde sistemlerin yeniden devreye girmesi için sürücünün müdahale etmesi ve “RES” tuşuna veya gaz pedalına basması gerekir.

13 Şerit Koruma Sistemi direksiyon hareketlerini kontrol etmez. Sürücü destek özellikleri takviye amaçlıdır ve sürücünün dikkatinin, muhakemesinin ve araca kumanda etme gerekliliğinin yerini almaz. Bu özellikler, güvenli sürüşün yerini tutmaz. Detaylı bilgi ve sınırlamalar için Kullanıcı Kılavuzuna bakınız.

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam

En Çok Okunanlar

Copyright © 2023